korozija zob

rina1234  

član od: 31.12.2011

sporočila: 86

tema odprta - 9. okt 2014 21:59 | ogledi: 11.377 | odgovori: 9

Pozdravljeni,

ker je tukaj veliko strokovnjakov, mogoče tudi kakšna zobozdravnica, me zanima, če je komu znana korozija zob in kako se to lahko zaustavi.

Hvala in lep pozdrav iz Obale

rina1234

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. okt 2014 6:47

Bi rekla, da tako, da se poišče vzrok za to. Kolikor moje družboslovno znanje razume ta pojav, naj bi šlo za erodiranje zobnega tkvia zaradi kislin, bodisi je to posledica želodćnih bolezi, prehranskih motenj (stalno siljenje na bruhanje povzroči, da želodčna kislina počasi uniči celo pot od želodca navzgor)....skratka, z osebnim zdravnikom premislita, kaj bi to lahko pozvročalo in ustavita vzrok, zobni zdravnik bo pa ohranil tisto, kar je od zobvja ostalo.

Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. okt 2014 8:07

Četudi je na tem forumu gotovo kakšna zobozdravnica (vem, da je, samo je že nekaj časa nisem brala tule), ti bo na daljavo težko rekla kaj boklj določenega. Kvečjemu kaj načelnega, pa smo tam, kjer je naša Vendelina - ugotoviti vzrok, kar pa ni mogoče na daljavo.

Uspešno zdravljenje ti želim.

mamamia

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

10. okt 2014 8:35

Čimprej k zobozdravniku, da se ugotovi vzrok in pa popravi škodo, ki je že nastala. Meni so lepo zalili tam kjer sem imela precej vidne razjede. Problem je bil pa pri meni predvsem zaradi velike količine pojedenega sadja in nepravilnega umivanja zob takoj po jedi. Bolj pametno je, da se zobe umiva (z mehko ščetko in pravilno- v pravilni smeri) pred jedjo in če ješ kaj takega s kislino si je potem dobro splaknit zobe z vodo. Tako je bilo svetovano meni in načeloma zdaj nimam težav.

 

Ninja24

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15164

10. okt 2014 9:36

Vsekakor k zobozdravniku. Moji hčerki, ki ima podobne težave je seveda najprej svetovala nakup mehke ščetke in temeljito čiščenje zob. Toda šele pol ure po jedi. Odsvetovala ji je vse gazirane pijače. Zdaj sta že precej sanirali, uporablja pa zobno pasto za občutljive zobe. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rina1234  

član od: 31.12.2011

sporočila: 86

10. okt 2014 12:48

Pri zobozdravnici smo sicer že bili in dobili enak odgovor kot ga je dobila trixi. Navodil se sicer držimo, qampak vseeno smo v skrbeh, da to ne bo šlo naprej. Poškodbe je sanirala z zalivkami, ki so stale 15 Eur vsaka, kar ni ravno poceni. Z odgovorom, da upa, da se bo ustavilo, pa nismo bili ravno zadovoljni. Hvala vsem za vaše odgovore.

Lp iz Obale

rina1234

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. okt 2014 20:07

Nina1234, nikoli ti noben zdravnik ne bo rekel, da bo nek poseg v celoti in za vedno odpravil možnost, da poškodba ne bi šla naprej ali pa da se ne bo ponovila. Nikoli ti noben zdravnik ne bo rekel, da bo zdravljenje 100% uspešno. Če bi ti kdorkoli rekel kaj takega, bi bilo to  preprosto neodgovorno.

Vendelina jr.

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

10. okt 2014 22:05

rina1234 je napisal/a:

Pri zobozdravnici smo sicer že bili in dobili enak odgovor kot ga je dobila trixi. Navodil se sicer držimo, qampak vseeno smo v skrbeh, da to ne bo šlo naprej. Poškodbe je sanirala z zalivkami, ki so stale 15 Eur vsaka, kar ni ravno poceni. Z odgovorom, da upa, da se bo ustavilo, pa nismo bili ravno zadovoljni. Hvala vsem za vaše odgovore.

Lp iz Obale



rina1234

 

Mislim da je zobozdravnica naredila, kar je v njeni moči. Zdaj ste na vrsti vi. 15 eur za eno plombico je izredno malo v Lj je cena doplačla veliko večja. Ponavadi je vedno tako, da iščemo neko potrdilo v tretji osebi in ne v nas samih. 

Suzi

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

10. okt 2014 23:08

Toliko navadno stane doplačilo za kompozit za belo plombo na eni ploskvi, torej grizni ploskvi v zdr domovih. 

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

11. okt 2014 8:58

Ne gre za KOROZJO, ampak EROZIJO zob.

V glavnem je vzrok v prehranskih kislinah (ne toliko v tistih iz telesa), v kombinaciji z neustreznim čiščenjem.

- ščetka naj bo zelo mehka, gosta, čiščenje v smeri od dlesni proti zobu

- zobna pasta mora vsebovati visoke količine fluoridov (nad 1200 ppm), ker se s tem zmanjša topnost sklenine v kislinah

- nobenih gaziranih pijač, čim manj sadnih sokov (lahko, ampak ne po požirkih preko celega dneva in ne zadrževati v ustih)

- čim manj kislega sadja, če že, potem zobe sprati (ne pa ščetkati!)

- kisline iz pijač in sadja se dobro nevtralizirajo s sirom- košček trdega sira po takšnem obroku zelo pomaga

- tudi sladkorji iz hrane se spremenijo v kisline, zato se je treba izogibati tudi tega (in raznih prigrizkov med obroki, v stilu slanih palčk, krekerjev itd)

- takoj po obroku, še posebej takšnem s kislinami, se zobje NE ščetkajo, ker je takrat sklenina najbolj občutljiva. Raje kakšen žvečilni za nekaj minut, ščetkanje pa kakšnih 15-30 minut kasneje...

- če se pojavlja refluks želodčne kisline, so na mestu ustrezna zdravila, ampak za to je pravi naslov kakšen internist, ne zobozdravnik

- še zlasti, če gre za najstnico ali mlajšo žensko, je treba izključiti še bulimijo...

Na tržišču ja že kar nekaj zobnih past, ki so namenjene še posebej občutljivi sklenini, nekatere se dobijo samo v specializiranih trgovinah in lekarnah, zobozdravik bi moral vedeti, kam naj se obrneš. Če pa je zadeva res kritična, bi bilo smiselno preveriti še kislost same sline (verjetno bi to znali na stomatološki kliniki...).

Ampak načeloma bi upoštevanje zgoraj navedenega moralo zadostovati. Garancije pa seveda v zdravstvu ni, je preveč dejavnikov, ki vplivajo na končni rezultat.

 

čoko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti