Na (kuharsko) pomoč!

Geisha  

član od: 19.3.2014

sporočila: 60

tema odprta - 6. sep 2014 15:25 | ogledi: 4.357 | odgovori: 9

Zdravo! 

Odločila sem se doma spackati neko svojo pogruntavščino peciva s kremo in rabim pomoč pri razmerjih za samo pecivo. Sestavine so zelo osnovne: 3 jajca, 4 žlice sladkorja, 1 vanilin, 2 dc mleka, malo olja, malo pecilnega in pa mešanica moke in kakava v prahu. Pomoč rabim pri sledečem: koliko moke in kakava rabim, da bo pecivo nežno in sočno. Dodam lahko še to, da bi dodala kakava le toliko, da rahlo obarva pecivo (da bi izgledalo tako, kot da so dodani mleti orehi). Hvaležna bom vsakršne pomoči :) Lp

Geisha

kukavičevka  

član od: 21.9.2012

sporočila: 15

6. sep 2014 16:18

Če veš koliko boš imela moke (ali koliko jo daš ponavadi za biskvit za izbran pekač), ji samo odvzami kako žlico proč in jo nadomesti s kakavom ;)

kukavičevka

Geisha  

član od: 19.3.2014

sporočila: 60

6. sep 2014 17:37

V bistvu se mi niti ne sanja koliko moke bi morala uporabiti s temi mokrimi sestavinami. Sem defenitivno "mlečna" v oddelku za slaščice ;) 

Geisha

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

6. sep 2014 18:02

Zakaj pa ne poiščeš recepta za biskvit, ki ti bo všeč? Glede na to, da nimaš nekih posebnih sestavin boš gotovo tu na kulinariki našla kakšen primeren recept . Svoj podpis pa lahko potem ustvariš s kremo .

Sandra_a

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. sep 2014 18:20

Trije nasveti:

- Če delaš kakršnokoli jajčno-praškastoi zadevo, ki jo želiš speči, mora biti zmes pred peko gosto tekoča in potem se bo med peko tudi spremenila v nekaj biskvitu podobnega. Skratka, namesto gledanja v recept velja gledati v maso, ki nastaja in jo po občutku korigirati. Občutek se dobi tako, da se nekajkrat zmotiš, premisliš, kaj je šlo narobe in potem sama prideš do ideje, kaj je treba popraviti. Če boš slepo sledila receptom, nikoli ne boš imela občutka

- Olje v slaščicah moti. Vedno.

- Odpri fotalbume od stane.r, ki so na tem portalu,  tam, kjer so pofotkani postopki in se lepo vidi, kašen videz mora kaj imeti.

Vendelina jr.

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

6. sep 2014 18:52

Na primer:

http://www.kulinarika.net/recepti/6221/sladice/najboljs (količino prepolovi, da dobiš razmerja za 3-4 jajca)

 in pa

http://www.kulinarika.net/recepti/10832/sladice/biskvit (sama ga sicer vedno delam s kakavom, za preliv pa uporabim puding z borbonsko vanilijo. Poleg tega v bisktivni masi rahlo zmanjšam količino olja in temu utrezno povečam količino mleka.)

Do sedaj mi je še vedno prišel lep in rahel, če pa hočeš to rahlost še povečati, del moke zamenjaj z mletimi lešniki/orehi/mandljevo moko, predvsem pa pazi, da je sneg trd, a še mazav (v ang. se temu reče 'stiff peaks', če se ne motim...lahko pogledaš na YT, kako izgleda tak sneg), in da ga vmešaš v dveh ali treh rundah, s tem da na začetku jajčno mešanico z moko dobro razrahljaš  z dvema do trema žlicama snega (močno mešanje).

Sneg se na začetku nežno v krožnih gibih vmeša v jajčno maso, tako da se z lopatko maso od steni sklede spodnaša in dviguje čez sneg ob sprotnem obračanju sklede, dokler ne dobiš homogene zmesi, na koncu pa lahko še nekajkrat nežno potegneš od spodaj navzgor z metlico, ki ima zelo velik balon (da ne razbiješ strukture snega), ni pa potrebno.

Zelo nazoren video za stepanje beljakov in vmešavanje snega v jajčno mešanico lahko najdeš tukaj: http://www.youtube.com/watch?v=ANr6_HXy_MY (gre sicer za biskvit brez olja oz. 'sponge cake')

Testo mora imeti tisti značilen efekt 'ribbon fall', kar pomeni, da je relativno goste konsistence in se ob padanju v preostalo maso nabira v trakove, ki se počasi stapljajo z maso. To nakazuje, da je masa prave gostote in da bo biskvit temu primerno rahel.

Različica z oljem: http://www.youtube.com/watch?v=yHXO5aMSJkE (biskvit z oljem oziroma 'chiffon cake')
Najrahleši so biskviti brez dodane maščobe (olja/masla), jih je pa tudi najtežje narediti (vsaj meni), saj zelo radi upadejo, če sneg ni pravilno stepen, ali če ga kaj polomiš pri pečenju...

Prikaz stepanja snega na roke (sama ga sedaj vedno stepam na roke, saj mi iz neznanega razloga vedno bolj uspe, kot z mašino o_O...): http://www.youtube.com/watch?v=3ES2ajYQXF8 (gre za t. i. 'Japanese cotton cake', pri kateri gre za vrsto biskvita za 'sponge cake'. Stepanje beljakov se začne pri 7. minuti).

Have fun!


Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 06. 2014 19:11

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

6. sep 2014 19:58

Po šolsko: Na eno jajce 2,5 dag sledkorja in 3 dag moke. Brez pecilnega, brez vode, olja. Samo dobro speniš jajca s sladkorjem , umešaš moko in to je to.

gaja 1

Geisha  

član od: 19.3.2014

sporočila: 60

6. sep 2014 20:23

Sandra_a V bistvu poskušam poustvariti neko pecivo, ki se mi je vtisnilo v spomin.. Po moje seveda ;)  

Vendelina jr., MiriBon in gaja 1 hvala za pomoč! :D Ko mi uspe, bom recept tudi objavila. Lp!

Geisha

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

6. sep 2014 20:33

Če boš dala toliko mleka malo olja in 3 jajca imaš 200g moke dovolj,da bo ostalo sočno...lahko daš žlico dve kakava ali nutele...smo ravno tortico pojedli iz teh količin,biskbit mi ni bilo treba vlažit,je bil dovolj sočen :)

lp goga

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

6. sep 2014 21:07

Aja, sem pozabila omeniti, da dam pecilnega vedno samo kako žličko ali manj. Bistvo je itak, da so beljaki pravilno stepeni in vmešani v testo.

Life is war against boredom~

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti