Kako pripraviti golaž

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

29. sep 2014 7:44

Nic hudega tudi ce ni ker kaj prida tole zal ni pa je lahko 50 let staro

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. sep 2014 9:06

V golaž nikdar ne dajem rožmarina, timijana in bazilike, so mi  premočne začimba za golaž. Tudi kumine ne dodajam, mi nekako ne "sede".

Čebula, meso, česen, mleta rdeča paprika, sol, poper, morda žlica paradižnikove mezge, malo vina in je za odličen golaž dovolj. Vsekakor pa ga delam na svinjski masti, ga pa ne zgostim z moko ali škrobom, ni potrebe. Ker čebula, tudi če je je manj kot v razmerju 1:1 z mesom, ob počasnem kuhanju lepo razpade in je golaž na koncu gost kot mora biti.

 

 

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

29. sep 2014 9:13

ma daj, v članku predlaga gustin :S čudno da ne napiše da mora biti notri še vegeta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. sep 2014 9:42

bannanna je napisal/a:

ma daj, v članku predlaga gustin :S čudno da ne napiše da mora biti notri še vegeta



 

Dekle drago, ne tako strogo sodit, ni vse tako črno belo. Včasih se je drugače kuhalo in ni kar tako vsega za čez ramo vreči, vključno z vegeto. Je pač bilo eno tako obdobje.  Tale gospod Robnik je bil cenjen kuhar starega kova, vi, mlade generacije, imate drugačne poglede in jasno da povsem drugačen pristop (saj veš, da te spremljam). Je tudi prav tako. A vseeno se mi ne zdi primerno takole zviška, tako vsaj deluje tvoje pisanje, dati v nič to, kar je svenska prilepila. Tudi meni njegov recept ni blizu, nekaterim je. Takšni pač smo, različni.

Stara kuharska šola je dala odlične temelje, mlada generacija naj dela korake naprej, a z vsaj nekaj spoštovanja do predhodnikov.

mamamia

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

29. sep 2014 12:24

mamamia je napisal/a:

bannanna je napisal/a:

ma daj, v članku predlaga gustin :S čudno da ne napiše da mora biti notri še vegeta



 

Dekle drago, ne tako strogo sodit, ni vse tako črno belo. Včasih se je drugače kuhalo in ni kar tako vsega za čez ramo vreči, vključno z vegeto. Je pač bilo eno tako obdobje.  Tale gospod Robnik je bil cenjen kuhar starega kova, vi, mlade generacije, imate drugačne poglede in jasno da povsem drugačen pristop (saj veš, da te spremljam). Je tudi prav tako. A vseeno se mi ne zdi primerno takole zviška, tako vsaj deluje tvoje pisanje, dati v nič to, kar je svenska prilepila. Tudi meni njegov recept ni blizu, nekaterim je. Takšni pač smo, različni.

Stara kuharska šola je dala odlične temelje, mlada generacija naj dela korake naprej, a z vsaj nekaj spoštovanja do predhodnikov.



mamamia

Tocno tako mamamia. Tale clanek imam nalepljen v enem izmed svojih zvezkov ravno iz tega razloga: ker cenim in upostevam staro solo kuhanja, pa cetudi se recimo ne drzim napisanega kot pijanec plota.

Ce pa se napisem kako jaz golaz pripravljam z dodatkom sojine in worchestershire omake, jo bo po moje iz cevljev sezulo  Pa zaradi tega moj golaz ni nic manj golaz in nic manj okusen. Naj najprej deklic tole prebavi, potem pa dodam se svojo varianto priprave golaza

svenska

mamimamasta  

član od: 20.6.2013

sporočila: 16

29. sep 2014 12:28

Ravno tema zame :) Pripravljam pogostitev in premišljujem o golažu v krušnih skodelicah.

Kaj pravite, če računam po 200 g mesa (mešanega) na osebo, bo dovolj?

Potem pa še:

enako količino čebule,

mleta paprika,

sol, poper,

česen,

paradižnikov koncentrat,

rdeče vino (koliko na 1 kg mesa?)

in to je vse?

Naj dodam tudi kaj paradižnikovega pireja (kaše) ali to ni več golaž?

 

Malo me mika tudi predlog Vendeline Jr. s foruma, ki nadomesti čebulo s posušenimi paradižniki a me malo skrbi, kako mi bo uspelo :)

 

Hvala za nasvete!

mamimamasta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. sep 2014 12:39

200 g mesa na osebo je dovolj.

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. sep 2014 12:44

svenska je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

bannanna je napisal/a:

ma daj, v članku predlaga gustin :S čudno da ne napiše da mora biti notri še vegeta



 

Dekle drago, ne tako strogo sodit, ni vse tako črno belo. Včasih se je drugače kuhalo in ni kar tako vsega za čez ramo vreči, vključno z vegeto. Je pač bilo eno tako obdobje.  Tale gospod Robnik je bil cenjen kuhar starega kova, vi, mlade generacije, imate drugačne poglede in jasno da povsem drugačen pristop (saj veš, da te spremljam). Je tudi prav tako. A vseeno se mi ne zdi primerno takole zviška, tako vsaj deluje tvoje pisanje, dati v nič to, kar je svenska prilepila. Tudi meni njegov recept ni blizu, nekaterim je. Takšni pač smo, različni.

Stara kuharska šola je dala odlične temelje, mlada generacija naj dela korake naprej, a z vsaj nekaj spoštovanja do predhodnikov.



mamamia

Tocno tako mamamia. Tale clanek imam nalepljen v enem izmed svojih zvezkov ravno iz tega razloga: ker cenim in upostevam staro solo kuhanja, pa cetudi se recimo ne drzim napisanega kot pijanec plota.

Ce pa se napisem kako jaz golaz pripravljam z dodatkom sojine in worchestershire omake, jo bo po moje iz cevljev sezulo  Pa zaradi tega moj golaz ni nic manj golaz in nic manj okusen. Naj najprej deklic tole prebavi, potem pa dodam se svojo varianto priprave golaza



svenska

 

Svenska, naša bannanna je sicer en zelo simpatičen deklič in tudi zelo ustvarjalna mlada kulinaričarka, morda ji za bolj prizanesljivo oceno oziroma spoštovanje tistega, kar ni čisto po njenem okusu, zgolj manjka nekaj izkušenj in kilometrine.

Eni svoje ocene vržejo direktno in brez olepšavanja, neprizanesljivo, eni smo malo bolj strpni in tolerantni. Tako se pač vrti ta naš svet, kajne?

 

Ti pa svoj recept daj v bazo, pod golaž a la svenska ...

 

mamamia

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

29. sep 2014 13:09

Malo bom smetila, al pa tudi ne, kakor se vzame .

Meni  je bila včasih, pred cca 40 leti, Vegeta božanska in tista krompirjeva župca z žličko vegete in ogromno nasekljanega peteršilja, ki sva si jo z mamo privoščili, ko sva bili sami pri obroku. Najbrž je pa tako, kot tudi pri kakšnih napolitankah, eurocrem bloku, rum ploščicah,  malinovcu, hruškovem likerju itd., da (vsaj pri nas doma) tega ni bilo toliko in predvsem ni bilo poceni in smo bili željni takšnih reči. Danes je vsega tega dovolj in še poceni je in me še vedno premamijo kakšne Jadro napolitanke, da potem nos viham, kako so presladke in sploh ne več, kot takrat in enako mi je pri Vegeti,  ki sicer ni sladka, imam pa občutek, da je notri samo sol. Kar pa seveda ne pomeni, da je ne kupim včasih...da lahko potem nos viham, hahahaha :), ko si skuham krompirjevo župco. Se pa ob pogledu nanjo spomnim Oliverja Mlakarja in tistega "i žličicu Vegete...".

Golaž pa kuham po trenutnem navdihu, stalnica je meso in čebula v razmerju 1 : 1, obvezno lovor, sol in poper ter malo vina, včasih pa se poigram še s čim drugim, tudi nakockane kisle kumarice gredo kdaj notri, pa paprika v prahu, malo čilija, razne začimbe...

Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. sep 2014 13:34

Jaz imam tudi vegeto vedno doma. Ščepec na zeleno solato mi je super, obvezen dodatek (če ni kupljene pa domača, jo namreč od lani delam...) pa je, ko delam riž za prilogo: ko prepražim čebulo, jo potresem z malo vegete in dodam okroglozrnat riž, šele potem sol in malo vina in potem zalivam, dokler riž ni kuhan.

Za druge namene je skorajda ne uporabljam, včasih za kakšn zelenjavo morda, če nimam srečne roke in je brez okusa, ni pa časa ali volje oditi na vrt po sveža zelišča, hehe ...

Ja, Oli je bil pa legenda ... v tistih kuharskih oddajah.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti