Doma narejen vinski kis

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

tema odprta - 25. sep 2012 10:08 | ogledi: 31.880 | odgovori: 22

Je kdo že kdaj delal vinski kis iz grozdja, ne iz vina?

Dobila sem večjo količino grozdja od sorodnice, ki mi je svetovala, naj jagode osmukam, jih zalijem z vodo in dodam skodelico sladkorja. To naj bi stalo tako dolgo, da začne vreti. Vendar bi rada natančnejši recept, z navedbo količin, da ne bi bilo treba metati stran, če naredim kaj narobe.

Iskala sem po googlu, vendar nisem našla niti enega recepta za pripravo vinskega kisa, veliko jih je za jabolčni kis.

Hvala!

rosie

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

25. sep 2012 10:33

Pozdravljena,

mi vinski kis naredimo iz vina predhodnjega leta in sicer vino nalijemo v sod (kovinski) in pustimo pokrov slabo zaprt. Vino se skisa in tako dobimo aromatičen vinski kis. Ničesar posebej ne dodajamo. Predlagam ti, da jagode zmečkaš in pustiš vreti (v odprti posodi) cca. 1 teden, potem pa tekočino precediš in ostanek jagod stisneš. Za hitrejši postopek in za več alkohola se lahko doda sladkor.

Vinski his uporabljamo predvsem za solato iz pese, rdečega zelja, za vlaganje mešane solate, paradižnika in podobno. Za solate bolj pogosto uporabimo jabolčni kis.

 

Uspešno in lep dan

 

marjanaj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. sep 2012 10:33

Pa saj ni razlike, v obeh primerih kvasovke z alkoholnim vrejem tvorijo etanol in CO2 (b okolju brez kisika), potem pa etanol ocetnokislinske bakterije (v okolju s kisikom) spremenijo v ocetno ksilino. Tukaj je nekja malega napisano. Še vedno pa ti ostane možnost, da najprej stisneš mošt, iz njega pridelaš vino in tega potem pustiš skisati v kis. Še tukaj je nekaj uporabnega. Veselo na delo.

 

rimljanka

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

25. sep 2012 11:53

Hvala obema.

marjanaj, če prav razumem, ne dodajam vode? Ker ravno ta voda me je zmotila pri receptu sorodnice?

rosie

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

25. sep 2012 12:42

Jaz vode ne dodam, vinski kis je "pokvarjeno" vino.

 

Lep dan

marjanaj

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

25. sep 2012 12:55

Tašča ga zalije z vodo, toliko, da je grozdje pokrito. Vsakič (ob mlaju), ko jemlje kis ven, dolije isto količino vode. katti

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

25. sep 2012 13:08

hvala vsem za odgovore.

Sem osmukala jagode, jih malo pomečkala (preše nimam), dodala sladkor in zalila z vodo.

Kar bo, pa bo.

rosie

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

27. sep 2012 13:28

Dobro bo. Klobuk je treba dol pobirat, al kako že gre? Da ne požre kisa.

katti

darcy1  

član od: 30.3.2011

sporočila: 70

27. sep 2012 14:08

Rosie

Lahko narediš tudi takole. Kvader od preše (olupki in vitice) namočiš za 14 dni v vodi. Nato precediš. Nato vsaj 5x precediš in goščo zavržeš. To naredi vsake 3 dni. Ko bo zadeva skoro brez usedline, odvzemi par litrov tekočine. Segrej do vretja in dodaj sladkor (količina sladkorja: na vsakih cca 20 litrov = 1 kg sladkorja). Ko se raztopi, vlij nazaj v kis. Dobro pokrij, vendar ne nepredušno. Trajalo bo par mesecev in imeli boste vinski kis.

POKVARJENO VINO NI KIS!! In obvezno mora biti zraven voda. Naj vam uspe...

darcy1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. sep 2012 15:21

darcy1 je napisal/a:

POKVARJENO VINO NI KIS!! In obvezno mora biti zraven voda. Naj vam uspe...
darcy1

O, pa je, če so ga "pokvarile bakterije ocetno ksilinskega vrenja. Zakaj bi bilo treba pa vosdo dolivati? Vino ima kake 88% vode, je povsem zadosti. Tukaj je nekaj o tem.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti