Zerdelije?

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

7. jul 2012 10:38

 Pa kako, da jaz nisem še nič od tega drevja nasadila???

jade

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

7. jul 2012 10:45

Tudi jaz ga imam na vrtu in vsako leto skuham marmelado in jo uporabljam namesto marelične. Mi je zelo všeč. Sadje samo operem, skuham, da plodovi počijo in potem preko cedila spasiram, tako da koščice ostanejo v cedilu. Potrebuje pa nekaj želirnega sredstva.

Sweetie

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

7. jul 2012 10:51

Mi tem sadežem rečemo cimberji( po moje so to bratranci od ringloja)....letos so dobro obrodili..rastejo pa bolj ob kakšnem robu gmajne,na koncu njive ,res pa da jih še nisem nikjer zasledila kot drevo v sadovnjaku.Sama pa nisem še nič naredila iz njih..

Atina ,bi pa prosila recept za marmelado..in en hiter nasvet za kompot.Hvala.

Vrtejbenka

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

7. jul 2012 10:53

Sweetie...najbrž sva istočasno pisale..potem narediš recimo kot marmelado iz sliv. kar sem prebrala tvoj nasvet..

Vrtejbenka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

7. jul 2012 11:55

No jaz jih izkoščičim s temle, zmiksam v multipraktiku (pri pasiranju gre v nič precej dobrih stvari), potem pa dalje po postopku za vse marmelade / džeme. Dam pa 3 kg izkoščičenih ringlojev, 2 kg sladkorja in 3 želine (ali gellfixe ali kaj podobnega). Lupin se ne čuti, torej dobim nekaj vmes med marmelado in džemom.

 

Pa še to temo sem našla za še kak nasvet.

Jade, pri nas lahko dobiš kakšno sadiko, ni problem.

 

Aja, kompot: Zavrela sem vodo in sladkor, ohladila, zalila sadje v kozarcih in pasterizirala. Koliko sladkorja sem dala, nimam pojma, po nekem receptu z neta, ki ga zdaj ne najdem. Pač po občutku. Upoštevati treba le, da je sadje kislo. Drugače si pa 'za vsak dan' skuham nekaj ringlot v vodi in potem to pijem. Če imam kakšno jabolko, jo dodam, če ne, pač ne.

Atina

 

Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 07. 2012 12:09

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

7. jul 2012 12:57

Vrtejbenka je napisal/a:

Mi tem sadežem rečemo cimberji( po moje so to bratranci od ringloja)....letos so dobro obrodili..rastejo pa bolj ob kakšnem robu gmajne,na koncu njive ,res pa da jih še nisem nikjer zasledila kot drevo v sadovnjaku.



Vrtejbenka

Pri nas na Krasu je podobno, jim rečemo "cimburji"

Mi je zadnjič sorodnik povedal hecno prigodo. Zjutraj se je z motorjem zapeljal do Sesljana, se okopal in opazil, da rase na plaži velik cimbur, poln sadežev, da se veje kar povešajo. Seveda so se mu prav po otroško pocedile sline in jih je kar z drevesa pojedel par pesti. Ostali jutranji kopalci so ga radovedno opazovali, nato pa je pristopil en gospod in ga začudeno vprašal, če je ta zadeva užitna Rekel je, da vsako leto občudujejo to zanimivo "okrasno drevo" pa jim na misel ni prišlo, da so plodovi sadje in ne nekneužiten  "okrasek".

Ko mu je naš motorist povedal, da je cimbur sorodnik ringloja in drugih koščičarjev, si je tudi gospod postregel in navdušeno poklical še ženo, češ, pridi poskusit kak slastni zajtrk imamo tule pred nosom. Baje jima je sledilo še kar nekaj kopalcev, ki so sprva previdno, kasneje pa z užitkom pokušali sočne sadeže

Mojca

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. jul 2012 13:02

Se mi zdi, da je že4 bila podobna tema - vem po tem, ker sem se spomnila, da sem tam napisala, da jim pri nas rečemo "špinglni".

lp

P.s. Hehehe, sem našla - http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7123  in na peti strani, kjer so prilepljeni linki, so omenjene tudi zerdelije

P.p. s. eh, sem videla, da je isto temo pripopala gor tudi Atina - pa nič zato, bolje dvakrat kot nobenkrat!



cervus




Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 07. 2012 14:08

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

7. jul 2012 13:12

Atina je napisal/a:

 Jade, pri nas lahko dobiš kakšno sadiko, ni problem.

Atina

 

Atina, če boš res imela kakšno sadiko viška se priporočam.

jade

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

7. jul 2012 14:04

Atina, Vetrjbenka, izkoščičevanje res ni potrebno, to je tako zamudno! Pri pasiranju na cedilu ostanejo samo koščice in je to najbolj simpl. Recept za marmelado je že dala Atina.

Sweetie

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

7. jul 2012 15:24

Bom poskusila še na tvoj način, pa da vidim. Sicer moj šestletnik neizmerno uživa v izkoščičevanju, tako da res ni problem Letos ni bilo češenj, zato komaj čaka na ringlo :)

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti