Čebulna muha??

ivona  

član od: 22.4.2006

sporočila: 67

tema odprta - 25. maj 2012 11:51 | ogledi: 15.613 | odgovori: 11

Pozdravljene!

mene zanima vaše mnenje glede moje čebule. sadila sem jo res mogoče malce prehitro to je konec marca in sedaj mi jo je napadla muha.....no pravjo tako...jest se prvo leto ukvarjam z vrtičkom. je pa skravžljana oziroma sfrkana ali kako bi se temu reklo. me pa zanima kaj naj sedaj naredim. eni pravijo naj jo vržem ven, da iz nje ne bo nič , drugi pravijo da to ne bo nič narobe. rada bi še vaše mnenje ker vem da ste prave mojstrice.

 

hvala za odgovor.

l.p.

ivona

ivona

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

25. maj 2012 12:05

Čebulo je dobro po saditvi pokriti s kopreno,še posebej če jo sadimo zelo kmalu.Sama sem jo tudi zelo kmalu sadila pod tunelom in je lepa,nekaj sem jo kasneje v začetku aprila na prosto in imam vso skravžano.Ravno včeraj sem jo poruvala in jo bom posadila na novo-saj je še čas.Čebulna muha ima tri nalete in prvi je ponavadi če je toplo vreme kar precej zgodaj-tam nekje sredine aprila in do konca maja je pametno imeti čebulo pokrito.Sama jo bom od sedaj naprej na prosto brez zaščite sadila šele konec maja.

lp

anibas

ivona  

član od: 22.4.2006

sporočila: 67

25. maj 2012 12:14

o hvala za hiter odgovor. sem pa jo imela kar dolgo pokrito. pa zgleda da vseeno premalo časa. ja jest bi jo tud še enkrat posadila pa sem klicala tukaj naokoli pa nimajo več za prodat čebulic..

no potem bom probala še malo pogledat kje drugje če jo dobim in jo bom tud jaz še enkrat posadila. no pa vem za drugo leto da ne smem prehitro.

hvala

l.p.

 

ivona

Pika Nogavička  

član od: 1.10.2005

sporočila: 75

26. maj 2012 19:41

Sicer nisem zelo izkušena vrtnarka, ampak pred leti, ko sem se malce ukvarjala z vrtom, sem prebrala, da je dobro saditi čebulo in vmes posejati korenček, ker drug drugemu pomagata odganjati škodljivce. Jaz sem vedno tako naredila in se je dejansko obneslo. Lahko pa, da sem imela samo srečo...Bodo še bolj izkušene vrtnaice povedale, kakšne so njihove izkušnje...

LP

 

Pika Nogavička

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. maj 2012 22:07

imela si srečo. Preden je korenček dovolj velik, da muham smrdi, so škodo na čebuli že naredile. Po moje bi se izšlo le tako, da zgodaj poseješ korenje, čebulo pa vmes posadiš šele potem, ko je korenje že precej veliko. Še najbolj koristi pokrivanje in kolobarjenje.

Lisa

buci  

član od: 13.6.2002

sporočila: 141

28. maj 2012 11:16

Točno tako je kot je rekla Lisa, imam posejan korenček vmes, pa imam vseeno muho na čebuli. Lansko leto sem hotela vso populit, pa nisem dobila več čebuljka v trgovini in sem vse skupaj pustila. Čebula se je obrasla, in samo v zunanjih dveh ovojih je bila malo ranjena. Tako das bom videla letos, kaj bo z njo. Drugo leto, posejem korenček, konec maja pa vmes še čebulo.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. maj 2012 11:21

Veljalo bii poskusiti tako, da bi posejali vtste rumenega korenja jeseni, spomladi vmes posadili čebulček. Meni ostalo rumeno korenje od lani zdaj poganja v cvet.

Vsekakor se obnese tudi pokrivanje s kopreno, ampak dosledno.

rimljanka

HADŽIČ  

član od: 8.3.2009

sporočila: 21

28. maj 2012 12:58

Jaz vsake tolko pošpricam z mlekom pol litra vode in pol litra mleka pa se obnesetudi česen in por.lp

HADŽIČ

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

28. maj 2012 15:06

Mojo čebulo je tudi napadla muha in prijateljica iz Srbije mi je svetovala da jo okopljem in potesem z nekaj kuhinjske soli .To sem že prej nekje prebrala, da je dobro zemljo posoliti preden se posadi čebula pa se ne spomnim več zaradi česa .Naredila sem tako in zdej čakam kaj bo.Mislim da je rimljankin predlog dober .Kdaj pa se seje to rumeno korenje ,malo sem pogledala pa nisem videla.

http://www.semenarna.si/podrobnosti-artikla-korenovke

 

golubić

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

31. maj 2012 15:54

Že nekaj dni (5-7)ko sem posula sol po čebuli in zdej je veeeeeeeliko boljša.Peresa so spet vspravna in na oko je lepša zdej samo še da vidim kaj je z črvimi -nisem še izpulila po soljenju.

Kupila sem seme rumenega korenja in piše da je zelo pozna sorta in se seje od marca do julija.Na gredoco  kje imam zdej grah bom naslednje leto sejala čebulo zato lahko,ko ne bom več imela graha posejem korenje in ga pol razredčim in nekaj pustim za naslednje leto . Pol pa najprej posolim pa sejem čebulo.

golubić

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. maj 2012 17:45

No, kar se mene tiče, bi soljenje spustila, čebuli gotovo ne bo koristilo.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti