Kaj boste pekli...

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

tema odprta - 17. dec 2003 9:01 | ogledi: 3.512 | odgovori: 22

...za praznike?

Jaz načrtujem ingverjeve piškote, cimetove zvezdice in orehove palčke ter klasične božične piškotke različnih oblik.

Pa vi? Kakšna ideja bi bila super!

Lep pozdrav!

Darja

Tjanca  

član od: 6.7.2002

sporočila: 265

17. dec 2003 9:17

Jaz bom pa pecivo iz božične Jane ... takoj ko dobim recepte od avtorice Lp, Tatjana

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

17. dec 2003 9:53

Pri nas ni novoletnega praznovanja brez: dukatov, rumovih kroglic, breskvic, biciklov, piškotov na testomat, janeževih upognjencev, linških piškotov To je klasika, včasih pa še kaj eksperimentiram. Ponavadi vzamem recepte v roke in potem izbiram.. Tina

Trobec  

član od: 11.11.2003

sporočila: 42

17. dec 2003 11:02

Pri nas pa se bomo sladkali s čokoladnimi rogljički, mareličnimi obročki, mandljevimi srčki, lešnikovimi presticami, klasično potico in še kaj se bo verjetno našlo.... Natasa

Morska deklica  

član od: 14.9.2001

sporočila: 114

17. dec 2003 12:06

Medenjake, cimetove zvezdice, speculaas kekse, limonove tolarje, mandljeve upognjence, orehove vrtnice, bajadere, cookije, pa verjetno še kaj . Irena

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

17. dec 2003 13:55

Irena! Zanimajo me orehove vrtnice, kako to izgleda in se pripravi. Hvala! Palma

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

17. dec 2003 16:03

Jaz pa bom letos podarjala doma spečene piškote oz. pecivo. Naredila sem že vanilijeve kifeljčke, medene paličice z marcipanom in medene rezine. Čakajo me še cimetove zvezdice, črno-beli trikotniki (najbrž), cimetovi polžki in prestice s pistacijami. Pa mogoče še kaj. Lp, Asja

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

17. dec 2003 17:53

Irena, mene pa zanima kako delaš speculaas kekse, mi(nam) prosim zaupaš recept? Asja, tebe bi pa prosila za medene paličice z marcipanom (marcipan je njami, in delam ga sama doma), medene rezine in cimetove polžke - ali so ti morda iz listnatega testa?? Jaz pa sem se odličila, da bom letos poleg domačega peciva (še iščem ideje in še ne vem kaj bi spekla) podarjala tudi teranov liker. Poskusega sem že naredila in je odličen, prsti me srbijo še za jajčni liker. ALi ga je katera že delala? LP Zala

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

17. dec 2003 20:38

Vsi recepti so iz Lise. MEDENE PALIČICE Z MARCIPANOM za 50 koščkov testo: - 125 g surovega marcipana - 200 g sladkorja - 4 beljaki - ščepec soli - 300 g zmletih mandeljev - 2 žlici moke - 4 žličke začimbe za medenjake za razvaljanje: - droben kristalni sladkor 1. Marcipan drobno zdrobite, dodajte sladkor in en beljak ter ga z ročnim mešalnikom zmešajte v gladko zmes. 2. Preostale beljake s soljo napol stepite in dodajte zmesi. Na vrh dajte še mandlje, doko in začimbe ter vse skupaj dobro pregnetite. Testo postavite za 12 ur na hladno. 3. Pečico segrejte na 160 stopinj (ventilatorsko na 140). Delovno površino na debelo potresite s kristalnim sladkorjem. Iz testa trgajte za oreh velike koščke, jih oblikujte v 1 cm debele in 7 cm dolge paličice in povaljajte v sladkorju. Položite jih na dva pekača, obložena s peki papirjem in pecite 15 minut. MEDENE REZINE za 35 koščkov: za testo: - 100 g temnega čokoladnega obliva - 80 g mehkega surovega masla ali margarine - 1 jajce - 150 g sladkorja - 125 g zmletih lešnikov - 125 g moke za preliv: - 2 sveža rumenjaka - 4 žlice sladkorja v prahu 1. Čokoladni obliv razlomite, na vroči vodni kopeli stalite in ohladite. 2. Maslo, jajce in sladkor z ročnim mešalnikom stepite do bele barve. Vmešajte lešnike in čokoladni obliv ter postopoma dodajate moko. Na rahlo pomokani delovni površini oblikujte testo v valj premera 3 cm, ga zavijte v folijo in ga za najmanj 60 minut postavite na hladno. 3. Pečico segrejte na 200 stopinj (ventilatorsko na 180). Pekač obložite s peki papirjem. Testo odvijte in ga z ostrim nožem razrežite na poševne za mezinec debele rezine. Rezine položite na pekač. Za preliv penasto zmešajte rumenjaka in sladkor v prahu. S prelivom na debelo premažite rezine in jih pecite približno 12 minut. Pečene rezine odstranite s pekača in ohladite. CIMETOVI POLŽKI & prestice s pistacijami (recept je za eno testo - dve vrsti piškotov) in je primeren za diabetike za 32 koščkov - poravnano žličko pecilnega praška - 240 g moke - ščepec soli - 4 žličke tekočega sladila - 2 jajci - 2 žlici kisle smetane - 100 g dietne margarine - 4 do 5 kapljic vanilijeve arome - žlička mletega cimeta - 2 žlički kakava - 2 zvrhani žlici sesekljanih pistacij 1. Za obe vrsti piškotov najprej pripravite testo. Zmešajte moko in pecilni prašek ter mešanico presejte na delovno površino. V sredino napravite jamico in dajte vanjo sol, sladilo, 1 jajce in kislo smetano. Na rob iz moke položite na koščke narezano margarino. Vse sestavine z velikim kuhinjskim nožem zgnetite v gladko testo. Nato testo razpolovite. 2. V prvo polovico testa vgnetite aromo vanilije, ga oblikujte v kroglo in zavijte v folijo. V drugo polovico (to je polovica testa za cimetove polžke) testa vgnetite cimet, ga še enkrat razpolovite in v polovice vgnetite kakav. Vse dele testa oblikujte v kroglo, jih zavijte v folijo in postavite v hladilnik za 60 minut. 3. Pečico segrejte na 200 stopinj (ventilatorsko na 180). Pekač obložite s peki papirjem ali tanko namastite. Najprej naredite prestice s pistacijami. Vzemite večji kos testa, iz njega oblikujte valj in ga narežite na 6 rezin. Vsako rezino zvaljajte v tanjši valj in oblikujte v prestico. Preostalo jajce rahlo razžvrkljajte, z njim premažite prestice in jih posujte s sesekljanimi pistacijami. 4. Za cimetove polžke v enako obliko med prozorno folijo na tanko razvaljajte manjša kosa testa. En del testa premažite s preostalim jajcem in nanj položite drugi del. Testo zvijte v valj in ga narežite na približno 16 rezin debeline 1/2 cm. 5. Obe vrsti piškotov položite na s peki papirjem obložen pekač in na sredini pečice pecite približno 10 minut. Piškote vzemite iz pečice, prestavite na kuhinjsko rešetko in popolnoma ohladite. Lp, Asja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti