Orehova potica--zgaga

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. mar 2004 14:28

Ojla, nekje sem prebrala, da se problemom z zgago pri orehovi potici izognemo tako, da med moko pomešamo ščepec zdrobljenih posušenih ognjičevih cvetov, pa še testo se baje prav lepo rumeno obarva. Loni

Tanči  

član od: 9.9.2003

sporočila: 54

31. mar 2004 17:12

Ojla, nas sicer ne peče zgaga po orehovi potici, tako da ne vem če mogoče to pomaga: Jaz naredim tako, kot me je učila moja nona, orehe zmeljem1/2 kg in jih poparim z vrelo smetano 1/2 l, dodam še vse ostale sestavine (4 žlice sladkorja, 15 dag masla, 2 rumenjaka, malo ruma) in malo domačega žganja - to naj bi baje pomagalo, da ne peče zgaga. Najbojše je probat, pol pa vidiš če je to ot! LP Tanja

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

31. mar 2004 18:14

Če mojega moža muči zgaga,spije kozarec mleka in stvar se umiri.Obstajajo pa tudi zdravila proti tej nadlogi. Vesna Leben

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. apr 2004 9:46

Ja ampak zdravila so sama kemija ki pomagajo tisti trenutek, kaj pa notri naredi...? lp Vesna Milek Recko

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

1. apr 2004 10:42

Žal za hujše težave pomaga le zdravnik. Vesna Leben

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. apr 2004 11:49

V petek sem bila na tečaju delanja nadevov za potice v Šoli kulinarike pri Andreju Goljatu in je rekel, da je vse to s poparitvijo orehov en sam lari fari. Če človeka peče zgaga, ga bo tudi potem. Ognjič pa tudi samo testo lepo rumeno obarva. Loni

tina tw  

član od: 12.4.2004

sporočila: 26

14. apr 2004 10:43

Kolikor vem jaz je z zgago tako: zaradi prevelikega izločanja kisline iz želodčne stene, ki ga povzročajo encimi ki so v orehih in tudi v mleku, nas peče želodec. Mleko je v osnovi bazično, pa vendar vsebuje encim, ki povzroča izločanje želodčne kisline. Zato tisti, ki vas peče želodec in spijete zjutraj kavo z mlekom poskusite brez mleka. Če vas daje zgaga je najbolje pojesti/popiti za noževo konjico sode bikarbone. V želodcu imamo HCl kislino (klorovodikovo kislino) ki jo moramo nevtralizirazi z bazo. Ker pa v kuhinji nimamo NaOH (natrijevega hidroksida=baza) (oziroma je bazo nevarno popiti, ker nam lahko razžre grlo) si pomagamo s soljo, ki ima bazične lastnosti (NaHCO3 = soda bikarbona) V želodcu torej poteče reakcija: HCl + NaHCO3 --> NaCl + H2O + CO2 Soda bikarbona torej v želodcu reagira z odvečno kislino , nastane pa kuhinjska sol, voda in ogljikov dioksid, ki se nam potem parkrat spahne, pa je Tina Kuder

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

14. apr 2004 10:58

Tina, čudovito opisano. Jaz res pijem kavo s par kapljic mleka, sedaj bom tudi teh nekaj kapljic opustila. Kar se pa tiče zadnjega "...potem parkrat spahne, pa je"; ja, figo, že tretji dan mi se spahuje. Imam občutek, kot da imam babico, rdečo kapico in volka v želodcu. Pozdravček!

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

14. apr 2004 12:20

hi, hi, hi, tole zadnje je pa dobro napisano, sem se morala nasmejat, čeprav vam, dragička, ni najbolj zabavno... lp, lidka lidka

tina tw  

član od: 12.4.2004

sporočila: 26

15. apr 2004 8:40

Moja mami je kar naprej tožila, da jo peče želodec. Za to je krivila številne tablete, ki jih jemlje za zniževanje pritiska. Posledično je jemala tablete proti želodčnim težavam. Ko sem jo navdušila nad 90 dnevno dieto pa je najprej pomislila: "sadje zjutraj, men bo želodec razžrlo" Pa vendar se je odločila poskusiti. (seveda ni zdržala, ampak vseeno ) Čez kake 14 dni sem jo povprašala o njenih želodčnih težavah, pa je odgovorila, da jih praktično ni več. Prej je zjutraj vedno popila/pojedla belo kavo (iz cikorije) in polnozrnat kruh. Kakor je prenehala piti belo kavo, so se njene težave prenehale. Sedaj pije črno kavo in čez kako uro malce sadja, šele nato poje tablete. Tudi črno kavo se človek navadi piti. Ko se jo navadi, pa pije spet kavo s sladkorjem in mlekom, ugotovi kako izgubi kava en del okusa. Kar se tiče spahovanja: raje ne probajte zjutraj pojesti čajno žličko kvasa, za lepšo kožo. Res pomaga, ampak človek pomisli, če slučajno nismo v sorodu z žabami Tina Kuder

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti