Vegeta

tomko  

član od: 1.11.2003

sporočila: 17

tema odprta - 30. nov 2003 20:30 | ogledi: 5.325 | odgovori: 30

Pozdravljeni... Sama sem ljubiteljica Vegete... Ampak...zelo je nezdrava. Kaj mi priporočate, da dam v juho namesto vegete (katere začimbe)? Prosim za pomoč, saj imam juho zares zelo rada.

Hvala!

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

22. dec 2003 8:14

Zadnjič sem prijateljico bolj ali manj presenetila, da se je zamislila. Pogovor je nanesel na vegeto. Vprašala sem jo: "Ali pri kuhanju uporabljaš čebulo? Česen? Peteršilj? Korenček, zeleno, majaron...? Soliš, popraš? Da? In zakaj vraga daš potem na koncu še malo vegete?" Malo zmedeno je pogledala in rekla: "Ker mora biti." Ker smo je navajeni od nekdaj. Da bo boljše. Starejši še pomnimo reklamo s TV: "... i na kraju još jednu žličicu vegete." Menda ima ta navada tudi resnično (znanstveno) osnovo v glutaminatu, in to bi naj bilo tisto glavno v vegeti, jušnih kockah, omakah v vrečki ipd. Razen tega je v vegeti tako samo sol in posušena zelenjava. Glutaminat je "šesti" okus, snov, ki se je menda navadiš, intenzivira okušalne brbončice in nekaj "pričara". Če glutaminat pogosto uporabljaš v različnih oblikah (beri vnaprej pripravljenih proizvodih živilske iindustrije), se zgodi dvoje: po eni strani je vse enakega okusa, vendar si tega okusa tako navajen, da ga pogrešaš, če ga ni. Ljudje, ki so zavestno prenehali uporabljati vegeto in jušne kocke, pripovedujejo o takšnih izkušnjah - mami, saj tale rižota je dobra, ampak vseeeno ji nekaj manjka. Če mene vprašaš, sem naredila prav to, zavestno sem črtala glutaminat. V več mesecih smo se tako navadili, da sem zadnjič pri mami najprej trpela pri mizi, nato pa juho iz kocke na skrivaj zlila v lijak - pa sem jo včasih pri mami normalno jedla. Začimbe? V glavnem jih kar nakupi, nameni jim pregledno in dovolj veliko polico. Sčasoma se potrudi in kakšno reč sama zamrzni, posuši, vzgoji na okenski polici, vrtu, odvisno od možnosti. V hrano skoraj vedno sodi prepražena čebula, česen, peteršillj (sveži, zmrznjen, posušen). Korenček, kolobarji ali malo nariban, nič hudega, če ni do konca razkuhan. Majaron, drobnjak lahko skoraj povsod. Timijan, origano, rožmarin predvsem poleg paradižnika v katerikoli obliki, lahko še kje. Več vrst popra, črni, kajenski, zeleni. Lovorjev list. Kumina, če jo marate, predvsem poleg zelja v vseh oblikah. Rdeča mleta paprika. Čista navadna morska sol. Limona, kanček vina za omake. Por namesto čebule. To so najbolj pogoste, najbolj "navadne" začimbe, z njimi pokriješ tako rekoč vse juhe, omake, rižote, meso, enoločnice... Sojina omaka (pazi, da bo res brez glutaminata) nadomesti tisti famozni Maggi za juhe (Maggi je rastlinski ekstrakt z glutaminatom, sojina omaka je enako rastlinski ekstrakt soje brez glutaminata). In še nekaj. Začimbe spoznaj, ne nameči noter 10 začimb, ker ne bo imelo okusa po ničemer. Sol, česen-čebula, peteršilj so lahko povsod, ostalo dodajaš posamezno, tako da spoznaš, čutiš okus. Na ta način piščančev zrezek v omaki ni vedno enakega okusa, ampak je enkrat bolj majaronov, drugič rožmarinov, tretjič poprov ali limonin. Še nekaj. Najbolj in najdalj sem jušno kocko pogrešala v zelenjavnih kremnih juhah, npr. česnovi. Kakor koli sem se potrudila, je bila to še vedno osoljena voda z moko. Malo pomaga košček raztopljenega masla (ne margarine) in/alli kisla/sladka smetana. Vendar še vedno ni bilo dovolj. Potem sem se enkrat spomnila in mesnega soka, ki je ostal na dnu pekača (pa ga nismo razdelili po krožnikih) nisem pomila, ampak po žlicah previdno postrgala v jogurtov lonček, vsega skupaj je bilo samo dober cm v lončku. Zamrznila sem, že zamrznjeno odluščila od lončka in shranila kot "kocko" v polivinil vrečko. Tako ne zaseda prostora, po potrebi raztopim v juho. Govejo juho zamrzujemo kot porcijo za celoten obrok, poleg tega sem začela zamrzovati juho tudi po jogurtovih končkih, cel ali samo polovico. S tem "zalijem" zelenjavne juhe, včasih tudi omake. Uf, sem se razpisala. Res imam dobre izkušnje s tem, okus se nam je nekako "regeneriral", nikoli nisem bila kakšen prefinjen gurman, tudi sedaj nisem, vendar zadnje čase uživam v pestrosti okusov. LP Fani

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

27. dec 2003 14:26

Hej, sama sicer ne kuham prav veliko niti ne prav rada, nikoli nikoli pa ne uporabljam vegete... Zanimivo je namreč to, da doma vegete (živim pri starših) sploh nimamo, (čeprav se spomnim, da smo jo včasih v davnih davnih časih imeli), sestra, ki živi s svojo družino pa jo prav veselo in brez zadržkov uporablja. Potem pa jaz vsako pomlad zasadim vse enoletne aromatične rastlinice, ker so mi všeč že samo zato, ker je na poletni terasi zaradi njih večer prav nekaj posebnega, in jih z mami prav veselo uporabljava pri kuhi. Mami se drži bolj tistih klasičnih - majarona, timijana, šetraja, rožmarina, jaz pa uporabim tudi kaj drugega (različne vrste bazilike, meliso, meto, limonino travo, itd.) in sestra je vedno znova začudena, zakaj ima hrana pri nas drugače in celo boljši okus...

tomko  

član od: 1.11.2003

sporočila: 17

3. jan 2004 19:33

Pozdravljene... Zahvaljujem se vama za odgovora. tudi sama sem opustila vegeto in ko jem pri noni, me prav moti v juhi...Včasih pa sem si jo dala po celo žlico v svojo juhico. Počasi se navajam na začimbe, njihovo uporabo...In...dosti bolj okusno je! Hvala!

solzica  

član od: 12.8.2002

sporočila: 73

5. jan 2004 8:18

Tudi jaz kuham že več kot teden dni brez "tete Vegete" in moram reči, da so reči veiko boljše. Res, da je malce drugačen okus, ampak je BOLJŠI Moji je sploh ne pogrešajo, ker je tudi prej nisem nikoli uporabljala pretirano. Poskusite, ne bo vam žal. Pa srečno v 2004! Solzica

maurina  

član od: 20.10.2003

sporočila: 58

5. jan 2004 11:11

Uh, prav fajn je prebrati te vase odzive. Ko sem pred nekaj meseci sprasevala, kako to, da je tukaj v receptih tako pogosto navedena vegeta, so eni kar skocili v luft, ces kaj je pri vegeti tako slabega. Meni se osebno zdi cisto umetna in tudi trpim, ko nekam pridem in dobim tako zadevo. Na sreco je ze mama doma ukinila te zadeve, tako da tudi jaz nadaljujem s to tradicijo. Imam pa dobro kuharsko knjigo, kjer so ponavadi navedene vse potrebne zacimbe. Najbolj pogoste so seveda klasiki: cebula, cesen, petersilj, veliko je zajblja, rozmarina, timijana, kumine, bazilike, zafrana (na tega sva z mozem se posebej nora). Odvisno pac, kaj se kuha. Lp jasna

mišo  

član od: 27.3.2003

sporočila: 36

5. jan 2004 16:54

Mnogi si delate doktorate iz teme, kuhati ali ne kuhati z vegeto ! Velika večina vas hodi jesti v gostinske obrate, ni lokala brez vegete. Mnogi med vami jo ne boste čutili v hrani. Če bi vedeli kaj in kako vam skuhajo v gostilni, verjetno ne bi zavili v gostilno. Še posebej mi gredo na živce taki ko v svoji kritiki napišejo, da so dolgo čakali na svojo jed. Bodite srečni, da ste čakali vsaj pol ure. To pomeni da je to največkrat zaradi priprave jedi. Posebej bi povdaril zadovoljnega gosta ko dobi juho v jušniku. Dragi moji, več juhe dobite samo iz enega razloga, vsi ostanki se zlijejo v jušnik, taka juha vsebuje in vegeto in Droga proizvod, in upam da niste zboleli zaradi tega. Dober tek vam želim na nedeljskem kosilu. koste

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

5. jan 2004 17:10

Debata teče o tem, kako kuhamo MI Dana Sporočilo je spremenil(a) DanaS dne 05. jan 2004 17:10:33

maurina  

član od: 20.10.2003

sporočila: 58

5. jan 2004 17:40

Soglasam z Dano. V gostinske obrate, kjer zacutim vegeto, pa se ponavadi ne vracam. Zato pa zadnje case veliko kuham doma. Pa lep pozdrav. jasna

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

14. jan 2004 14:31

Ha, Vegeta. Jaz je nikoli nisem uporabljala, čeprav je vedno v omarici. Ponavadi sem jo vrgla vstran s pretečenim rokom. Enako se je zgodilo in se še vedno dogaja z jušnimi kockami. V zadnjem času sem vegeto res nekajkrat tudi uporabila, predvsem v krompirjevem golažu, ki je bil z žličko vegete še bolj dober. Pri tem sem imela predvsem slabo vest, saj tudi jaz dajem prednost začimbam in zdravi prehrani. Vegeto še vedno imam v omarici, tudi nove jušne kocke sem si kupila. Naj bodo, če drugače ne vsaj za "strah". Lep pozdrav, Sonja Sporočilo je spremenil(a) SonjaB dne 14. jan 2004 14:31:54

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

14. jan 2004 16:46

Dragi Koste! Ste me pa kar malo razjezili, ker ste napisali da ostanki juhe romajo v jušnike in nazaj na mizo gostom. Lokali, ki si to privoščijo in celo vi veste za to, kar sami kličejo po inšpekciji. Poznam ker nekaj gostincev, ker se pač gibljem v taki družbi in naj vam povem, da se ostanki hrane izključno mečejo v pomije! In to je edino prav. Če pa si gostinec privošči tako svinjarijo, kot jo omenjate, če ste se o tem res prepričali na lastne oči, potem verjetno tega ne dela samo z juho. Ali pač? Ali je lažje postreči svežo juho(ali kar koli že), ali pa plačati( danes tudi) milijone če se gostu kakor koli "uname" želodec in toži gostinca.Pomislite! Danes vsak pameten gostinec postreže svežo in okusno hrano, saj živi od gosta ki se večkrat vrače k njemu, kot od enkratnih prišlekov. Se mi zdi da danes zelo pazijo kaj ti dajo na krožnik, ker si potrošniki lahko privoščimo zelo veliko svobodo izražanja. Pa še to, tudi v gostilnah(seveda ne čisto povsod-priznam) se goveja juha kuha na klasičen način, po par ur, z mesom in zelenjavo in seveda z vegeto-žal! Preverjeno! Lep pozdrav! Anja Sporočilo je spremenil(a) anja dne 14. jan 2004 22:50:16

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti