Dobra sorta jabolk

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

8. sep 2011 9:35

Kosmači so tudi dobri, pa meni zelo ležijo in jih zdaj mlatim kot za stavo "osounke", tako jim rečemo pri nas, kakšno naj bi bilo uradno ime, nimam pojma, imamo eno zelo staro drevo doma v bregu. Menda dišečke je tudi domače ime, če gledam tele fotke z imeni:

http://www.kaktusi.si/forum/stare-sorte-jabolk?page

 

elaphus, pridi k nam, imamo drevo ali dve. No, pravzaprav imamo precej starih sort, jih očim čuva kot največji zaklad.

Loni Makaroni

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

8. sep 2011 10:50

Meni so najboljša elstar.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. sep 2011 11:22

Loni je napisal/a:

 

elaphus, pridi k nam, imamo drevo ali dve. No, pravzaprav imamo precej starih sort, jih očim čuva kot največji zaklad.


Loni Makaroni

 

Odgovor k stavku 1: Velja, Loni!

odgovor k stavku 2: pameten možak!

lp

cervus

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

8. sep 2011 12:25

Mi  imamo beličnik, july red,  carjevič, zlato parmeno, jonatan in za konec še mušanček in krivopecelj. Od beličnikov in july red nimamo kaj dosti, so prehitro zrela in vsa naenkrat in postanejo kašnata. Ostale pa imamo ravno prav za sproti. Sedaj pa čakamo na elstar, ki smo ga posadili lani in mi je res najboljše jabolko.

Letos je bolj slabo z jabolki, saj so začela še ne čisto zrela odpadati že v začetku avgusta in so se kar spekla v travi, ali že na drevesu, nič mi ni jasno. Za peciva so, za jest pa niso najboljša.

zvezdica55

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

8. sep 2011 22:49

Meni pa je najboljša cox orange reneta, meni diši po ananasu.

Dolores

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. sep 2011 7:05

zvezdica55 je napisal/a:

 Od beličnikov in july red nimamo kaj dosti, so prehitro zrela in vsa naenkrat in postanejo kašnata.

To je značilnost poletnih sort jabolk, tu ni pomoči. Lahko pa jih pravi čas naribaš in zamrzneš, pa imaš nadev za zavitke, pite, lahko skuhaš kompot za zimsko rabo (kot bi kuhala breskovega, recimo), lahko skuhaš marmelado.

Meni ljubi so carjeviči, londonski peping, kosmači in vsa jabolka, ki so kisla in imajo aromo, kar velja za lep del starih sort, od novodobnih pa imam rada elstar in braeburn, no, tudi topaz. Ostala so za moj presladka s premalo kislin. No, v zavitkih itd so že dobra, kar tako pa jih ne jem ravno z velikim užitkom. Ja, še bobovec od starih je super, ob času, ko je primerno zrel, kar seveda velja za vsa jabolka. In skoraj nikoli ne kupujem jabolk v trgovini, imajo kupljena direktno v nasadu (čeprav zimo in pomlad čakajo v hladilnici) povsem drugačen okus. In še to, ni vseeno, kako in kje so bila pridelana, prst močno vpliva na okus, pa škropljenje, gnojenje, lega nasada,......

rimljanka

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

9. sep 2011 9:11

Prav imaš rimljanka, vse se da porabit. Samo čas je problem, pa polni zamrzovalniki, kamor bi človek vse rad spravil in potem je treba še vse pojest (mogoče je to še najhuje ). Zato so najboljša jabolka, ki vsaj malo stojijo, da se jih sproti je. Tudi meni so carjeviči odlični , londonskega pepinga pa ne poznam. Ker so tudi meni všeč kisla jabolka, bi mi verjetno ta jabolka bila všeč. Bom malo pogledala, kje se kupijo sadike.

zvezdica55

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

9. sep 2011 9:34

Meni so najbolj všeč stara sorta:Ananas reneta,Carjevič(mojcika),pa Škrbotlca,pa ciganka (temno rdeča jabolka)

antonija7

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

14. sep 2011 5:50

  zelo sočna in dobra zg. sorta jabolk ( zorijo ta čas kot elstar ) so FANTAZIJA - ČUDOVITA. Vem, da jih imajo

  v nasadu jabolk Brdo pri Lukovici ( za poskusit )

 

pat

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. sep 2011 6:30

zvezdica55 je napisal/a:

 .............londonskega pepinga pa ne poznam. Ker so tudi meni všeč kisla jabolka, bi mi verjetno ta jabolka bila všeč. Bom malo pogledala, kje se kupijo sadike.

Tukaj jih imajo, drevesnico poznam in kolikor imam izkuenj (je pri njih že moj oče kupoval) imajo kvalitetne sadike.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti