Kako do odličnega recepta za biskvitne torte in rezine

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

2. avg 2011 15:27

Ljuba vanessy, saj je ogromno slaščičarskih mojstric in mojstrov tu gor in delajo odlične in prekrasne mojstrovine.

In skorajda ne mine dan, da se ne bi tako ali drugače javil kakšen od njih.

Ti kar beri in eksperimentiraj. Ni vrag, da ne boš našla tistega pravega

rrr

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

2. avg 2011 15:58

Jaz imam recept za gateau au chocolat od svoje švicarske friendice, ki gre približno takole: 4 beljake stepeš s 100 g sladkorja v trd sneg; 250 g plemenite temne čokolade zmehčaš v vodni kopeli in umešaš vanjo 4 rumenjake, 125 g masla ter čisto majhen ščepec soli; 120g mehke moke preseješ skupaj s polovico pecilnega praška; vse skupaj rahlo vmešaš in takoj rukneš v pecico na 190°C za 10 minut, nato pa zmanjšaš temperaturo na 170 še za 25 minut. Rezultat je najbolj mehka in puhasta tortna osnova, kar jih poznam, servira se še topla z enim od kremnih sladoledov in vročo omako iz jagodičja (višnje, cešnje, jagode, ribez), včasih pa samo s sladko smetano. Mislim, da gre puhasta struktura na račun tega, da je moke glede na ostale sestavine precej malo. Če hočeš navadno (nečokoladno) tortno osnovo, bi jaz eksperimentirala v smeri zmanjševanja moke (in/ali nadomeščanja vsaj polovice moke z jedilnim škrobom), nedodajanja maščobe in še eno stvarjo: najbolj puhast biskvit je nastal takrat, ko sem še imela navado stepat skupaj cela jajca s sladkorjem zelo dolgo časa, da je nastala skoraj čisto bela pena, potem sem vmešala pa še presejano moko. Ločevanje beljakov in rumenjakov sicer skrajša čas priprave, ampak čisto isti rezultat pa vseeno ni. lp, proxima

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

2. avg 2011 20:12

proxima je napisal/a:
najbolj puhast biskvit je nastal takrat, ko sem še imela navado stepat skupaj cela jajca s sladkorjem zelo dolgo časa, da je nastala skoraj čisto bela pena, potem sem vmešala pa še presejano moko. Ločevanje beljakov in rumenjakov sicer skrajša čas priprave, ampak čisto isti rezultat pa vseeno ni. lp, proxima
Moja mami dela enkraten, puhast biskvit po italijanskiem receptu ( Pan di Spagna) Bistvo je v tem, da je treba 15-2O minut stepati cela jajca s sladkorjem, nato pa dodati presejano moko, najbolje pol moke, pol škroba. Nikoli ne dodaja pecilnega in ne olja . Recept: 6 jajc, 180 g sladkorja, 75 g moke, 75 g škroba. Lahko dodaš malo vanilije in ruma, ni pa nujno. Tule je lepo opisano, verzij in video receptov za Pan di Spagna pa je vse polno http://www.gennarino.org/panespagna.htm Poskusi in poročaj. Kotarca

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

2. avg 2011 20:15

Pozabila sem napisati, da je treba obvezno dodati tudi malo soli! Kotarca

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. avg 2011 20:41

vanessy je napisal/a:

Slaščiščarski mojsti, javite se.

 
vanessy

 

Mojstri ravno ne, pač pa relativno dobri amaterji dajemo tule recepte. Ki so v rubriki, ki se tudi tako imenuje. In jih je v rubriki blazno veliko, večkratniki števila sto. Tako da, hm, kaj si že ti sprobala.....?

Vendelina jr.

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

3. avg 2011 21:03

Biskvit, ki je za mojo torto (čokoladna tora Noa) pride meni vedno povsem puhast, rahel in lepo luknjičast. Mislilm da je res štos v stepanju rumenjakov s sladkorjem, ki mora trajsati kar nekaj minut. Na koncu, ko pa vse sestavine zmešamo skupaj, pa mora biti mešanje rahlo in nežno, da ne izstepeš zraka ven. Ko maso zlijem v pekač (to avtomatsko naredim tudi pri drugih pecivih), nekajkrat rahlo potolčem s pekačem ob pult. oz. delavno površino. Biskvitimi res uspejo vedno rahli in puhasti, tako da se vsi čudijo, he, he, he in to povsem brez praškov ...

Noa

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

3. avg 2011 21:04

A ja, sem pozabila napisat...potolčem pa zato, da gredo večji mehurčki zraka ven, zato so "luknjice" res zelo enakomerne...

Noa

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

3. avg 2011 22:24

Jaz sem delala nekaj časa nazaj v Slaščičarni in ko so se pekli biskviti za torto so bile notri nasljenje sestavine:moka,jajce,sladkor nobenih praškov..

ninkica

NatašikaC  

član od: 1.4.2011

sporočila: 29

4. avg 2011 19:54

Nisem glih neki mojster v peki, znam pa spečti kod se šika. recept ki je v bazi nevem točno kako se reče... ki nikoli ne pade dol al nekaj takega, je super in vedno res vedno uspe, vendar tudi enak recept brez ločevanja beljakov in rumenjakov enako uspe, le da je res da ga je potrebno malce dlje stepati in na koncu moko počasi vmešati.... najbolje kar na roko. 

 

Meni pride vedno enakomerno debeli in enakomerno puhast, brez kakih posebnih praškov. res pa je da vsak si vzame svoj recept, ki se njemu zdi najbolši.

 

veliko uspeha pri peki in iskanju svojga tapravega  vanessy

NatašikaC

vanessy  

član od: 23.7.2009

sporočila: 8

20. avg 2011 8:40

Proxima, sprobala tvoj recept, dodala še dve žlici kakava in biskvita ne morem prehvaliti.

Res je očitno skrivnost v doooolgem mešanju jajc.

Hvala.

vanessy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti