Kruhomat kupiti ali ne?

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

7. dec 2011 6:34

sem naredil tako kot je v original receptu, se pravi: moka, pšenični zdrob in program "2 - francoski", pa je kruh nekako gumijast, škorja pa se bolj drobi. Sicer vredu pečeno, a gumijasto. Grem nazaj na samo moko, brez pšeničnega zdroba, in program "1 - osnovni".

 

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

7. dec 2011 13:47

kaj je pa treba storiti, če hočeš pol manjši kruh ? Ok, pol manj vode, moke, sladkorja, soli in kvasa, to mi je že jasno. Kaj pa program ? Ostane isti (3 ure), ali je treba najti pol krajšega ?

 

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

3. jan 2012 22:47

počasi spoznavam ta stroj. Pri prvem gnetenju se najbolj vidi, koliko si zadel pravo mešanico. Če se testo lepi na posodo (npr. pri mešanici za polnozrnat kruh), je treba dodati eno veliko + eno malo merico moke. Če pa gnetilnik tako težko vrti, da se motor med delovanjem ustavlja (npr. pri mešanici za koruzni kruh), pa dodati eno malo merico vode.

Nisem pa še ugotovil, zakaj je škorja kruha v spodnjem delu tako gumijasta, da jo je težko prerezati, kaj šele pregrizniti (ne glede na vrsto moke ali že pripravljene mešanice za kruh). Ker znotraj je kruh enakomerno pečen. Bom poskusil z navadnim kvasom, če bo kaj drugače.

 

 

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

17. jan 2012 16:55

poskusil spečti rženi kruh: - 220g vode - malo žlico sladkorja in soli - 120g ostre moke - 270g ržene moke - 7g suhega kvasa. Program osnovni, svetla škorja, 750-gramski hlebec. Rezultat: škorja ok, sredica pa stlačena, lepljiva. Kaj je narobe ? Ostra moka je bila pri roki; bi mogoče moral uporabiti gladko ? Poskusil tudi zmes Boni: 300g vode, 500g zmesi Boni, 3/4 vrečke suhega kvasa. Program osnovni, srednja škorja, 900g-hlebec. Rezultat: vse lepo pečeno, le okusa ni pravega. Pač ni namenjeno za kruh. Bi pa najbrž prišlo do katastrofe, če ne bi slučajno opazil, da je po dveh urah (program traja 3 ure) testo začelo lezti čez rob posode. Če bi zlezlo na grelec, bi bil požar. Vsi dosedanji kruhi iz kruhomata, uspešni ali ne, so bili bolj ali manj stlačeni - kot da ne bi dovolj vzhajalo. Le ta zadnji, z zmesjo Boni, ni bil stlačen; vzhajalo je še preveč. Ta zmes že ima v sebi neko "sredstvo za vzhajanje", ki je menda pecilni prašek, a še vedno piše na vrečki, da je treba dodati kvas. Ali je kje kakšen nasvet, koliko pecilnega praška dodati "normalnemu" receptu s kvasom ? Npr. če piše 3/4 vrečke suhega kvasa (kar je 5,25g suhega kvasa) - koliko bi dal zraven še pecilnega praška, da bi bolj vzhajalo ?

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

17. jan 2012 17:03

Kolega Javr pa ti boš doktoriral na tem aparatu. Super, tvoje izkušnje bodo dobrodošle marsikomu. Upam le, da te vnema ne bo prehitro minila, moj kruhomat že nekaj let počiva med drugimi kuhinjskimi strojčki.

hedonist

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

20. jan 2012 6:36

"moj kruhomat že nekaj let počiva med drugimi kuhinjskimi strojčki" - zakaj ? Zadnji poskus je dobro uspel: 220g vode, malo žlico soli in sladkorja, 270g pšenične moke, 3/4 vrečke kvasa, potem pa ostanki ponesrečenih poskusov: 30g zmesi Boni, 60g pšeničnega zdroba, 30g ržene moke. Program polnozrnat, 750g, svetla škorja. Rezultat: kljub količini moke za manjši hlebec je vzhajalo do roba posode, kar je verjetno posledica "snovi za vzhajanje" v Boniju (verjetno pecilni prašek). Vredu pečeno, okus kot mora biti, sredica rahla, nič zbita kot prej. Problem pa je škorja. Na pogled lepo pečena, a gumijasta da je joj. Kot bi hotel pregrizniti šlauf od bicikla. Kaj delam narobe ?

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

20. jan 2012 8:28

Javr s čim pa namažeš škorjo po peki? Sama jo z maslom, potem pa kruh, dokler se ne ohladi, zavijem v papirnate brisače. Po takem postopku je škorja vedno lepo hrustljava. Je pa res, da hrustljavost ostane mogoče še naslednji dan, potem pa "zgine".

En čas sem kruh tudi zavijala v kuhinjske krpe pa potem odnehala. Zdelo se mi je, da se kruh navzame vonja krpe. Drugače pa pri nas največkrat pripravimo kruh po tem receptu: http://www.kulinarika.net/recepti/5792/kruh/beli-kruh-i

Vilma

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

20. jan 2012 9:35

"s čim pa namažeš škorjo po peki" - z ničemer. Pokrijem ga s platneno krpo in pustim 1-2 uri, da se ohladi. Bom poskusil po predlaganem receptu, a se mi zdi, da moj avtomat ni predviden za tako velike količine moke.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

21. jan 2012 22:09

javr,

po receptu iz knjige ki jo imam jaz, dodajo pri rzenem kruhu gluten, da ne pride zbit. Za cca 3/4kg hlebcek je recept: 1C vode, 2tbsp masla, 2 C moke, 1 C rzene moke, 2 tbsp glutena, 2 tbsp sladkorja, 1 1/2 tsp kumine, 3/4tsp soli, 1 tsp kvasa

cikel za polnozrnati kruh, ce ga nimas pa osnovni za beli kruh.

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

30. jan 2012 18:34

sem vprašal danes v mlinu, ki je hkrati tudi pekarna, v čem je finta, in so mi odgovorili isto: v dodajanju glutena. A to je kemija in je potem vseeno, če greš kruh kupit kar v trgovino. Za domače potrebe pa 20% ržene ali črne moke, ostalo pa bela.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti