Cvetna nedelja - butare

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

tema odprta - 16. apr 2011 16:30 | ogledi: 10.426 | odgovori: 4

Jutri je cvetna nedelja, ki je v moji mladosti bila zelo prijetna. Rada se spominjam časov, ko je oče v soboto zjutraj odšel v bližnji gozd in nabral ustrezne šibe, ki bi naj sestavljale butare (mi smo mu smo rekli kar žegen). Biti je morala iz 9 vrst lesa, obvezen je bil dren, božji les (še danes ne vem katera vrsta lesa je to), leska, vrba, hudobika, čremsa in kakšna druga cvetoča vejica. Vse to je lepo povezal z vrbovo šibo. Na vrh je naredil krošnjo iz pušpana in žegnpena (nekaj iglastega). Drenova veja je morala biti na vrhu razdeljena, da je lahko iz nje zvil srčka in nanj obesil jabolko ali pomarančo.

Nahvažnejše je bilo okraševanje. To smo opravile ženske. Najprej je zadoščal barvasti krep papir (čim daljši in čim bolj pisan), kasneje smo se naučili delati kitke iz krep papirja.

Seveda so fantje iz bližnjih vasi naredili tudi kakšeno tako veliko butaro, da so jo komaj postavili v cerkev (pod zvonik). V cerkvi smo nato primerjali svoje izdelke, kakšna se je tudi razletela. Bilo je lepo, posebej, če je bilo lepo toplo vreme.

Temo je spremenil(a) vikica dne 16. apr 2011 17:10

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. apr 2011 16:48

Božji les je najbrž bodika, božje drevce, Ilex aquifolium.

rimljanka

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

16. apr 2011 16:59

Rimljanka najbrž ne misliva iste rastline, grm ima mlade liste kot ribez.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. apr 2011 19:18

Aha, potem je to brogovita, Viburnum opulus L. Ja, pri nas se jo je dalo (njen vršni poganjek na vejici) na vrh butare, ker je poganjek spominjal na križ.

Njena vrtna različica so snežene kepe, socvetje je okroglo, kot kepa, zagotovo jo poznaš, to klasično rastlinoi nekdanjih vrtov.

 

rimljanka

lučica  

član od: 28.10.2010

sporočila: 174

19. apr 2011 11:25

No jaz sem v nedeljo z hčerko nesla doma narejeno butaro k blagoslovu in bila negativno presenečena, ker sem videla samo eno doma narejeno butaro, pa je bilo veliko ljudi.( Moram povedat da sem na frišno priseljena v primestno okolje.) Pri nas na vasi(kjer sem prej živela) je še zmeraj navada da se pri vaski hiši naredi butara nekako na tak način kot je opisala vikica. Žal ti lepi slovenski običaji izginjajo, hitro, prehitro... lučica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti