Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

17. mar 2011 15:10

Metuljnik pride ena taka razkuštrana, na vse strani štrleča gmota, ki deluje zelo neurejeno - in če imaš skopo odmerjen prostor, zna delat njegova divja rast težave. Meni je zelo všeč medvejka, lepo in obilno cveti, nizke temperature je ne motijo in tudi raste zelo hitro. Če je ne obrezuješ, se lahko potegne tudi meter in pol v višino, ali pa tudi več. Skobotovec je tudi ok, pa še lepo diši.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. mar 2011 15:19

Metuljnik sodi med invazivne tujerodne  vrste in ga ne bi smeli saditi, ker vse prerad uide v naravo in dela težave.

Glicinij počasi raste, morda bi bila dosti boljša jasminova troblja. Za letos pa posadi oni fižol, ki ima rdeče ali bele cvetove, se zelo razraste, lepo sveti......Phaseolus coccineus (turški oz. laški fižol).

Takle je.    Seme ima tudi Semenarna Ljubljana.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 17. 2011 15:23

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

17. mar 2011 15:24

Ampak ne tako grozotne, kot japonski dresnik

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. mar 2011 15:37

Ja, res ne, ampak to ga ne bo odstranilo z liste invazivk. Vseeno bi bilo lepo, da bi se držali kodeksa. In sadili sterilne rastline ali vsaj cvetove takoj po cvetenju porezali. To dvoje je zaenkrat priporočljiv ukrep za metuljnike, ki jih imamo na vrtovih. Vir.

rimljanka

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

17. mar 2011 17:10

Vau, koliko predlogov. Hvala. Bom malo podrobneje pogledala zvečer. Prostora je ogromno, metuljnika sem že posadila. Jaz ga vsako leto v jesen porežem in mu odstranjujem odcvetele cvete. Posadila španski bezeg, pa cytisus, ampak vse je še na novo posajeno in majčkeno. Bom šla danes še v vrtnarijo. Bom poročala zvečer. lp, pinka Sporočilo je spremenil(a) pinka dne 17. 2011 17:11

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

17. mar 2011 19:12

metuljnik vsak februar porežem na cca 40cm , čez poletje zraste na 2m, a je urejen, nič ne divja, niti se ne razsaja naokoli (kot recimo španski bezeg, ki ga nikakor ne morem obdržati na enem mestu. Tako da se mi ne zdi problematična grmovnica. Je pa zelo lepa in stalno polna metuljev. Lisa

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

17. mar 2011 22:23

Lisa jaz ga porežem do tal. Po vrtnariji sem še bolj zbegana, bi imela kar vse. Rimljanka všeč mi ja fižolček. No ožji izbor so: dren, bradatec, perovskia antriplicifolia, nepozebnik, kovačnik, španski bezeg, razmišljam tudi o črnem bezgu, ojej. lp, pinka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. mar 2011 6:38

Hja, odvisno od terase. Ce imas veliko sonca in je terasa obrnjena proti jugu, lahko izberes sredozemske rastline, ki prenasajo sonce in ti hkrati pricarajo "pocitnice" kar doma( oleander, vse sorte citrusi, tudi oljka je v loncu zelo lepa). Lahko pa se odlocis za hitro rastoce enoletnice, kot so krompirjevka, crnooka suzana, razni okrasni slaki, nezahtevno kapucinko... http://www.okrasnivrt.com/rastline/vzpenjavke/vzpenjavk ki jih posadis v korito in ob opori zelo hitro zapolnijo prostor, ki te bo skrival pred radovednimi pogledi. Za bolj sencno teraso bos seveda morala izbrati rastline, ki prenasajo senco, hortenzije npr. Za posodovke pa, ki bodo na terasi vec let, bi jaz zelo premisljeno izbirala.Tako posode, kot rastline. Grd, barvno ali oblikovno ponesrecen lonec "pokvari" se tako lepo rastlino. Nakljucne in hitre izbire niso nikoli kaj prida. Najti ustrezno grmovnico za prostor ki ga imamo pa seveda razmere v katerih bo morala uspevati (sonce, senca, vrocina, morda veter), sploh ni tako enostavno, kot se zdi. lp lučka

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

18. mar 2011 6:57

Pozdravljene! Ali smem sedaj presaditi hortenzijo na drugo lokacijo? Hvala in lep pozdrav! ursula-ce

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. mar 2011 7:57

lucka52 je napisal/a:

Hja, odvisno od terase. Ce imas veliko sonca in je terasa obrnjena proti jugu, lahko izberes sredozemske rastline, ki prenasajo sonce in ti hkrati pricarajo "pocitnice" kar doma( oleander, vse sorte citrusi, tudi oljka je v loncu zelo lepa).
lp lučka

Hja, če imaš vse to kam ustrezno pospraviti od jeseni do zime. Sicer ne bo šlo.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti