Kaj lahko pripravim z bučnim oljem

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

31. mar 2010 19:51

Booris, tole je kopirano iz intervjuja z g. Gorazdom Kocbekom iz Oljarne Kocbek, kjer naj bi edini pri nas izdelovali hladno stiskano bučno olje (vir: http://www.finance.si/191929)

Primerno tudi za cvrtje

Bučno olje lahko uporabljamo za vse vrste jedi. "Tudi za cvrtje, vendar ni priporočljivo upo rabljati hladno stiskanega, ker ga tako uničimo," pojasni sogovornik. Tudi sicer se v kulinariki ne uporablja na veliko, saj pušča močan priokus po bučnih semenih, kar ni vsem všeč. Prenese pa tudi visoke temperature. "Pred dvema letoma sem zasledil raziskavo, ki dokazuje, da bučno olje sodi med olja, ki prenesejo najvišje temperature. Slišal sem že za primere, da nekateri gostinci bučno olje uporabljajo tudi za pripravo rib. Vse je stvar okusa. Sam ga uporabljam pri praženju jajc, zrezkov, pri testeninah, sladicah in še čem," še pravi sogovornik.

tulka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. mar 2010 21:39

Mimogrede, za Kocbeka izdelujejo v Mb tudi čokolade s praženimi bučnimi semeni, pa s praženo čebulo (kako je pa ta dobra ....) in suhimi slivami. Mmmmm, Mamamia

mamamia

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

1. apr 2010 11:32

Tulka, hvala za odgovor. Mislim, da vsaj k morskim jedem, kot so ribe, škampi, razne morske solate ipd. bučno olje ne bi šlo. Po mojem se enostavno stepe z osnovno idejo morske hrane, ki je del mediteranske prehrane, v kateri prevladuje oljčno olje. Morda bi šlo h kakšnemu krapu. Sem pa enkrat bučno olje preizkusil v voku pri pripravi jedi iz različne zelenjave. Dodalo je svoj šarm in poskus je uspel. Kasneje tega olja nisem več pregreval preprosto iz predsodka, da ga s tem kvarim. Po drugi strani je dovolj drago, da spoštljivo ravnamo z njim. Še vedno mislim, da imamo največ od njega, če ga v primernih količinah zaužijemo hladnega v različnih solatah. Lep dan! booris

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. apr 2010 12:01

Mamamia, kdaj kaj prideš v kapitalo? S čokolado ali dvema, tremi

Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. apr 2010 12:07

Loni, tak produkt lahko kupiš v Lj vsaj na dveh koncih....Čeprav je vedno gušt, če darling mamamia pride v Lj. Vendelina jr.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

1. apr 2010 12:10

Jaz sem glede takih nepravovernih kombinacij zelo odprtega duha in mirno delam pesto G z dodatkom bučnega olja (in bučnicami namesto pinjol, odlično se prilega k ajdovim ali pirinim testeninam), pripravljam z njim marinado iz pečenih sardel in ga dodajam mediteranskim solatam. Za cvrtje ga ne uporabljam, ker se mi ga zdi v ta namen škoda, sicer pa... kaj pa bi brez domišljija...:))) lp, proxima

neznan uporabnik

1. apr 2010 12:24

Mi pa za malico naštimamo na en velik krožnik,na eno stran skuto, na drugo stran na tanko narezano čebulo, na tretjo stran kupček soli in kupček popra, v sredino pa eno veeliiko lužo bučnega olja.. malo kruha in malo vinčka...in dobra družba in potem naprej vse sorte improvizacije (glede na zadah po čebuli so improvizacije varne narave) V otroštvu me je odbijala barva mašinskega olja, pa so bili moji starši iznajdljivi in smo se šli "miž' pa zin'.." in potem je bilo marsikaj njamska!! japaja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. apr 2010 12:37

Sem tla it po liniji najmanjšega odpora, pa da nadaljujem s tem... Kje v LJ? Bi bil čas, da preklopim s temne čokolade z okusom pomaranč in hrušk na kako drugo.

Loni Makaroni

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

1. apr 2010 12:42

Loni, v City parku je ena siuper čokoladnica (je že dolgo nisem obiskala, bom morala kmalu tja). imajo čokolade vseh sort, tudi s solnim cvetom, čilijem ipd. Je v pritličju, če greš skozi zadnji vhod na levi strani. poleg prodajajo čaje. 5rusa

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

1. apr 2010 13:05

Sam prisegam na bučno olje , ki ga stiskajo na kmetiji Novak v Martjancih, boljšega res še nisem jedel niti ga ne iščem. Glede uporabe tudi jaz sem bolj pristaš njegove hladne uporabe čeprov sem jedej postrvi ocvrte v njem in so bile imenitne, zraven morskih rib ga pa tudi jaz ne bi štulil, tam naj bo kar lepo olivno. Sicer pa vsak po svoje in kot mu je všeč. lp hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti