Mene pa žuli...

tema je zaklenjena

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. dec 2009 17:42

Navodila poznam na pamet, lahko mi verjameš!

Anamarija

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

27. dec 2009 18:10

Ma ja, tudi meni se zdi normalno, da je recept prirejen po svoje, ampak še vedno je zanimivo vedet, od kod izhaja. S tem si lažje prestavljamo, za kaj gre; saj je npr. indijska hrana gotovo drugačna od francoske in ta spet od mehiške itd. Pač to pomeni eno osnovno idejo, kaj lahko od recepta pričakujemo.

Če se kdo ne strinja s priredbo, naj pa med mnenje zapiše, kakšen "mora" biti original, če to ve...

Nasja

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

27. dec 2009 18:20

Mislim, da rubrike "Država izvora" ni potrebno obvezno izpolniti. Tako se lahko izognemo vsem pomislekom, če smo v negotovosti, kaj naj napišeno.

Anja

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. dec 2009 18:53

Ja Anja27, ( a maš še vedno 27? .

Jaz nikoli ne pišem državo izvora, ker prvič ne vem odkod izvira in ideje so pa moje zaenkrat, zato sem odprla to temo, zato tako vprašanje, bi rekla zgolj iz firbca? Veš nimam več idej.

Zaključek, če bom kdaj šla v tujino in bom imela srečo, da mi zaupajo recept, takrat bom napisala državo izvora a prav mislim?

Moram povedati, da še vedno čakam odgovor take, ki navedejo pri receptu državo izvora. Meni osebno se ne zdi nič narobe, če pošlješ recept iz druge države. A ni fino, da na tak način spoznamo kako se je tudi drugje?

 

A ja, verjetno mate most

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 27.dec 2009 18:54

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. dec 2009 19:47

Se mi zdi, da je tole dvotirna proga....................

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. dec 2009 19:50

Jebe ludi zbunjenog ali pogovor slepega in gluhega, kakor vam drago.

 

Mamamia

mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

27. dec 2009 19:50

Anamarija, vsak ima svoj stil kuhanja. Tebe recimo zanima eksperimentiranje in nadgrajevanje kulinarične baze znanja, ki jo imaš in sodi nekako v tvojo regijo, spet nekatere pa zanimajo tudi veliko bolj eksotične stvari. Primer jedi iz tvoje kuhinje, recimo: jota (by the way- odlična je, beri komentar). Država izvora bi bila Slovenija. Mogoče razpotegnjeno še v nekatere dele drugih držav okoli nas. Ampak sestavine in način priprave pa je tvoj. Zato ne gre za prepisan recept. Enako pa je recimo s kakšno mojo tajsko ali indijsko stvarjo. Že samo po sestavinah je jasno, od kje izhaja. Če bi recimo objavila recept za tajski goveji curry, bi lahko celo zapisala tajski golaž, ker je po videzu in dveh sestavinah podoben golažu. Vsaj zase lahko trdim,da recepti niso prepisani, ampak nastanejo po spominu na okus neke jedi, hkrati pa človek še malo povpraša. Dvakrat ali trikrat narediš in pride po sestavinah tisto pravo. Celo "Mojev piščančji curry" ni zapisan po natančnem receptu, ampak po spominu. Torej, nekatere jedi pač spadajo v določeno regijo; limonska trava in galangal sta značilna za nekatera azijska področja in jasno je, da bo pisalo, recimo, Tajska. Špageti kot jih poznamo mi, so še najbolj značilni za Italijo, tu se boš najbrž strinjala. Tvoje osebne pogruntavščine pa spadajo v "tvojo kuhinjo", s tem, da jota, pa tudi, če je narejena po tvoje, spada v Slovenijo. Če pa se odločim, da tvoji joti primešam limonsko travo in galangal, potem pa govoriva o t.i. fusion cusine. fresh

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. dec 2009 19:55

Hvala fresh, končno pameten odgovor, pa brez zamere, se pravi, da je imela mmaf prav!

Se bom držala teh navodil, še enkrat hvala, pa zaradi mene lahko zaklepate temo!

Anamarija

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. dec 2009 19:56

Fresh je prav lepo napisala. Moj Quiche z brokolijem, ki sem ga sama spacala in ga do sedaj res nisem zaledila v nobeni francoski kuharski knjigi, sem "določila" kot izvor Francijo. Quiche je pač iz tega dela sveta in sicer resnično upam, da kakih tradicionalno zplankanih Francozov ne bi kap ob moji iznajdbi.

Vanja

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

27. dec 2009 20:06

Vanja, ti se samo lepo drži pravila, da vse, ker se francoskega skuha izven Francije ali z nefrancosko roko, pač ne more biti francosko! Anamarija, evo, pa smo na zeleni veji! fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti