Šivalni stroj

leptir  

član od: 1.4.2009

sporočila: 35

tema odprta - 23. sep 2009 15:54 | ogledi: 11.983 | odgovori: 13

imam en velik problem

imam 12 let star šivalni stroj(elna), zelo dobro ohranjen ker se ni veliko šivalo. ker sem ga pa otegnila iz omare in obrisala prah bi ga rada namazala(olje) pa pojma nimam kam naj kapljice kanem.

če ima kdo kakšno idejo, ali celo prakso, lepo prosim če mi zaupa kam!!!

hvala vnaprej

lp

leptir

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

23. sep 2009 20:01

Jaz pri svojem šivalnem stroju z nekaj kapljucami olja namažem ohišje čolnička. golubić

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. sep 2009 20:32

Na ohišju sta dve luknjici (ena zadaj, ena ob strani), in vanju vsake toliko kanem 2-3 kapljice olja. Potem vedno naredim nekaj šivov (ok, ne samo nekaj, kar nekajkrat preštepam eno bombažno krpico, ki je ni škoda), če bi bilo slučajno olja preveč in bi kaj kapnilo na blago.

lp

cervus

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

23. sep 2009 21:03

moj sicer ni elna ima pa dve mesti ,ki sta namenjeni olju prvo je spodaj pri čolničku drugo pa na vrhu,tam kjer je mehanizem z iglo mogoče pogledaš v navodila,v mojih je kar lepo napisano in narisano anaeva

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

23. sep 2009 21:39

tudi sama imam šivalni stroj elna, vsako leto ga nesem na servis, da ga prečistijo in namažejo. Priporočam tudi tebi, saj ima veliko plastičnih delov, ki se jih baje ne sme mazati. Prah in olje škodujeta stroju. Moj je kar veliko prešival v zadnjih 14. letih. Lepo uživaj v šivanju marjanaj

listek  

član od: 3.10.2010

sporočila: 23

5. nov 2014 10:34

Pozdravljeni!

 

Sicer se prvič ogalašam tukaj pri vas, pa vseeno v upanju, da mi boste morda znali pomagati in svetovati.

Izposodila sem si eno staro temo s podobno tematiko, da ne odpiram nove. 

Šivalni stroj sem si kupila že kar nekaj let nazaj, še v srednji šoli in pričela s prvimi poskusi šivanja (malo ob pomoči in nasvetih babice, malo iz knjig ter youtuba). Z znanjem šivanja nisem nič dlje od krajšanja hlač, prevleke za blazine ter kakšne enostavnejše torbice. Tudi na sam šivalni stroj in njegove dele se ne spoznam najbolje. Občasno ga dam na servis, da naredijo kar je potrebno in to je to.

Danes sem ga po nekaj mesecih spet privlekla na plano, želela nekaj sešiti in naletela na problem. Ker ne znam dobro opisat, pripenjam slike. Če se kdo kaj spozna, kaj bi bil lahko vzrok temu, kar se vidi na slikah in kaj lahko strim, vam bom hvaležna za vsak nasvet. Šivalni stroj je sicer Hofrov FIF.

Tega mi prej nikdar ni počel. Edino kar je bilo, mi enkrat je lomil igle, nekaj je bilo menda zamaknjeno, ampak to so mi na servisu popravili in je potem bil OK.

 

Že vnaprej hvala za vsak nasvet in LP :)

 

Na tej sliki se vidi, kako prva zanka spolzne tukaj mimo, približno po tretjem vbodu igle.

 

Prejšnji se pridružita še dve, in tako dalje, če poskusim šivati še naprej, vse zablokira.

listek

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

5. nov 2014 17:37

Če prav vidim, se ti vozlja spodaj v čolničku. Vzemi ga ven in poglej tudi v luknjo, če je ostala notri kaka nitka. Ko pričneš šivati, pa spodnjo nitko z enim spustom zgornje igle potegni ven, usmeri nazaj in pusti obe dolgi več kot 10 cm, da ti nitke v začetku šivanja ne potegne nazaj notri. Fino je, če za prvi šiv ti dve nitki tudi malo pridržiš.

A čolniček si pravilno vstavila notri? Če ima na tistem kljunčku luknjico, pomaga tudi, da nitko vpelješ vanjo in šele potem čolniček pravilno vstaviš.



BABI 2+2

Sporočilo je spremenil(a) BABI 2+2 dne 05.nov 2014 17:38

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

6. nov 2014 6:41

Zamenjaj iglo, lahko da je v tem problem (sploh, ker ti jih je prej lomil). Meni je enkrat takole fecljalo šive po tem, ko je igla samo malo zadela zobček kovinske zadrge- dovolj, da se je poškodovala in meštrala šive.

Morda dobiš tule kaj uporabnega: http://ustvarjanja.blogspot.com/2012/09/tehnike-11365-sivanje

 

LP, V.

listek  

član od: 3.10.2010

sporočila: 23

6. nov 2014 9:23

Babi, najlepša hvala za podroben in natančen odgovor. Žal sem vse, kar predlagaš že naredila. Edino luknjice, ki jo omenjaš, ni. 

VilmaS, hvala tudi tebi. Na to pa nisem pomislila. Hvala tudi za link. Bom prečekirala, mogoče najdem kaj uporabnega.

 

Iz srca hvala obema   Bom še poskušala, morda pa le ugotovim, kaj je narobe.

listek

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

11. nov 2014 20:54

Listek, če ti še spušča vbode in si poskusila odpraviti napake po nasvetih, poskusi pogledat ali imaš enako kvaliteto sukanca na vretencu in navitku, ker to je najpogostejši problem, da spušča vbode in tudi je odvisno kakšen materjal imaš glede na debelino igle in samega sukanca.Poskusi prilagajat in poskusi z bolj finimi sukanci vVele trgoviniv Domžalah sem jih dobila in od takrat nimam problemov.Bi jih verjetno tudi drugje, samo Gutermana ne dobiš povsod in z njim zašijem od kopalk do plašča brez problemov. Ja, iz posavja grem po sukanec v Domžale, se splača , ker ga dobim v veliko odtenkih.Poskusi mogoče je pa ravno to in pol ne bo problema.

zaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti