Marmelade brez sladkorja

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 1. jul 2003 11:54 | ogledi: 5.015 | odgovori: 29

pred dnevi sem naredila nekaj kozarckov ribezove marmelade brez sladkorja. Zanima me, ce ima kdo izkusnje s tem, ne bi rada, da se mi vse pokvari.

Ribezu sem dodala zelin in ga vrocega napolnila v vroce kozarce, vse skupaj sem se pasterizirala v pecici, 20 min na osemdeset stopinj.

prosim za vasa mnenja, hvala v naprej!

Aja  

član od: 11.1.2002

sporočila: 142

1. jul 2003 12:07

Lani sem naredila marmelado brez sladkorja iz črnega ribeza in jagod (vsako posebej). Napolnila sem jo v majhne kozarčke. Bila je zelo dobra, tako da smo jo do zime že vso pojedli in se niti ni imela časa kvariti - mislim, da se bo tudi tvoji tako zgodilo.

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

1. jul 2003 17:09

Mene pa zanima, kaj vsebuje želin - a ni noter tudi sladkor? LP Staša

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. jul 2003 18:20

Ne, samo pektin. Verjetno imas v mislih zelirni sladkor, tu pa je sladkor zraven. LP, R.

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

1. jul 2003 22:35

Hvala za odgovor. Sem raje vprašala, ker še nikoli nisem delala marmelade in nimam pojma glede tega. Želin se najbrž dobi v vsaki trgovini!? LP Staša

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

2. jul 2003 0:30

Ja, dobi se skor v vsaki trgovini, je v vrecicah kot pecilni prasek.

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

2. jul 2003 7:09

V želinu je poleg pektina tudi konzervans. Če bodo marmelado jedli tudi otroci, je boljše, da jo pripraviš s sladkorjem oz. želirnim sladkorejm (ta vsabuje sladkor, pektin in citronsko kislino).

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

2. jul 2003 12:02

A mislis zaradi konzervansa? Pa saj je ta cisto v vsaki stvari, ki jo kupis.Mislis, da potem ni primerna za otroke?

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

2. jul 2003 12:37

Jaz se osebno čimbolj izogibam vsem stvarem, ki vsebujejo konzervanse in cel kup tistih zloglasnih "E" jev. Ker pa v zdajšnem času ni mogoče, da bi se temu čisto izognili, poskušam čimbolj zreducirati uporabo takih živil. Ne kupim nobene stvari, ki jih vsebuje, razen tu in tam kakšne delikatese. Odkar imam otroke. Prej sploh nisem bila pozorna na to. Nikakor pa jih ne bi uporabila pri pripravi domačih marmelad in drugih vložnin.

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

2. jul 2003 12:52

Sama otrok nimam, a vseeno pazim na kvaliteto hrane, se mi pa zdi za odrasel bolj zelin kot sladkor, ker sladkorja ne uporabljam, ga imam doma samo, ce pride kdo na kavo, sama pa ga ne pojem niti gram, razen ce jem zunaj-sladice itd. Kaj mislis ti?

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

2. jul 2003 13:30

V moji mladi družinici na srečo nima nihče težav niti s prekomerno telesno težo, niti z zdravjem, tako da je sladkor (seveda v zmernih količinah) redno na našem jedilniku. Kakšne sladice in peciva običajno pečem tako samo enkrat ali dvakrat na teden. Takrat uporabim sladkor. Kavo si z možem redno sladkava. In če dvakrat ali trikrat na teden poje vsak dve rezini kruha s po eno malo žličko sladke marmelade, tudi nič ne more biti narobe. Pri prehrani predvsem pazim na to, da je izredno pestra in vedno sveže pripravljena. In jasno, vse pripravim sama. Varčna pa sem pri maščobah. Vendar z veseljem uporabim tudi dobro maslo, olivno oz. oljčno ali kako drugo rastlinsko olje. Trudim se da uživamo kvalitetno, okusno in skrbno izbrano hrano. Mislim da se kvaliteti bolj škodi z dodajanjem konzervansov, kot sladkorja. (seveda spet povdarjam, da v razumnih merah!) Res je, da smo vsi štirje zelo fizično aktivni in se redno ukvarjamo s športom, tako da do energetskega viška nikakor ne more prit, kljub uporabi nekaj žličk sladkorja na teden. Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 02. jul 2003 13:34:15

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti