Nagnita jabolka

martn  

član od: 6.8.2009

sporočila: 58

tema odprta - 11. avg 2009 10:03 | ogledi: 5.239 | odgovori: 15

hojla!! povejte mi , prosim , če nagnita jabolka obrežem olupim in porabim za sladico , ali so res taka jabolka strupena? to mi trdi žena. v času ko odpadajo jabolka in so obtolčena in nagnita jih jaz uuporabljam navkljub ženini trditvi.prosim za mnenje!! Martn

martn

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

11. avg 2009 10:14

Potem bi morala biti pokojna že vsa naša familija. To je verjetno samo predsodek, od nekdaj so se jabolka, ki so bila obtolčena ali nagnita obrezala in uporabila za štrudelj, kompot ali pa so jih posušili. Kar veselo jih uporabljaj še naprej. LP reza

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

11. avg 2009 10:38

Je pa letos prava katastrofa s temi jabolki - vse nagnito, črvivo in odpada - no ja, tako je, če hočemo jesti "bio" jabolka.

 

rrr

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. avg 2009 10:57

Daj mi gabarite tvoje ženice, da mi da inštrukcije, kako se kakšna evidentna neumnost lahko tako učinkovito proda naprej.... Vendelina jr.

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

11. avg 2009 11:01

Če so jabolka nagnita, obtolčena ali pa objedena (npr. od os ali sršenov), jih jaz vedno olupim in obrežem ter uporabim naprej. Pa smo še vsi živi in zdravi! ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 11. 2009 11:01

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

11. avg 2009 11:22

oglasam se sicer od drugod,hehe... iz "onostranstva" pa vseeno ne. Ce bi pa drzala trditev tvoje zene,bi morala biti ze zdavnaj kot tale na slikci. Vsa nagnita in obtolcena jabolka namrec porabim(marmelade,kompot, zavitki...) In zakaj naj bi bila strupena? Ce nekaj trdi, ima verjetno zato tudi kako razlago, utemeljitev? lp

ekorenci  

član od: 9.8.2009

sporočila: 107

11. avg 2009 12:10

Ja tudi mene zanima zakaj bi bile strupene?Jaz vedno vse porabim. ekorenci

angela33  

član od: 28.2.2008

sporočila: 71

11. avg 2009 12:22

Ha, ha, ha a to je bil njen izgovor, da bi se izognila čiščenju in obrezovanju takih jabolk. angela33

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

11. avg 2009 12:47

Zanimiva tema, jaz bi pritegnila s tvojo ženo Martin, pač zato, ker so nam nekako med študijem biologije dali vedeti, da so v sadju, takrat ko je nagnito, strupi plesni (mikotoksini) v precejšnjih koncentracijah tako v tistem delu neposredno ob gnilobi kot v najbolj oddaljenem delu - torej, povsod jih je enako. Ti strupi se pri termični obdelavi tudi ne uničijo. Več o tem si mogoče preberete na http://www.zps.si/forum/hrana-in-pijaca/plesen- Kdaj je teh strupov dovolj, da lahko povzročijo škodo, ne vem, če si upa kdo kar tako reči... Pač delajte po lastni presoji, izjave, da potem bi bili pa že tako vsi mrtvi so pa bolj tako, saj vsi vemo, da so še nekaj desetletij nazaj ljudje veliko mlajši umirali, ob pomanjkanju hrane pa si tudi verjetno niso zmišljevali, tako kot danes (če moraš preživeti, je čisto vseeno če te pri 70-tih pobere zaradi raka, ki si ga mogoče dobil zaradi aflatoksinov, če pa bi brez tega pri 40-tih umrl od lakote). Danes pa temu navadno ni več tako... piščanec

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. avg 2009 13:01

Angela33, hvala za prevod Vendelina jr.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

11. avg 2009 13:27

Hm, jaz se pa strinjam s piščancem, a vseeno kdaj pa kdaj kako nagnito stvar obrežem in pojem. Za marmelade, kompote (ozimnica) in sušenje nikoli ne uporabljam nagnitega sadja. Če pa kaka breskev recimo začne malo gniti, obrežem in pojem. Pa še ena anekdota: ko smo enkrat prišli k stricu na obisk, je imel polno košaro nagnitih jabolk iz kleti. Veselo jih je lupil in jedel. Ko ga je mama vprašala, zakaj to počne, je rekel: 'Moram pohiteti, ker jutri bodo že druge gnile!'

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti