Darilo za ljubitelje melancanov

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. jul 2009 7:43

In tako se vi mene privoščite, ko me ni doma, in se ne morem branit. Drugač, Ognjič, kakšna leta neki? Saj skos pravim, da sem v najboljših letih. Evo, priznal bom: Imam več kot trideset let, no, pa če hočete bolj natančno, imam več kot dvaintrideset let ( kot, da so to neka leta ).

mamaF, pri slikicah sem se hecal ( saj veš: mi študenti ): pred nekaj dnevi sem obral bob, nekaj ga je starejših strokov, za olupit, nekaj je tudi mlajših, nedozorelih, ki se lahko uporabijo kot stročje. Delano je po receptu " zeytinagli taze bakla ", po turško, " fresh fava beans cooked with olive oil " po angleško, ali po naše: mlad bob kuhan z olivnim oljem. Recept ( čist enostaven ) je iz knjige: The Sultan s Kitchen, prej omenjenega Ozcan Ozana.

Bob očistimo, starejše stroke olupimo, mlajše očistimo " žic " ( trdih vlaken od strani, tako kot pri starejšemu stročjem fižolu ) in narežemo na krajše kose. Na nekaj žlic olivnega olja omehčamo čebulo na rahlem ognju, dodamo stročje, ožmemo gor polovico limone mal poštupamo z ostro moko, posolimo, damo čez kakšno žlico grobo nasekljanega kopra, zalijemo z vodo ( sam tolk, da je pokrito ) in na rahlem ognju dušimo ( kuhamo  ) do mehkega.

Po orginalnem receptu se jed je hladna, čez se prelije z jogurt-česnovo omako ( en jogurt, enih pet režnjev česna drobno narezanih se zmeša, pred uporabo mora stat vsaj petnajst minut v hladilniku. Meni to ne sede, meni je boljše če dam kar kislo smetano. A ja: čez se " poštupa tudi z nasekljanim koprom ( to pa res mora bit, se prileže ).

ežoj

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. jul 2009 8:13

Probaj dati česen ko dinstaš fižol, boš videl, kako še to paše.

Kyara

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jul 2009 11:08

Hm, ežoj, mene pa zelo firbec matra, kje si staknil sultanovo kuhinjo. Se mi zdi (pa pojma nimam, zakaj ), da morajo bit v njej dobri recepti. Amazon?

Lp

cervus

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. jul 2009 11:51

Evo:

http://www.amazon.com/Sultans-Kitchen-Cookbook-Ozca

Drugač, so zanimivi recepti, jaz je imam že nekaj let, pa sem poskusil le dva recepta z melancani. Una druga je boljša, le da niso tako lepe slikice ( pravzaprav jih sploh ni ). Če boš gledala tisti link, lahko knjigo tudi mal prelistaš,.......... ali pa se oglasi pri meni, če si pogruntala kje sem in je tudi lahko prelistaš

ežoj

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

9. jul 2009 12:05

Se mi je res zdela nekam čudna kuhinja, nisem vedela, da imajo sultani takšne...Amazonke mu dišijo, ja.... gogad, a ti vidiš to? Še malo, pa bo tudi elaphus podlegla...no, onadva sicer pravita, da bosta prelistavala neko knjigo, kot, da mi ne vemo, da ima ežoj samo Direkt in Novice doma za brat... Ognjič

neznan uporabnik

9. jul 2009 12:25

To pa ne boste govorile! Direkt in Novice... Kaj pa tista o arhitekturi in kiparstvu al kako že, Figurae Veneris..? A za v harem moram it v vrsto ? japaja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

9. jul 2009 12:29

Po moje mu tega Amazonke še niso prinesle, drugače bi se kaj hvalil... No, pa so mi zadeve spet malo jasnejše: sultan, kuhinja, harem...Ti, ti ežoj. Je pa res en lisjak ežoj, si videl to?: http://www.kulinarika.net/recept/predjedi/Jajcevci_s_ce Ognjič

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. jul 2009 14:06

Ne Ognjič, tega nisem videl, morda še naredim ( moram se mal prikupit my dear lady friend, škodit vsekakor ne more ).

Japaja dušo, kakšna vrsta neki, ti kar pridi, boš takoj deležna vse pozornosti!

ežoj

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. jul 2009 14:26

Hvala za recept z bobom, Ežoj!

ma veš kaj, glede na to, da sta si z imamom oz. sultanom na "ti", bi lahko odprl kar eno rubriko oz. album "turška kuhinja" - Priprava, forografiranje in prevajanje ti gre odlično od rok, me ženske se pa razvajanja itak ne branimo.

PS. Se mi zelo dopade sultanova miza na tretji strani omenjene knjige. Sama sreča, da je kakšna haremovka ni s prtom pokrila.

@japaja in ostale - tudi jaz sem se ostavila v vrsto, katero številko imam?

Mojca

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

9. jul 2009 14:34

dejmo ga, dejmo ga, dejmo ga...predno spet mrkne prelestne dekolteje tujih gospa gledat Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti