Krema za torto

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

tema odprta - 18. maj 2009 15:00 | ogledi: 31.538 | odgovori: 28

Pozdravljeni,

potrebujem vaše nasvete glede priprave različnih krem za torte.

Tudi kreme, ki se kuhajo pridejo v poštev.

Hvala.

matisa

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

18. maj 2009 16:10

Pozdravljena matisa. Meni so najbolj všeč kreme, ki malo kuhane in jim je nato dodana čokolada in smetana. Tako na hitro: 0,5 l mleka+ cca 0,5 dcl, 3 rumenjaki, 4 žlice jedilnega škroba, 2 vanilin sladkorja, ščepec soli. Kot za puding zmešamo skupaj rumenjake, sladkor, vanilin sladkor, sol, jedilni škrob in vse skupaj zakuhamo v mleko, ki je zavrelo. Kuhamo in mešamo cca 2-3 minute in pazimo, da se ne prismodi. V vročo kremo dodamo stepene beljake. Če želimo lahko v to kremo dokler je še vroča nalomimo 30-40 dkg jedilne čokolade in mešamo, da se čokolada stopi in nastane temno rjava krema. Kremo pustimo, da se ohladi in jo med tem večkrat premešamo. Stepemo 1 l rastlinske smetane in vmešamo ćokoladno kremo. Kreme je res veliko, tako da zadostuje za torto cca 30*40 cm - 2 x mazanje. Meni je to najboljša krema. Zelo paše v temen biskvit, ki je namočen z rumom in vodo. Brez dodane čokolade - naprej postopek kot bi čokoladni kremi - dobimo dobro vaniljevo kremo. Zanimiva je tudi kombinacija svetlega biskvita, sadja iz kompota (breskve, marelice, ananas) in vaniljeve kreme. Vodo od kompota se uporabi za navlaženje biskvita. Za torto temni gozdiček zavremo vodo od višnjevega kompota. V malo vode razmešamo 3-4 žlice gustina, malo sladkorja (po okusu) in zakuhamo v tekočino od višnjevega komporta - kuhamo 2-3 minute in mešamo, nato dodamo še izkoščičene češnje. Malo ohladimo. Še mlačno namažemo na biskvit, ki smo ga predhodno namočili z rumom+vodo. Naslednjo plast kreme nadomešča stepena sladka smetana. Lepo se poda v temen biskvit. Tako dobimo torto temni gozdiček. Krema zadostuje za premaz 1 plasti okrogle torte premera 28-30 cm. Preizkušena varjanta te višnjeve kreme je tudi, da višnjevi masi dodamo cca 0,5-0,75 l stepene rastlinske smetane in dobimo tako bolj masleno višnjevo kremo. Krema zadostuje za 2 plasti okrogle torte premera 28-30 cm. Kot prvotna višnjeva krema se odlično obnese tudi varjanta: 1. 500 g zamrznjenih gozdnih sadežev, cca 3 dcl vode, sladkor, 4 žlice gustina, sladkor (po okusu), lahko tudi 1 dcl sirupa gozdni sadeži ali malinovca. Postopek enak ko prej, le da gozdne sadeže damo v vodo, sladkamo in zavremo ter zakuhamo gustin. 2. cca 0,5 l pomarančnega soka (iz svežih pomaranč), sladkor, naribana lupinica 1-2 pomaranč, če so pomaranče bolj sladke dodamo še sok 1 limone. Lahko damo tudi 2-3 žlice marelične marmelade. V zavreto tekočino zakuhamo gustin. Pri vseh teh "sadnih" varjantah mora biti saden samo en nadev, drugi nadev je vedno smetana ali pa mogoče vaniljeva krema. Meni je pri sadnih varjantah všeč, da se svetlo sadje (breskve, marelice, ananas, moroče krhlji mandarin) nadeva na svetel biskvit, temno sadje (višnje, borovnice....) pa na temen biskvit, da se ne vidi, kako sadje spusti malo svojega obarvanega soka in je potem biskvit ves popackan. Malo se da to prepečiti tudi tako, da se biskvitno proščo pred nadevanjem s sadjem premaže npr z marelično marmelado. Kokosova krema - V 0,5 l mleka zakuhamo 200 g kokosove moke, sladkor (po okusu), 3 vanilin sladkorje, ščepec soli in 2 žlici gustina, ki smo jih razmešali z malo mleka ali vode. Kremo kuhamo cca 2-3 minute in močno mešamo. Nato pustimo da se ohladi in večkrat premešamo. V ohlajeno kremo dodamo cca 1 l stepene rastlinske smetane. Krema zelo paše na temen biskvit, ki smo ga namočili z rumom in vodo. Krema zadostuje za 2 plasti torte velikosti 30*40 cm. Meni so te kreme zelo všeč. Sicer pa je odlična krema pri torti nutela. Odlična in zelo enostavna je tudi Pariška čokoladna krema (smetana+čokolada). Jaz sem ti pač napisala bolj malo znane kombinacije, predvsem ker gre vedno za kuhane kreme ali vsaj delno kuhane kreme. Mislim pa, da je zlato pravilo, da torta, ki je namazana odstoji vsaj 4-5 ure preden jo dokončo okrasimo. Le tako se dovolj stabilizira. Biskvitne plošče tudi vedno dobro napojim s tekočino, ker so nam bolj všeč sočne torte. Vse kar sem napisala je ena velika mešanica prebranega in preizkušanega. Če prvič ne uspe ali mi kombinacija ni všeč, pa drugič malo spremenim. Redko se držim recepta od A do Ž. Veliko uspeha pri poizkušanju. tedyka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. maj 2009 16:35

Nekaj osnovnih krem. V receptih smo pa prd časom tudi ovedli rubriko Kreme za torte ali nekaj podobnega, tam je nekaj osnovnih receptov. mamamia Viski krema: 500 g bele kuverture (obliva), dve celi jajci, tri rumenjake, 0,6 l sladke smetane, 1 dl viskija. Obliv stopimo v vodni kopeli. Jajca in rumenjake najprej segrejemo v posodi nad vodno paro, potem jih z električnim mešalcem stepamo, da je masa penasta, umaknemo s pare instepamo, dokler ni masa hladna. Stepemo sladko smetano. Najprej damo v jajčno maso dve žlici stepene smetane in viski, premešamo, da je masa lepo gladka, in potem vmešamo še preostalo smetano. Ta krem se lepo poda h kakšnemu temnemu biskvitu. Kavna krema Potrebujemo štiri liste bele želatine, 8dl sladke smetane, 60 g sladkorja, 1 dl ruma, 25 g instant kave. Želatino namočimo v mrzli vodi (deset minut). Smetano in sladkor stepemo. Kavo in rum zmešamo, Želatino dobro odcedimo in raztopimo nablagem ognju, dodamo v rumu raztopljeno kavo. Razmešamo in maso previdno vmešamo v smetano. Kapučino varianta: namesto instant kave dodamo instant kavo z okusom kapučina. Šampanjska krema: dva lista bele želatine, 1,25 dl mleka, 12 g praškaz avanilijev puding, 15 g sladkorja, en rumenjak, 350 ml smetane, 30 g sladkorja, 0,7 dl šampanjca. Želatino namčimo v mrzli vodi.Mleko, prašek za pudingm sladkor in rumenjak med mešanjem segrejemo na blagem ognju in ko je masa enakomerna, dodamo ožeto želatino in jo raztopimo v tej masi.Smetano stepemo s sladkorjem.Previdno vmešamo jajčno maso in šampanjec. Pa še krema z jajčnim likerjem Štiri rumenjake gladko zmešamo z 2,5 dl tekoče sladke smetane in zavojčkom in pol pudinga z okusmo vanilije (ali smetane, če ga lahko nabavimo). Zavremo 0,5 l litra mleka z malo soli in umaknemo z ognja ter vmešamo smetano z rumenjaki. Vrnemo na ogenj in med nenehnim mešanjem kuhamo kakšno minuto, potem pustimo maso, da se na sobni temperaturi ohladi. Ko je hladna, vmešamo še jajčni liker in pustimo stati v hladilniku pol ure,preden jo uporabimo. Mascarpone krema (primerna za hladne torte, ki jih hranimo v zamrzovalniku, preden jih postrežemo). Tri rumenjake stepemo s 150 g sladkorja in dodamo pol kg mascarpone sira, na koncu še sneg beljakov in žlico ali dve amareta (ali marsale ali ruma). Nugat krema 250 g malo grenke kuverture nalomimo in jo raztopimo v 130 g sladke smetane, na majhnem ognju. Ko je kuvertura zmehčana in enakomerno razmešana s smetano, dodamo še 250 g nugata. Ko je krema hladna, zmešamo vanjo še 200 g masla, z električnim mešalcem, d adobimo penasto maso. Vinska krema 7 dlsuhega belega vina, 200 g sladkorja, 60 g praška za vanilijev puding, osem rumenjakov in sok dveh limon med stalnim mešanjem z metlico za sneg na blagem ognju kuhamo, da se malo zgosti. Dodamo 250 zmehčanega marcipana in 1,5 dl vinjjaka ter gladko razmešamo. Poznate torto kneza Pucklerja? Osnova je biskvit, na njem pa čokoladna, jagodna in vanilijev krema. Mamamia mamamia

tanyči  

član od: 21.8.2006

sporočila: 77

18. maj 2009 20:40

Živjo, meni pa so v teh vročih dneh najboljše sadne kreme, ki so narejene po sistemu strjenke. Jogurt (vanilijev ali sadni) + stepena smetana (polovica sladke in polovica rastlinske) + želatina in sadje, seveda. tanyči

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

18. maj 2009 21:39

Čao, uauuu, kok receptov za kreme! Si moram takoj shranit zadevo..... Meni je zelooo dobra (ker sem jo pač ravno danes jedla takšno torto in imam še dober okus po njej...) naslednja krema (nisem je zasledila v receptih na forumu, lahko pa, da sem spregledala): 750 g skute (lahko je tudi en del ricotte), jaz vzamem pasirano 2,5 dcl mleka sok ene limone 150 g sladkorja (malo naj bo vanilijevega) -te sestavine dobro zmešamo 2 vrežki mlete želatine 0,5 l sladke smetane 500 g sadja Skuto, sladkor, limonin sok in mleko dobro zmešamo (pride zelo tekoče). Želatino namočimo in raztopimo ter jo vmešamo v sladko smetano (nestepeno) in dodamo skutini zmesi. Kremo oz. torto dobro ohladimo. Sadje dodamo v kremo, še boljše pa je, če ga položimo med dve plasti kreme. Po mojem okusu so jagode idealne (narezane in malo sladkane), še posebej, če biskvit navlažimo z jagodnim sokom. Lep pozdravček, S. (http://nevemkaj.moj-album.com/album/10877539/)

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

18. maj 2009 21:45

Anomis jst bi pa recept za Torto Pocket Coffee :)

Pitončica

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

19. maj 2009 9:20

Tedyka, Mamania, Tanyči, Pitončica, Anomis - res hvala hvala za vsak nasvet. Še eno drobno vprašanje: kako bi se lahko pri vanilijevi kremi izognila surovemu jajcu (beljak) in bi krema še vedno bila dovolj rahla (in kompaktna)? Lahko mogoče uporabim kakšen nadomestek za beljak? Jaz načeloma nimam težav z jajci, ker uporabljam vedno sveža domača jajca (od naših kokošk), ker pa torta ni za mene, ampak si jo je zaželel bratranec za svojo zabavo, ne bi rada tvegala... saj veste zabava proti koncu pomladi.... in salmonele. matisa

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

19. maj 2009 9:47

Mislim, da ni nevarnosti salmonele, če damo, tako kot piše v enem gornjem receptu beljake oz. sneg beljakov v vročo kremo. patka

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

19. maj 2009 10:43

Čao, če uporabiš sveža jajca, ki jih itak termično obdelaš (skuhaš kremo) in torto poješ v enem dnevu, dveh, potem ni panike. Pa še o kremi za pocket coffee: sem si sproti malo izmišljevala in rezultat ni bil najboljši. Naredila sem pa tako: 0,5 l kavnega jogurta /Cremoso iz Hofra 0,5 l sladke smetane malo sladkorja 2 želatini fix Postopek pa klasičen: zmešaš jogurt+sladkor, dodaš smetano z želatino Vmes sem marmoriala s kavnim sirupom (zelo gosta in močna instant kava z veliiiko sladkorja in čokolade v prahu, biskvit pa prepojen s kavo. Kot sem rekla, ni bila ravno preveč dobra. Ko jo bom naslednjič delala, bom skuhala kremo iz jajc (kot recimo v kremi za Ledeno torto Karmen)in dodala smetano, želatino ter kavo. Bo po moje dosti boljše, ker taka krema je res zakon. Pa dober tek! Lep pozdravček, S. (http://nevemkaj.moj-album.com/album/10877539/)

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. maj 2009 16:49

Ni je čez čokoladno - v najbolj osnovni obliki stepena smetana, v katero zmešaš stopljeno čokolado, po želji dodajaš glukozo, med, želatino, alkohol ali malonovec,... da dobiš variacije. S čokoladno se lahko pri nas kosa samo še skutino smetanova krema, ker je tako osvežilna - seveda s poljubnim sadjem. Lahko dodaš še želatino, ni pa nujna - z malo spretnosti se da lepo delat tudi brez želatine. Sicer pa je klasika jajčna krema (ta je kuhana) ali pa maslena krema (ta navadno ni kuhana), osnova začetnikov je pa puding krema (puding in maslo oz. margarina).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti