Vodja kuhinje

mesni  

član od: 1.2.2008

sporočila: 196

tema odprta - 14. apr 2009 8:27 | ogledi: 6.007 | odgovori: 11

Ta mesec sem prevzela delo vodje kuhinje.Imamo tudi vodjo šolske prehrane.Zanima me ali ima kdo izkušnje glede delitve dela-kakšno ima kdo odgovornost,za kaj je kdo odgovoren,kdo razporeja dopuste..Naša ravnateljica je rekla,naj se dogovorimo same.Ali obstajajo kakšne določbe,za opravljanje del?

Kako je bilo prej me ne zanima,hočem le da je pošteno in uradno,kar prej ni bilo.

mesni

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

14. apr 2009 14:19

najprej potrebuješ sistematizacijo delovnih mest...To najbrž v šoli že imajo. To je list na katerem ti za vsako selovno mesto napišejo, kaj je za delati.

Npr.: Pomivalka: osnovna šola, pomivanje črne posode in delovnih površin, pospravljanje shrambe in polic, pomivanje bele posode, pomivanje tal.....

        Kuharski pomočnik......priprava sestavin za kuhanje po naročilu predpostavljenega, pomoč pri transportu hrane iz kuhinje do izdajne linije, deljenje hrane, pospravljanje linije in delovnih površin,......

        Kuhar.....

         Samostojni kuhar....

 

Z dopusti je pa tako, najbolje, da se enkrat po delovnem dnevu vsedete skupaj, vsaka s svojim koledarjem in potem se lepo zmenite kdaj bi katera šla. Najbolje tako, da vedno ostaneta kakšen kuhar in pomivalka. Da ne gredo naenkrat vsi kuharji in potem drugič vse pomivalke. Potem pa en velik koledar na steno in naj tisti urnik dopustov potem drži kot pribito...Vmes, če pa ni toliko dela se lahko pa tudi kakšno generalko udari ali pa sproba  kakšno novo jed za drugo leto, saj če je vedno kaj novega se otroci ne naveličajo. Kulinarika je obširna, receptov veliko....idej  pa tudi. Saša

 

Mir in dobro!

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. apr 2009 14:33

Obstaja sistematizacija delovnih mest (prejšnji post). Potem predpostavljam, da imaš tudi pravilnik o pooblastilih in odredbah in da tam, piše, kdo predlaga in kdo odobrava koriščenje dopusta. Oziroma, vprašaj pravnika/računovodstvo v službi, oni to zanesljivo vedo. Oziroma, če gre za šolo, tu je poseben koledar in je več omejitev v smislu, kdaj se koristi dopust. Metoda "zmenite se", se lahko zelo hitro sprevrže v letenje perja v vse smeri, če ni koordinacije. Jaz zadevo prakticiram takole: Enkrat mesečno (pri tebi je verjetno dovolj, da to narediš na tri mesece) gre koledar po oddelku, kjer ljudje vpisujejo, kdaj planirajo dopuste in tako že sami vidijo, kdaj nameravajo iti na dopust njihovi sodelavci in kdor ima kaj soli v glavi, si uredi tako, da nekoga nadomešča in obratno. Kdor je pa nima....se pač nauči do naslednjič. Potem pa na osnovi tega koledarja tajnica pripravi obrazce (vsaka šola , ki da kaj nase, ima tak obrazec verjetno že v templatu), ki mu rečemo zahtevek za koriščenje dopusta in delavec podpiše, vodja odobri in to-je-to. Vendelina jr.

mesni  

član od: 1.2.2008

sporočila: 196

14. apr 2009 19:49

Pri nas se ne ve, kdo pije in kdo plača.V bistvu-pili bi vsi ,plačal nobeden. Prepir glede dopustov pa je baje -tako pravijo,vsakoleten.Odločila sem se da pol delavcev koristi dopust v juliju,pol v avgustu.Aglej ga zlomka,vsi bi v avgustu.Ker se niso uspeli dogovorit med sabo, sem sama naredila razpored.Tako pa spet ni nihče zadovoljen. Nebi rada prelagla to zadevo na vodjo prehrane,ker smatram,da je moja dolžnost da poskrbim za razporeditev delavcev. mesni

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. apr 2009 21:37

mesni, čisto ok si naredila, če se sami med seboj ne znajo zmeniti. Morda se bodo do naslednjič že kaj bolj znali uskladiti. Pri nas šefica vodi evidenco, kdaj je kdo na dopustu, mislim na praznike, počitnice... Jaz sem npr. vedno doma med prvomajskimi prazniki, glavni dopust koristim julija, sem pa v službi med božičem in novim letom, o vsemu ostalem se dogovarjamo sproti.

Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. apr 2009 5:44

mesni, jaz bi v tvojem primeru rekla, da, ker se niso zmenili, bodo pač žrebali. In morda se naslednje leto zmenijo sami. Sploh pa, o tem se je, po moje, treba pogovoriti, se usesti za mizo in prisluhniti argumentom vsakega med njimi. Če si tam na novo, bi pač lahko uvedla nov, svoj način. Pomisliti je treba tudi na to, da imajo partnerji nekaterih tudi kolektivne dopuste, to je že treba uskladiti. Saj vas ne more biti 30, če gre za šolsko kuhunjo. Pa tudi, če vas je. Lepa beseda lepo mesto najde.

Sploh pa, zakaj pa ne greste hkrati, saj kuhinja med šolskimi počitnicami ne obratuje. Ali pač?

Vidiš, pedagoški delavci v isti ustanovi pa nimajo nobene izbire, imajo kolektivni dopust, vsega 2 dni (pa še ta dva ne v istem tednu) lahko izkoristijo v času pouka.

ferjan  

član od: 26.4.2007

sporočila: 7

15. apr 2009 19:59

Veš, mesni, jaz sem vodja kuhinje tretje leto, sicer pa delam v tej organizaciji že šestnajst let. Kako sem prišla do tega mesta, ne bi na dolgo in široko, ampak povem le to, da imam pod sabo (tudi po izobrazbi!!) delavko, ki ji sicer manjkajo tri leta do penziona, ampak je prepričana, da bi morala bit vodja kuhinje ona. Koliko besed in mešanja v razdelitev dela potem imam, si lahko samo misliš...moram priznat, ja, je zelo dobra kuharica, ampak konflikten človek. In prav zaradi konfliktov, ki jih ustvarja, je nobeden ne mara. To ji je tudi direktorica povedala, pa ni nič kaj bolje. Imeli smo celo "komisijo za medsebojne odnose", pa ni nič zaleglo. Kar pa se pri nas tiče dopusta, je v glavnem vse podvrženo njej. Hvala Bogu, smo skoraj same take, da ne moremo za cel teden kamorkoli od doma, tako , da potem zložim najprej tiste, ki imajo kak teden rezerviran za morje, ostale pa podelim vmes. Pazim pa le na to, da je vsaka najmanj dva tedna skupaj na dopustu, ker tisto drobljenje po teden...nimaš nič od poletja. Lani pa, ko je naša nesojena vodja bila na bolovanju skoraj tri mesece, sem razdelitev dopusta prepustila kar direktorici, s tem, da sem ji podrobno opisala razmere, ki so nastale pri tem problemu. Nas je namreč malo v kuhinji, pa še pomočnice imamo samo po štiri ure. ferjan

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. apr 2009 13:58

Kdorkoli se odloči, da bo karkoli vodil, naj si zadane za cilj, da spoštuje sodelavce in da avtoriteto svojega zgleda doseže, da ga sodelavci spoštujejo. Potem bodo skupina tudi imela neke rezultate. Na srednji rok so ljudje zadovoljni v takem okolju, kjer je medsebojno spoštovanje. Če pa bi vodja želel, da bi ga imeli radi, si je pač zastavil napačni cilj. "Imeti rad" je napačen odnos za delovno okolje (predvsem moti nujno potrebno trezno presojo). Tudi je napačno pričakovanje, da je vodja uspešen takrat, ko so ostali zadovoljni z vsako in vsakično njegovo izbiro. Ko se vodja odloči, je odločeno. Basta. Ti si pač naredila razpored in zdaj boste živeli s tem razporedom. Karkoli si pa misliš o vzdušju v kolektivu, o karakternih drži posameznih sodelavcev...pa zadrži zase in tudi ne odpiraj več teme dopustov, niti ne poskušaj pojasniti, zakaj si naredila tako in nič drugače. Ker ženske imamo eno bedasto navado, da pojasnjujemo, zakaj smo kaj naredile in to po možnosti še malo ponavljamo....No, vidiš, takega početja vodja ne sme imeti. Ker, če pojasnjuješ svoje odločitve, daješ sporočilo sodelavcem, da nisi v svoje odločitve prepričana (tako se pač tako obnašanje prevede v delovni skupini) in če vodja ni prepričan v svoje odločitve, potem ni vodja. Hope this helps. Vendelina jr.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

16. apr 2009 14:33

Vendelina jr. je napisal/a:
...pa zadrži zase in tudi ne odpiraj več teme dopustov, niti ne poskušaj pojasniti, zakaj si naredila tako in nič drugače. Ker ženske imamo eno bedasto navado, da pojasnjujemo, zakaj smo kaj naredile in to po možnosti še malo ponavljamo....Vendelina jr.

Tukaj bi jaz nadaljevala takole: ko enkrat vodja zadeve preveč pojasnjuje, potem praviloma svoje odločitve začne spreminjat in se s tem izkaže kot zelo labilna oseba. Takšen pa vodja res ne sme biti.

 

mesni  

član od: 1.2.2008

sporočila: 196

16. apr 2009 15:44

Ja,čist res je tako.Odopustu ne komentiram več,se skrivaj med sabo pogovarjjo in me obirajo kako sem žleht..pa samo eni da sem ugodila,pa da kaj mislim da sem,saj sem komaj prišla,p take stvari.Te stvari slišim slučajno,saj besede prenehajo,ko me začutijo.Meni ni za osebno prijateljstvo med sodelavci,ker so potem takoj očitki,ja ona je tvoja prijateljica.Hočem imed lepe odnose in da smo poslovno prijatlji. Če je kdo med vami v šolski kuhinji,me pa tudi zanima ,koliko dobite na vodenje kuhinje. mesni

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

16. apr 2009 16:04

mesni, bogata (kar se denarja tiče) ravno ne boš postala z zaposlitvijo v javnem sektorju na takšnem delovnem mestu. Skrbeti, če bo 5. v mesecu plača, pa ti tudi ne bo treba. Glede na trenutne razmere v gospodarstvu je pa to kar pomemben podatek, kajne? Na forumu "obračunavanje plač v javnem sektorju" (oz. nekaj podobnega, te dni je bil aktualen) pa najdeš tudi link do spletne strani, kjer si lahko narediš informativni izračun plače. Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti