Zoisova štipendija

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

11. mar 2009 19:53

No na osnovni šoli se ne moreš predlagati sam, na srednji šoli se pa lahko , če imaš povprečno oceno najmanj 4.1. Srečno ti želim,z Zoisovo ali brez. ursa40 Pa še nekaj, Reca tudi jaz nimam slabih izkušenj s profesorji in učitelji, nasprotno, res pa je da sem naivno zaupala psihologinji, ki nam za hčerko, ko je bila v devetem razredu ni dala oziroma nam je dala nepopolne in neustrezne informacije. Štipendije ni dobila, kjub temu da je imela VSE pogoje. Jaz pa tepka nisem do časa ukrepala. Vsaka šola nekaj stane, od tedaj naprej naprej prečekiram vse še sama in v naslednjem šolskem letu bo moja hči imela to štipendijo. Sporočilo je spremenil(a) ursa40 dne 11. mar 2009 19:59:46

Zalshka  

član od: 28.9.2007

sporočila: 110

11. mar 2009 20:10

ursa, pogoji za pridobitev o bili letos nekoliko visji kot 4.1. Tisti, ki smo jo prejeli smo morali imeti povprecje 4.8. Zalshka

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

11. mar 2009 20:13

Nečakinja,ki jo prejema je bila v osnovni šoli vsa leta odlična,prvi letnik gimnazije je zaključila s pravdobrim.V osnovni šoli se je udeleževala vseh mogočih tekmovanj tudi takšnih kjer je predstavljala šolo kot celoto.Dejavni je tudi zunaj šole.V osmem razredu jo je za zoisovo štipendijo predlagala šola. chappy

tanca  

član od: 13.6.2004

sporočila: 76

11. mar 2009 20:35

Da sploh lahko kandidiraš za Zoisovo, moraš najprej izpolnjevati razpisne pogoje. Vendar izpolnjevanje pogojev še ne pomeni, da boš tudi dobila štipendijo. Veliko vlogo imajo IQ testi. Mi smo imeli v sedmem razredu osemletke IQ teste in tisti, ki so izpolnjevali pogoje za kandidaturo in bili hkrati v prvih 3% populacije pri IQ testih, so štipendijo avtomatično dobili. Ostali, ki smo izpolnjevali pogoje, nismo pa bili v prvih 3%, smo bili poklicani na ponovno testiranje. Jaz recimo tudi takrat nisem dobila štipendije, sem pa v 3.letniku srednje dosegla 3.mesto na Cankarjevem (bila sem tudi ves čas odlična) in so me zopet predlagali za Zoisovo. Spet so sledila testiranja in tudi takrat nisem dobila. Nato sem maturirala z odliko in zopet bila predlagana za Zoisovo. Sem bila že na tem, da sploh ne grem več na teste, pa sem potem vseeno šla in le dobila štipendijo. Pri tem sem izvedela, da se ti dosežki nekako seštevajo in tako moraš recimo pri zlati maturi pasti le še med prve 10% populacije glede na IQ. Sama sem odnos psihologinj doživela kot korekten in nisem imela občutka, da bi kdo dobil štipendijo preko vez. Je pa res, da nas je bilo na zadnjem testiranju kar nekaj takih, ki smo imeli sicer za sabo lepe dosežke in smo se ukvarjali z vrsto aktivnosti, pa nismo imeli štipendije. V tistem roku smo potem tudi vsi dobili štipendijo, mislim da tudi zato, ker so nam dali precej specifične teste, ki so bili osredotočeni na tisto področje, na katerem smo najboljši (pri meni je bil tak recimo jezikovni test, na prejšnjih preizkusih pa sem vedno dobila le logični in ustvarjalni test). tanca Sporočilo je spremenil(a) tanca dne 11. mar 2009 20:39:17

sa_ sha  

član od: 10.12.2008

sporočila: 113

11. mar 2009 21:46

Jst vem,da so nam v osnovni šoli posebej poudarili, da je to štipendija za nadarjene in ne toliko za pridnost. Tako, da so v veliki meri šteli rezultati IQ testov. Sama sem na srečo prišla skozi in jo dobila..res pa je, da je pa potrebna pridnost skozi šolanje, če jo želiš obdržati oziroma si jo zviševati. Tako, da pridnost ne igra tako velike vloge, kot denimo ti testi. sa_ sha

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

12. mar 2009 6:12

moj sin hodi na srednjo šolo, lansko leto imel povprečno oceno4.6,poleg tega je imel priznanje za tretje mesto v matematiki na državnem tekmovanj-pa štipendije ni dobil.Je tako razočaran,da tudi zaprosil ne bo več nikoli. Bernarda

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. mar 2009 7:13

Ah, leta nazaj so mene zavrnili (ob izpolnjevanju vseh pogojev) zato, ker se nisem udeležila tekmovanja za Cankarjevo priznanje, na katerega me pa niso poslali, ker sem imela slovenščino ob polletju ocenjeno s štirico.  In v naših časih so delovale veze in to na celi črti.

Loni Makaroni

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

12. mar 2009 7:14

4, 97 je bil kriterij. pa bi človek še to sprejel, če ne bi stari Zoisovi štipendisti štipendij prejemali brez omejitve. tako moja hči, ki je lani imela povprečje 4,6 štipendije ni dobila. Od sodelavke hči, (ki jo je dobivala že prej), pa jo dobiva naprej kljub poprečpju 3,2. Upam, da bo letos kriterij padel. Glede na to, da šolo zaključi en letnik študentov in en letnik srednješolcev, ki so štipendijo obdržali po starem sistemu - bi se to število štipendij sedaj verjetno med nove štipendiste podelilo? klavdija

KetyP  

član od: 30.8.2006

sporočila: 123

12. mar 2009 7:42

Za nove štipendiste je prevzel vodenje zoisovih štipendij novi sklad in sicer je na spletni strani http://www.sklad-kadri.si/ kar precej podatkov, po mojih izkušnjah odgovorijo tudi relativno hitro, če se na njih obrneš z mailom.. (Na spletni strani išči pod zavihkom "Dijaki in študenti" in tam so opisane vse štipendije) Sicer pa vsekakor poskusi s prijavo, ker v nobenem pogledu ne gre za zapleten postopek, tvoja uspešnost je pa odvisna predvsem od preostale generacije, kar pomeni, da vnaprej težko predvidiš svoj uspeh. Jaz sem štipendijo pridobila po starem sistemu (se pravi, da sem bila uspešna na testih v OŠ, bila predlagana, prejemala sem jo pa 9 let - SŠ in uni. program), za vpis na podipl. pa sem morala že izpolnjevati višje kriterije. Ena je omenila, da je napačna informacija ta, da lahko kandidiraš samo na podlagi enega kriterija. No, tudi meni so podali tako informacijo, ampak so zraven povedali, da seveda lahko pošljem dokazila za vse, upoštevala pa se bo pač le ena kategorija - tako da v bistvu ne vem, na podlagi česa, so mi jo odobrili še za naprej. Kar pogumno v prijavo, torej.. Ne moreš izgubiti ničesar. Če rabiš še kakšne informacije, kar piši. Lp KetyP

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

12. mar 2009 8:30

Se mi zdi, da se na skladu še precej lovijo... Poleg tega, da so mi pred oddajo vloge dajali napačne informacije (da sploh ne morem kandidirati, ker sem podaljšala absolventa in posledično v zadnjih dveh letih nisem imela opravljenih treh izpitov), smo tudi odločbe prejeli veliko pozneje kot od zavoda (jaz sem svojo dobila za miklavža; nekateri izmed tistih, ki študirajo v tujini, pa na odločbe še vedno čakajo). Je pa potrebno razlikovati med povprečjem, ki je potrebno za kandidaturo (v mojem primeru 8,5) in tistim, ki je potrebno za pridobitev štipendije (v mojem primeru mislim da 9,43). Slednje se vsako leto spreminja. roža

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti