Piščanci proste (pašne) reje oz. bio piščanci

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

10. mar 2009 21:24

dragi ognjič, po mojem me nisi razumel/a. jaz sem za vse kar ima eko certifikat, saj je to edini način, da če jo ne pridelam sam, da vem, da je res ekološko. kmetom te vrste popolnoma zaupam in vem, da je težko do certifikata in težko ga je tudi obdržat (to sem tudi napisal v enem izmed postov). imam vikend in moj sosed je ekološki kmetovalec in približno vem kako je s to stvarjo in kako je recimo njegova ajda izgubila cerifikat zaradi nepravilnega škropljenja sadovnjaka dobrih 500m stran... na žalost sem kupil jodlarskega (no skoraj slovenskega, saj je bil vzgojen na koroškem, na žalost sicer avstrijskem!), ker v sloveniji ga žal ne dobim v prodaji... da ne bo pomote sem poslal tudi povpraševanje na zvezo ekoloških kmetovalcev slovenije in še čakam odgovor v zvezi s tem. čim dobim odgovor, poročam! :) cellnet

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

10. mar 2009 21:38

Boš moral podrezat, ker se zna zgoditi, da se bodo tudi dvobrzinci s povratkom ptičev nehali prosto sprehajati po prelepi travci in jih bo spet treba zapreti. Ptičja gripa menda še ni mimo.

cellnet, nisem brala vseh tvojih postov in se ti opravičujem, če si kje pisal o eko kmetijah...zgleda, da sem jaz prebrala le tisto, kar mi je pritisk dvignilo. Ker se morajo namreč res fejst matrat za ljubi kruhek.

Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

11. mar 2009 6:35

miis je napisal/a:
Cellnet, hvala za info. Jajca sedaj dobivam od neke gospe (okus je odličen), .............

A teh jajc ne nesejo kokoši? Najbrž bi se lahko z njo zmenila za tistega enega ali dva piščanca na pol leta, kolikor tvoj otrok poje.... Jasno, da lahko meso potem zamrzneš, po porcijah.....

V vseh večjih slovenskih krajih je, celo po večjih trgovskih centrih, organizirana prodaja eko izdelkov. Pa kaj se res ne morete tam pozanimati, kako in kaj je z bio, eko,...ali kakšnimi že piščanci? Ali pa preklikate spisek eko kmetij...... http://www.eko-kmetije.info/iskanje.asp

rimljanka - zasebno mnenje

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

11. mar 2009 8:39

cellnet je napisal/a:
žal piščanci, ki jih dobiš na tržnici niso ne iz proste reje, in daleč od bio piščancev... so navadni hlevski piscanci, polni antibiotikov in hormonov, ki jih vsebuje piščančja krma. mogoce jejo malo več zit in mogoce umrejo na bolj human nacin, saj zraven prodajajo tudi noge, tako, da ves, da so bili zaklani in ne kaj drugega... če pa lahko priporočaš, kakšnega, ki je kaj drugega, pa bi bil nadvse vesel. ker nimam ne vrta, ne kmetije, se tezko lotim gojenja svojih (mogoče na balkonu?)in vedno iscem kvalitetne sestavien za svoje kuho in ker je drugo meso (teletino in govedino) že mogoče dobiti "bio" ter tudi druge kvalitetnejse oblike... s perutnino pa je slabo. race so večinoma madzarske, piscanci in piscancje meso pa iz perutnine ptuj. skratka malo me skrbi slovenska prehrambena industrija, saj posveča zdravi hrani zelo malo pozornosti, kaj sele odgovonosti do okolja, zivali in ljudi... v sloveniji enostavno težko prideš do dobrih sestavin. mesarji so izumirajoča vrsta, ki jo je zamenjal hladilnik s pakiranim mesom v umetni atmosferi, ki zdrzi v hladilniku 3 tedne... vzemi ali pusti... je pa seveda tudi res, da na drugi strani potrošniki nismo (niso) zahtevni... ampak to je že druga tema. skratka se vedno na lovu za dobrim piščancem, ki ga lahko kupim brez problema v ljubljani... ;)cellnet

No, ker si mi ravno dopovedoval, kako spoštuješ kmečko delo in te narobe razuemm in te reči (pa zdaj ni važno, če tu ali pa po zs-jih) sem malo pobrskala in našla ta tvoj zapis: in zdaj razloži, s čim podpiraš to svojo trditev??? Si sledil teti iz tržnice v njen hlev s piščanci in jo videl, kako je šibala injekcije vanje, jim dozirala Hiconcil, Penicilin??? Si bil zraven pri setvi in žetvi koruze, pšenice, si videl smerokaze na njihovem dvorišču, da je kuram vstop na prelepo zeleno travco prepovedan? Si dal tako kupljenega (kot je videti, ga nisi kupil, si kar jasnoviden) dvobrzinca na kakšno analizo? Ne boš verjel, ampak pri nas doma so zrasle SLO race, sicer nimajo potnega lista, so se pa zvalile iz domačih jajc doma...in, ker živim v kraju, kjer se kar dobro časti svetega Martina in hrano, povezano s tem praznikom, ti lahko povem, da je čisto normalno, da imajo ljudje, ki kmetujejo, doma race in gosi. Če se s kmetovanjem tudi preživljajo, višek te perutnine seveda prodajo. Če ne doma, pa na tržnici.

Dobro vem, da se najdejo tudi barabe, ki imajo za domačo porabo en sistem pridelave, za prodajo pa drugega...kot se najdejo tudi delodajalci, ki redno izplačujejo človeka dostojno plačo, regres, jubilejne nagrade, vmes je pa takšnih, ki jim je za to figo mar...

In, ker itak a priori tolčeš čez vse slovensko, je brez veze vse to pisanje. Ko greš naslednjih iz letališča v Celovcu, nabavi odlične koroške dvobrzince z nasmehom na kljunu, pa kakšnega iz Francije, ko boš že tam, pa boste srečni vsi, ti in trgovec. 

In s tem se iz te qqšje teme tudi poslavljam.

Ognjič

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

11. mar 2009 9:18

draga ognjič, res ne bi rad polemiziral, sploh na tak način! vse kar sem napisal je, da so piščanci na trgu, pa čeprav niso iz perutnine ptuj ali njenih podrastkov hlevski piščanci, vzgojeni s krmo za piščance, kjer je le malo žit in če želiš piščance vzgojit za ceno, ki jo desežejo na trgu ni šans, da so vzgojeni počasi brez hormonov in ker so hlevski, skoraj nemogogoče brez antibiotikov. sorry, to je realnost! in tudi gospa na trgu ne trdi drugače... saj bi drugače zavajala potrošnike! seveda pa verjamem v kmečko delo. in sploh v slovensko blago. kupujem pri slovenskih ekokmetih praktično vso zelenjavo. in ne tolčem čez vse slovensko, ker potem ne bi iskal slovenskega eko / prostoživečega piščanca amoak bi se vsake toliko zaplejal čezmejo pa bi bilo... ker sem na žalost v službi ponavadi po večera in velikokrat tudi čez vikend mi ne ostane dosti časa za kaken lasten projekt vrta ali celo kmetovanja in skakanja cez pol slovenije do tistega kmeta, ki zase in svoje sosede včasih kakšneg piščana "fenta". je pa med piščancem in kuro kar velika razlika. saj veš pečen piščanec in kurja juha! in kmečko kuro je veliko lažje dobit, s tem si ne belim glave! kajti kmetu pomeni kura veliko donosnejši vir dohodka, saj nosi jajca... naj bo zdaj dovolj, ker ne bom dokazoval, da verjamem v kmečko delo in zaupam slovenskemu blagu. če kaj, z izjemami verjamem, da je nivo slovenske živilske industrije in standardi na zalo visokem nivoju, tako glede higiene in kvalitete. zmanjka jih pri raznovrstnosti in t.i. niššnih produktih, ker je trg premajhen, mi pa preveč zaplankani, da bi tržili v evropi. so pa slovenski vinarji čisto druga zgodba... ampak tu se pogovarjamo o piškah... ;) cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

11. mar 2009 9:19

rimljanka, navadno iskanje po ekoloških kmetijah ne vrne nobenega rezultata. sem pa poslal nekaj povpraševanj, tudi na zvezo ekoloških kmetovalcev med drugim. ko dobim kakšen odgovor, ki bo pozitiven, poročam... cellnet

lapuh  

član od: 9.3.2009

sporočila: 9

11. mar 2009 14:22

ne vem kaj se toliko trudite z iskanjem ˝eko´˝piščancev ker jih tak ali tak ni .tisti ki jih gojijo na zdrav pašni način jih imajo za sebe,kaj imajo pa za prodajo pa je itak vse na hitro zraslo ker drugače bi imeli veeeliko izgubo s prodajo.poznam nekaj kmetij ki bi naj prodajale bio sadje in zelenjavo pa ne vprašajte kaj vse delajo. lapuh Sporočilo je spremenil(a) lapuh dne 11. mar 2009 14:23:12

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. mar 2009 14:34

Glede na to, da pri nas doma ravno nimamo masovnega turizma, kar se reje domačih živali tiče, mislim, da podatek, da ima moja mama tako domače kunce, piščance kot tudi vse, kar je v zvezi s kolinami oddane že za kako leto vnaprej, nekaj pove o kvaliteti. Sama pač bolj kot vsem "reklamam" verjamem temu dejstvu. Svoji prijateljici verjemem na besedo, ko pri njih kupim goveje meso ali pa kakega jagenjčka pri zdaj že bivši sodelavki. Po novem pa imamo v našem miniaturnem ZOOju tudi kozliče.

Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

11. mar 2009 14:36

cellnet je napisal/a:
rimljanka, navadno iskanje po ekoloških kmetijah ne vrne nobenega rezultata. sem pa poslal nekaj povpraševanj, tudi na zvezo ekoloških kmetovalcev med drugim. ko dobim kakšen odgovor, ki bo pozitiven, poročam... cellnet

Saj veš, zakaj ne. Ker ne bi nihče plačal za take piščance. Tako pač to je.

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

11. mar 2009 15:18

no 3% evropejcev plačuje za to, zakaj ne bi tudi 3% slovencev. 3% = zaokroženo 60.000 slovencev, potem pa lahko še izračunaš koliko piščancev je to in koliko se to splača ali ne ;) jaz mislim, da bi se. sploh če bereš "da ima moja mama tako domače kunce, piščance kot tudi vse, kar je v zvezi s kolinami oddane že za kako leto vnaprej", kot je napisal/a loni... trg je, samo ponudbe ni... cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti