Sojina omaka

zuzek  

član od: 1.12.2006

sporočila: 120

tema odprta - 9. feb 2009 22:06 | ogledi: 12.709 | odgovori: 5

Večkrat videla, oz. slišala za njo, nikoli pa je še nisem uporabila v kuhinji. Kako in kje jo lahko uporabim? Temno ali svetlo?

V naprej hvala!

lp Žuži

zuzek

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

9. feb 2009 22:58

Zelo mi je všeč v jogurtovem prelivu za solato (ali pa s kislo smetano). Od filipinske prijateljice sem pobrala tudi tole finto: čez noč namočiš piščanca ali purana v sojini omaki, potem ga normalno obdelaš (samo pazi, sojina omaka je običajno precej slana - da ne bi potem mesa še solila!!!) - lahko ga npr. spaniraš in ocvreš, ali samo spečeš, je fino mehak. Takole namočen v sojini omaki je zrezek fantastičen, če ga namesto v drobtinah povaljaš v sezamu... mmm.

Sicer pa sojino omako (brez pretiravanja) lahko dodaš kakršnikoli zelenjavi, sploh če jo pripraviš v voku.

Pa še namig: ne kupuj poceni omake, ker je narejena drugače (prepoznaš jo po dodatku karamelne barve). Prava sojina omaka je izdelana s pomočjo naravnih kultur (bakterije) in je brez dodanih barvil. Kvalitetno sojino omako dobiš pri zdravi prehrani, ne v trgovinah, znanih po nizkih cenah. Naj ti ne bo žal zapraviti nekaj evrov več, sojino omako navadno dodajamo po kapljicah in prava je mnogo boljšega okusa od ponaredkov.

tulka

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

9. feb 2009 23:01

Da ne bom širila krive bakterijske vere: pravo sojino omako naredijo tako, da sojina zrna zmeljejo, skuhajo in pomešajo z namočenimi zdrobljenimi zrni riža in pšenice, ki so pomešani s plemenito plesnijo. Ker traja tradicionalen postopek zelo dolgo, je živilska industrija razvila postopke za pospešitev procesa, ki pa imajo negativen vpliv na okus. (citiram Wikipedio)

tulka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

10. feb 2009 14:32

Sojino omako lahko uporabiš za vse jedi, zelenjavne in mesne, jaz tudi rižote malo manj solim in dodam nekaj kapljic sojine omake, enako za zrezke, pa v paradižnikovo omako jo dodam in še kam.

Uporabljam jo tudi pri mariniranju mesa - kose natrem z mešanico sojine omake in olja in v pustim v dobro zaprti posodi, dokler jih ne potrebujem (tudi po več dni).

 

Mamamia

mamamia

zuzek  

član od: 1.12.2006

sporočila: 120

10. feb 2009 17:35

zlate ste...hvala lp, Žuži zuzek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti