Majoneza

MA-RE  

član od: 4.2.2003

sporočila: 38

tema odprta - 13. mar 2003 8:03 | ogledi: 5.587 | odgovori: 13

Že dolgo iščem dober recept za majonezo - (po okusu kot Tommy m.), pa bi prosil, če mi ga kdo napiše!

Marijan PETEK

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

13. mar 2003 9:52

Sem že nekajkrat poskusila, pa mi nikoli ni uspelo. Mislim, da ima industrijsko narejena majoneza veliko dodatkov, da ima tak okus. Se pa tudi jaz priporočam za kakšen recept, seveda. Asja

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

13. mar 2003 12:15

HOJLA!! Iz knjige Osnovna kuharija: (Probala je še nisem!!!!) Dovolj za 4: 1 zelo sveže jajce s sobno temperaturo 1 ščepec soli 2 žlčki gorčice 1/2 -1 žlica limoninega soka 1dl olja (sončničnega ali oljčnega) 1. Jajce ubijemo, rumenjak pazljivo ločimo od beljaka in ga spustimo v skledo (uporaba beljaka - glej forum iz pred kakšnega tedna). Osolimo, primešamo gorčico in 1/2 žlice limoninega soka. 2. Delo nadaljujemo z metlico za stepanje ali električnim ročnim mešalnikom: med krepkim mešanjem dodajamo olje, najprej po kapljicah, nato v tankem curku. Dolivamo le toliko, da se sproti spaja v mehko maso. 3. Iz jajčne omake nastaja vedno bolj gosta in kremasta majoneza. Ko smo porabili vse olje, še vedno mešamo dalje, dokler ne postane dovolj čvrsta. Na koncu majonezo osolimo, popopramo in okisamo z limoninim sokom - po lastnem navdihu. Potrebujemo 15 min, v eni porciji je 170 kalorij. RAZLIČICE: Česnova majoneza: Rumenjaku že na začetku primešamo zelo drobno nasekljan česen. Koliko? Po želji in razpoloženju, a dva stroka sta dovolj. Za k pečenim ribam, zelenjavni plošči, fondiju. Limonina majoneza: Ožamemo pol limone in sok vmešamo med rumenjak. Drugo polovico limone olupimo, jo nasekljamo in primešamo h gotovi majonezi. Za k ribi, mrzli pečenki. Zeliščna majoneza: Gotovi majonezi primešamo izdatne količine sesekljanih dišavnic in začimbnic: npr: peteršilj, drobnjak, melisa, koper, krebulica ali bazilika. Super je v kombinaciji s česnom. Odlična za k zelenjavi na žaru, pečenim šampinjonom, ali kot namaz. Remulada: Drobno sesekljamo 1-2 kisli kumarici, pol čebule, 1 sardelni filet, nekaj peteršilja, drobnjaka ali kopra in vse skupaj dodamo gotovi majonezi. Primešamo žlico kaper, morebiti še poper in žličko ostre gorčice. Za k rostbifu, paniranim ribjim filejem in vsemu naštetem zgoraj. OK To je to, dobesedno prepisano iz knjige. Če je dobro pa ne vem,je treba reskirati 15 minut časa, jajce in malo olja. Lep pozdravček Mica

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

13. mar 2003 15:09

Tudi meni majoneza ne grata, pa ne grata..... Nekje sem prebrala ,da lahko daš vse sestavine naekrat v multipraktit in ,da je majoneza zelo hitro gotova .Sama še nisem probala .Mogoče veste kaj o tem postopku ? LP Marta

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

13. mar 2003 16:09

Majonezo vedno mesam na roke in vedno uspe, ne glede na to, ali so jajca iz hladilnika ali sobne temperature. Z elektricnim mesalcem sem poskusila nakajkrat, v vseh mogocih temperaturnih kombinacijah, pa je bil uspeh manj kot 50%. Torej: na en rumenjak vzemes osminko litra olja. Rumenjak das v skledo in mesas s kuhalnico (mesas, ne stepas - v majonezi ne sme biti zraka). Od zacetka dodajas olje resnicno zelo pocasi, v zelo zelo tankem curku. Ko pa nastane homogena emulzija, ga lahko vlivas tudi nekoliko hitreje. Ko majoneza postane pretrda, da bi jo lahko normalno mesal, dodas malo kisa ali limoninega soka, da spet postane tekoca. Nato nadaljujes z oljem. Zacimbe vedno dodajam na koncu: sol, poper, limonin sok, malo sladkorja, gorcico. Sicer pa so mozni dodatki po zelji. Poseben okus ima majoneza iz olivnega olja. Resnicno ne traja vec kot 15 minut. Domaco majonezo uporabljam predvsem za razlicne omake, ker pri kupljenih "tommy" okus prevladuje in dodatki sploh ne pridejo prav do izraza. Lep pozdrav, Sonja

Ina  

član od: 20.11.2001

sporočila: 58

14. mar 2003 14:36

Bistvenega pomena je, da v začetku olje dodajaš res po kapljicah in skoz mešaš, ko se kapljica vmeša v maso, dodaš drugo kapljico....Ko se začne gostiti, pa lahko malo bolj z veseljem nagneš steklenico olja...

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

17. mar 2003 12:06

Evo še ena bolj "štorasta" varianta. Cela!! jajca (za eno skledo francoske solate rabim 2) ubijem v multipraktik, priklopim na maksimalno brzino. Skozi odprtino v pokrovu počasi v tankem curku dolivam olje. Ko se zadeva ustrezno zgosti (jaz imam rajši malce bolj tekočo majonezo, še posebej za kako solato ali omakco), ugasnem multipraktik. Dodam žličko ali dve gorčice, sol, poper, malo kisa ali limoninega soka (doma imam vedno samo jabolčni domači kis ali pa dam kis od kumaric). Lahko dodate tudi malo česna v prahu, ampak to je stvar okusa. Še enkrat vklopim, da se dodatki lepo vmešajo - in to je to. Enako se da narediti s paličnim mešalnikom, le da olje vlijem naenkrat na jajce (cca 3x količino kot je jajc) postavim v posodo palični mešalnik in vklopim. Treba je držat pri miru, da se olje počasi vmeša v jajce. Edinkrat da je zadeva zatajila je bilo, ko je bilo v multipraktikovem rezilu skrito malo vode. Celo jajce uporabim zato, ker se mi zdi majoneza potem malo lažja tudi za želodec. Majoneza lahko nastane tudi zelo trda, če dodamo več olja in dlje mešamo. Moram priznati, da to delam po občutku. Je pa bolj bleda, če želite bolj rumeno barvo vmešajte v končano majonezo še zmečkane kuhane rumenjake. Ta malce bolj light varianta je dobra osnova za razne omakce za pomakat (fondue, dipi) - dodamo začimbe, sveža zelišča, rio mare, olivno pasto... Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

17. mar 2003 14:23

Moja različica, ki vedno uspe. Ne glede na temperaturo jajc in ostalih sestavin. 2 jajci (celi), 1 žlica gorčice, žlička soli, 2 žlici kisa ali limoninega soka (vedno vzamem kis), ščepec belega popra dam v multipraktik na najhitrejšo brzino. Ko se dobro razmeša, začnem dodajati olje, in sicer po kapljicah oziroma v tankem curku. Ko porabim predvideno olje (3-5 dcl), ugasnem in majoneza je gotova. Da ne bom dopustila veselja Hermanu (vsaj zdi se mi, da je on tisti, ki vedno opozarja, da JAJCA NISO TERMALNO OBDELANA), vas opozarjam, da morate biti prepričani v kakovost jajc. Seveda je treba tako domačo majonezo zelo hitro porabiti. Obilo slastne majoneze vam želim.

hamax  

član od: 26.3.2004

sporočila: 1

26. mar 2004 10:35

ratala je sam mal je preslana pa pre kisla za moj okus drgač je pa uredu jure ham

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

26. mar 2004 11:14

Naj še jaz pristavim svoj lonček, kajti meni majoneza vedno rata, je pa res, da dam jajca kakšno uro prej iz hladilnika. Takole: v skledo dam dva rumenjaka, žlico gorčice in stisnem malo limoninega soka. Z mešalcem stepam kar nekaj časa, da se rumenjaki spenijo, nato med stalnim mešanjem dolivam olje v tankem curku, s tem, da posodo od začetka malo nagnem, da z mešalcem zajamem več mase. Mogoče je fino, da vam od začetka kdo doliva olje, ali pa drži nagnjeno posodo. Ko se majoneza zgosti, prilijem med mešanjem toliko mlačne vode, da postane primerno gosta in malo bolj bela. Na koncu solim, popram in po potrebi dodam še malo limoninega soka. To je vse. sasa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. mar 2004 12:27

Jaz pa v kozarec dam vse sestavine ki ste jih našteli in nanje nalijem olje. Šele takrat dam v kozarec palični mešalnik, ga vklopim na največjo brzino in ga počasi vlečem proti vrhu. Majoneza je narejena. lp Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti