Prosena kasa

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

tema odprta - 12. mar 2003 12:31 | ogledi: 7.730 | odgovori: 8

Iz Slovenije so mi prinesli proso. Ta zitarica pri nas ni posebno razsirjena in v kuharskih knjigah se ne dobi receptov, ki bi predvidevali uporabo ali sploh kuhanje prosene kase. Kako bi lahko uporabila proso? Ima kdo kak zanimiv recept?

Za pomoc vam bom hvalezna.

ribica

Milojka  

član od: 14.10.2002

sporočila: 48

12. mar 2003 13:08

Lahko skuhaš mlečno kašo, tako kakor mlečni riž ali gres, ali pa bujto rep. To je kisla repa s kašo. lp milojka

Berni  

član od: 2.7.2002

sporočila: 55

12. mar 2003 14:01

Zelo dober je "proseni narastek" - moja mama ga naredi enako kot rižev narastek ali pa prosena kaša z jurčki. lp

Vilina  

član od: 7.3.2003

sporočila: 600

12. mar 2003 14:25

Narediš lahko juho-pod imenom "prosena juha" je v bazi super recept! Lena Vojnovič

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

13. mar 2003 12:00

Hvala za ideje, sedaj pa bi prosila se za recepte. ribica

ZdenkaG  

član od: 27.1.2003

sporočila: 33

13. mar 2003 13:19

Jaz skuham proseno kašo kot riž in se mi zdi zelo dobro. Presentljiv uspeh pa je požela tudi torta iz prosene kaše. lp, Zdenka ZdenkaG

neznan uporabnik

14. mar 2003 23:10

Tudi jaz kuham proso enako kot riž, le da dam malo več vode (1:5). Če ga skuham samega v slani vodi, ga jem za večerjo tako, da ga ohladim, mu primešam navaden tekoč jogurt, lahko tudi na koščke narezano sadje (banane, jabolka, rozine...) in po želji tudi med. Navadno ga skuham malo več, da ga imam še naslednji dan za v kako solato. Drugače pa ga kuham tudi kot rižoto: na olju prepražim čebulo, dodam proso (namesto riža), narezano zelenjavo (korenček, bučke, papriko, paradižnik... kar pač imam) ali šampinjone ali kake druge gobe. Pustim, da se malo poduši, potem pa zalijem z vodo in solim. Kuha se zelo malo časa - toliko, da se zelenjava skuha. Titty

Drejči  

član od: 28.11.2002

sporočila: 68

17. mar 2003 12:56

Včeraj sem naredila zelo dobro juhico. Narezala sem por, dodala v koščkih krompir in začimbe. Ko je bil krompir mehek, sem ga s paličnim mešalnikom zdrobila; nato sem v juho zakuhala proseno kašo. Dobra, gosta juhica Andreja Kržan

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

17. mar 2003 18:41

Večkrat skuham gorenjske krape. To so nekakšni štrukeljci z nadevom iz skute in prosene kaše. Testo: vlečeno testo iz moke, jajca, vode in soli. Nadev: Proseno kašo zalijemo z dvojno količino vode in skuhamo skoraj do mehkega. (Nič ni narobe, če je skuhano malo preveč ali malo premalo. S prakso se vse doseže). V skledi zmešamo 1/2 kg suhe skute in jo zdrobimo z vilico, dodamo ohlajeno proseno kašo, na olju prepraženo čebulo (1/2 srednje velike čebule), 1-2 jajci in sol po okusu. Dobro zmešamo. Testo razvlečemo malo bolj na debelo kot za zavitke, nanj položimo kroglice iz nadeva s premerom cca 7 cm in pokrijemo s testom (zavihamo čez kroglice). Z robom dlani stisnemo testo okrog vsakega nadeva, prerežemo z nožem in testo okrog vsakega nadeva še enkrat dobro stisnemo, da se sprime. Testo ob robu oblikujemo v nekakšne "rožičke", da se ja ne razkuhajo. Tako dobljene krape damo v vrelo vodo in jih kuhamo cca 10 minut. Vzamemo jih s penovko iz kropa in prerezane položimo na pladenj. Praviloma se kuhani krapi zabelijo z ocvirki ali zaseko, lahko pa jih tudi posujete s sladkorjem. K zabeljenim se prileže velika skleda solate, k sladkanim pa kompot. lenca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti