Moj vrt

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12638

2. jul 2020 0:30

   Sama sem imela na nizkem fizolu-uši in prebrala sem, da je dobro imeti za to v blizini-meto, sama sem jo kar svezo nabrala in posula pod fizolom, moram povedati, da resnično deluje, vsaj zaenkrat. Sicer pa sem zelo , zelo zadovoljna s svojim vrtom letos:

Imam zelo veliko različnega radiča, jemo ga ze od marca, najprej sem rezala lanske glavice, dokler mi niso šle v cvet, med tem sem posejala novega in ga jemo, moram reči, da ga imamo v naši druzini rajši od solate, posejala sem več, kot deset vrst. Prvo , ki sem ga posejala pred mrazom v marcu, mi je prišlo ven, šele sedaj, med stročjim fizolom, ker ni gosto, mislim, da bo zelo v redu. Nato sem posejala seveda še enkrat in je zelo gosto, danes sem ga ze redčila. Imam še lanski peteršilj in novi je tudi ze za nabirati in je zelo lep, ter gost. Tri vrste stročjega fizola je v cvetju in danes sem opazila ze male fizolčke, imam dve sorti , ki mi tudi ze cvetijo in delajo plodove.  Nato imam še štiri vrste , dve vrsti lepo cvetita in delata plodove, od drugih dve vrst , pa je iz zemlje prišla samo ena bučka, nobena še ne cveti, upam , da bo prišla ven še kakšna, sem pa danes ponovno posadila bučke-tiste rumene, ki so za mehiške jedi, smo jih pred leti poskusili in so nam bile všeč. Ker je od , ki je podobna , zaenkrat prišla ven samo ena, sem danes na to mesto posadila še eno novo vrsto . Danes sem tudi preflancala cvetačo in brokoli, ker sta bila pregosta. Skratka, sem zelo, zelo zadovoljna zaenkrat svojim vrtom, oz. njivo, če ne bo kakšne toče ali drugih škodljivcev, bo letina dobra in dovolj pridelkov. Mimogrede, zaenkrat še niso zavohali dobrot, upam, da jih tudi še ne bodo, čeprav jih vsak dan, ko se začne proti večeru hladiti, vidim na poti, ki vodi do moje njive, so sicer še kar daleč in tudi naj kar tam ostanejo, ker na poljski poti ne delajo škode, ne vem sicer, s čim se hranijo, sem opazila, da jim jagode dišijo, tako, kot tudi meni , ki jih na svoji poti do njive, veselo zobam. Sem zelo , ker imam ze drugo leto svojo njivo, kljub temu, da sem bila v času korone samo enkrat tedensko na njivi, mi vse lepo raste. No, ja, tudi plevela je bilo za izvoz in še vedno raste, vendar tudi to paše zraven, še posebej letos, ko je veliko dezja. To je pač treba vzeti v zakup, ter se lotiti le tega iztrebiti. Na koncu njive, sem letos posejala letne cvetice, da bodo tudi čebelice lahko vesele in nabirale med. 

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

 

 

 

Sporočilo je spremenil(a) johana dne 2. jul 2020 00:40

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

9. jul 2020 21:13

Jaz bi pa vas vrtnarke vprašala, ali porežete korenjevo zelenje zdjle , pa potem korenje pustite še rasti. Imam plrecej korenja v vrtu, pa me jezi, ker notri lazijo mačke. Bi bilo narobe. Ce jo porežem pa korenje pustim se naprej rasti.

 

Anemiilat

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. jul 2020 21:28

Kaj je letos res vse malo bolj zgodnje ali jaz nimam pojma? Slive so že modre, jabolka rdečijo, celo aronija je že vijoličasta in nekatere jagode že zelo sladke (barve so že temno vijolične, nekatere pa so še čisto zelene - cela barvna lestvica na grmih, sploh ne vem, kako bo s pobiranjem in sočenjem).

Krompir je bil letos tako visok, da sem skorajda rajce potrebovala, je pa lep in velik.  Paradižnik pa je zelen in nikakor da pordeči, bučke tako počasi rastejo, čeprav so nam vsa leta do zdaj zelo uspevale in smo jih sprti komaj jedli. Letos še nobene; dve sta zgnili, preden sta zrasli, ostale pa so e čiszo mičkene.  Paprika je tako tako, jajčevci komaj zacveteli.

 

Narobe svet ali kaj? 

mamamia

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12638

9. jul 2020 23:28

mamamia je napisal/a:

Kaj je letos res vse malo bolj zgodnje ali jaz nimam pojma? Slive so že modre, jabolka rdečijo, celo aronija je že vijoličasta in nekatere jagode že zelo sladke (barve so že temno vijolične, nekatere pa so še čisto zelene - cela barvna lestvica na grmih, sploh ne vem, kako bo s pobiranjem in sočenjem).

Krompir je bil letos tako visok, da sem skorajda rajce potrebovala, je pa lep in velik.  Paradižnik pa je zelen in nikakor da pordeči, bučke tako počasi rastejo, čeprav so nam vsa leta do zdaj zelo uspevale in smo jih sprti komaj jedli. Letos še nobene; dve sta zgnili, preden sta zrasli, ostale pa so e čiszo mičkene.  Paprika je tako tako, jajčevci komaj zacveteli.

 

Narobe svet ali kaj? 

mamamia

Mamamia, letos je prestopno leto, pregovor pravi-veliko obeta, malo da. No, jaz sem  v ponedeljek nabrala prvi stročji fižol iz treh sort, tudi jutri ga bom. V ponedeljek je bila boranja, v soboto pa bo zabeljen s krompirjem. Pri meni sta  dve sorti buč zelo, zelo velike, že delajo plodove, ampak, ne vem, ali so všeč mišim, ali pticam, ker so že majhne obglodane, tako, da ne vem, če bodo dočakale velikost.Potem imam še dve vrsti bučk, najprej so ven iz zemlje prišle od vsake samo  dve, no danes sem pa opazila, da so kar začele lesti iz zemlje, jaz jih nisem sadila, kot sadike, zato so bolj pozne. Kar se tiče kumaric, so že luštne za pogledati, upam, da bodo tudi zrasle. Jaz korenje pustim, takšno , kot je, edino prepulila sem ga. Zgleda zelo lepo.  Najbolj pa me zanima, če bo kaj iz brokolija in cvetače, mislim, glede plodov. Sadike so lepe, ampak, če bo kaj dejansko zraslo, bomo pa še videli. 

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. jul 2020 6:29

Anemiilat   : nikar ne reži zelenja korenju.  Leta nazaj, ko sem bila še čisto sveža v vrtnarjenju, me je sodelavka prepričala, da je mesec pred spravilom dobro porezati zelenje. Ni se obneslo, korenje je zastalo v razvoju.  Seveda, tudi zelenje je nujno za rast   korenine. Proti mačkam  kupi primerno veliko protitočno mrežo (lahko tudi tisto proti pticam), jo ohlapno napni čezinčez in pri strani pritrdi, da ne bodo našli poti noter.

mamamia: menjavanje toplih in hladnih obdobij spomladi je naredilo svoje. Nekaj cvetov iz zgodnjih  toplih obdobij je uspelo preživeti in dajejo zgodnje sadeže. Toploljubne rastline je vse do pred kratkim krepko zaviral mraz. Letos so razlike v mikroklimi še posebej opazne. Tudi rastlinjaki so to pomlad odlično odigrali svojo vlogo.

Cila

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

10. jul 2020 8:08

Cil hvala za tvoj nasvet. Bom upoštevala. Drugače pa moja psprika, sicer doma vzgojena ena velika, ena pa micena, da verjetno nič ne bo od nje. Bučke pri meni na eni ssdiki od treh ena micena. Eh, nekaj že  bo!

 

Anemiilat

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

10. jul 2020 11:46

Korenje, če je že dovolj veliko ga poberi in shrani v skrinjo in posej še enkrat, da ga boš imela za jesen. Jaz sem eno rundo korenja že pospravila. Kdor obožuje korenje v raznih juhah ali kot prilogo, naj poskusi korenje narezati z mesoreznico na kolute in jih nato dati na pekač in v skrinjo in nato v vrečko. Tako korenje tudi po kuhanju ostane čvrsto in je res super. Pri nas na vrtu letos raste kot noro. Na večini gredic je že drugi, nekje pa že tudi tretji nasad. Nekoliko zaostajajo le plodovke - paprika in jajčevci, ker je bilo enostavno zanje premraz. Paradižnik vedno sadim dokaj pozno (po 25.5.) - letos imam 54 sadik in kot kaže sedaj bo pridelek paradižnika porazporejen od konca julija do oktobra. Peso sem že vlagala, danes je še ena runda, 20 kozarcev zelja sem v ponedeljek dala na kisanje, kolebabi, grah in brokoli so tudi že v skrinji. Stročji fižol bom začela nabirati prihodnji teden, krompir jemo že en mesec. Na začetku nam jo je nekoliko zagodel voluhar a ko smo to sanirali je ostalo steklo kot po maslu.

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

10. jul 2020 12:34

ravno sem v odprti kuhinji prebrala, da se dela pesto tudi iz listov navadnega oranžnega korenja.

 

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. jul 2020 13:29

darjuška: katero sorto korenja seješ, da si ga  tale čas lahko že pospravila?   Kako velikega si pobirala?

 

Cila

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

10. jul 2020 18:41

Cila, ta taprvi je bil kupljen že kot sadike v lončku - sem letos prvič probala ga naflancat že aprila in bom s stem nadaljevala še naprej. Tako sta mi svetovala dva mlada vrtnarja iz vrtnarije kamor hodim po vse sadike in rože, ki jih potrebujem. Sedaj pa bom pobirala tistega, ki sem ga sejala sredi aprila - je Nantes - nekaj kupljenega v Lidlu nekaj pa je bilo semena od Valentina. Pospravljala sem normalno velikost.

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti