Moj vrt

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

18. mar 2009 14:17

Lejla, jaz jo sejem in sicer naredim tako, da premešam semena rukole, berivke, mlade špinače in tržaškega solatnika (mogoče letos še kaj vržem vmes) in potem to posejem. Lepo sproti režem, pa je. Sem pa zadnjič videla v oddaji Na vrtu prispevek o škrbinki. Jo katere Primorka nabira in pripravlja? fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. mar 2009 14:54

Lejla13, o rukoli je tekla beseda v posebni temi. Ker imam trajno (ki je pravzaprav dvorednik, ne rukola, strogo botanično gledano, pa mimogrede, še veliko boljšega okusa in lepša na krožniku), že raste in bo ta vikend že prva bera.

Gabez je pa rastlina, ki raste (3 vrste) pri nas v naravi, obstaja pa še en, ki se ga uporablja v biovrtnarstvu in ima popačeno ime komfrej. zakaj te pa zanima? V prehrani NI uporaben, lahko pa se uporablja zunanje (za mazila). Najbrž te zanima ta, ki se uporablja v zdravilske namene, pa tudi za zavrelko, kot gnojilo (podobno kot koprive).

Takole izgleda, Symphytum officinale je njegovo znanstveno ime, navadni gabez:

Symphytum-officinale 

fotke sposojene od tukaj.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. mar 2009 14:57

fresh: navadna škrbinka je bližnja sorodnica solate: http://images.google.si/images?hl=sl&um=1&q=s Pri nas raste cela vrsta vrst, poleg te navadne, sevda. Plevelne vrste, v glavnem. Kulinarične vrednosti njih pa ne poznam.

rimljanka - zasebno mnenje

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

18. mar 2009 15:23

Ko smo ravno pri lukih: ali ima kdo egiptovsko cebulo (tisto, ki naredi na glavnem poganjku kobulcek zarodnih cebulic)? Anglosasi jo imenujejo tudi tree onion ali walking onion, latinsko ime je pa Alium cepa var. Proliferum. @rimljanka: hm, videti je, da bo treba cez vikend skociti do Celja... lp, proxima

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

18. mar 2009 15:26

Proxima, na rastline.com je bila govora o njej in mislim, da je imel nekdo semena za oddajo. Preveri, ker 100% pa nisem. fresh

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

18. mar 2009 17:52

Ze pred nekaj leti je bil objavljen sestavek v reviji Moj mali svet, v katerem so svarili pred uzivanjem gabeza, ker lahko povzroci jetrno odpoved, morda pa tudi raka; kot je ze rimljanka napisala, se ga sme uporabljati le zunanje. Kot obicajno si lahko kaj vec preberete na wikipediji pod geslom comfrey. lp, proxima

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

18. mar 2009 19:55

mijamarija je napisal/a:
Hojla! Tulka mi prosim lahko opišete zel. drobnjakova čebula in seveda kje to kupite.Zanima me kje bi lahko dobila seme ali sadike češnovega drobnjaka. LP. mijamarija

Joooj, temu mi rečemo 'drobnjakova čebula', bogve kako se reče v resnici... Je kot ogromen drobnjak, z votlimi listi, ki jih na drobno sesekljane dodajamo solatam in imajo okus po čebuli. Razmnožuje se s čebulicami (tako kot česen, ob glavni zrastejo nove, potem skupek previdno ločiš in lahko daš komu naprej). Dobila sem ga od moje mame, ta pa od ene druge gospe... bom vprašala, kako je do njega prišla ona. Za letos imam nove čebulice žal že oddane.

tulka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

18. mar 2009 20:03

rimljanka je napisal/a:

Seveda, vsaka malo večja trgovina, ki je založena s semeni, jo ima. program Semenarne Ljubljana.

http://www.semenarna.si/javne_datoteke/novice/slike/3

rimljanka - zasebno mnenje

 

Vsaka glih ne, tako kot tudi nimajo koriandra in limonske trave, se selim po Lj iz ene štacune v drugo, korinader in dolgo vigno sem nabavila v Bauhausu, limonsko travo pa baje imajo v Kalii na Rudniku, še to mi manjka z mojega spiska.

 

 

Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. mar 2009 20:35

proxima je napisal/a:
@rimljanka: hm, videti je, da bo treba cez vikend skociti do Celja...

Priporočam nedeljo dopoldan.........s posebnim namenom.........

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

27. mar 2009 18:49

No vrt smo ogradili...Sedaj me pa zanima katere rastline so lahko brez ograje, da jih srne in ostale živale ne pojejo. Brez ograje bom nasadila čebulo, korenje, ohrovt, zelje, kaj pa blitva? Teka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti