Izražanje količin

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

tema odprta - 3. nov 2008 18:34 | ogledi: 2.717 | odgovori: 8

Potrebujem pomoč! No, sin jo potrebuje....

Pri matematiki v devetem razredu so vzeli snov "Izražanje količin", ki pa v knjigi ni razložena, jaz je pa na spletu tudi ne najdem. Sine je bil na dan razlaganja dežuren, prepisal si ni (fantje, grrrrr, ), zdaj ma pa problem, ker nima pojma, jutri pa pišejo. Je med vami kdo, ki to obvlada oz. mi lahko posreduje link do snovi, če obstaja.

Hvala vam že vnaprej!

lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

3. nov 2008 19:03

za kateri razred te pa zanima? količine. 1l = 10dcl= 100 ml...? ariella

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. nov 2008 19:20

Malce pozno, se vama ne zdi? Ob pol sedmih zvečer za naslednji dan??? Roko dam v ogenj, da te snovi niso "jemali" samo eno uro. Naredili so še kar nekaj strani vaj. Prav gotovo. Kar tako pisali verjetno ne bojo. Če mu ne bo ratalo naučiti se, je mogoče trohica upanja, da bo za tega fanteta to dobra šola. Mama naj gre pa raje speči piškote in s sinom lahko vadita: koliko dkg sladkorja je 180 g? Koliko mL olja je 1/8 L in podobno. Bo koristilo za takrat, ko bo moral popravljati oceno. "Izražanje količin" je precej široka tema: ali gre za dolžinske, časovne, prostorninske ipd. enote? Drugače pa obstaja stran http://www.dijaski.net/?stran=mat⊂=snov, in pa http://uciteljska.net/ucit_search.php?mode=search&c , ki jo devetošolci skoraj morajo poznati. Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 03. nov 2008 19:23:09

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. nov 2008 19:57

Matematiki, fiziki in kar je še takšnih kalibrov, me bodo sicer ubili, ampak ok, sem navajena. Nekaj je a priori: če zna računat z desetiškimi potencami, bo šlo. Potem se mora še naučit, katera desetiška potenca (jaz upam, da je to pravilni izraz) je določena predpona, npr.:deka - deset na prvo, kilo - deset na tretjo, mili - deset na minus tretjo, itd. To se mora pač na pamet napiflati, pa mirnabosna. Nato nastavi enačbo:

5 km =.......................mm - Nato nad kilo napiše 10 na tretjo, nad mili deset na minus tretjo. Predznak potence se na desni strani enačbe vedno spremeni, torej imaš namesto na minus tri na tri. Nato obe potenci sešteješ - 3+3 =6 - voila, dobiš rezultat: 5 km = 5. 10 na šesto mm, oz. pet milijonov mm.

Hja, res upam, da je izračun pravilen, ampak tako to gre. Preprosto kot pasulj.

LP

P.s. ampak to snov so vzeli pri fiziki že v osmem razredu, čisto na začetku pouka, olala.

cervus

 

 

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 03. nov 2008 19:59:59

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

3. nov 2008 20:33

ariella_3 je napisal/a:
za kateri razred te pa zanima? količine. 1l = 10dcl= 100 ml...? ariella
ups 1l=10dl=100cl=1000ml ---- Elaphus kar lušen način, ampak če se ne motim, se učijo v OŠ tudi ploščinske in prostorninske enote, tam pa pretvornik ni več 1000. Pri matematiki in fiziki ni bljižnic. Na pamet naučit pravila in pa vaditi dokler ne bo razumel. Žal. lp Vlado

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. nov 2008 20:43

Vlado, pri ploščinskih daš potenco na drugo potenco, pri prostorninskih pa na tretjo in to je to!

Lp

P.s. nisem mislila na pretvornik tisoč - deset je kar v redu. cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 03. nov 2008 20:56:48

Iskra  

član od: 15.3.2008

sporočila: 90

3. nov 2008 21:16

Enote (masa, dolžina, ploščina, prostornina) in pretvarjanje enot (vključno z dec.št.) se učijo že v šestem razredu in ne v devetem! Če si lahko bolj natančna ali gre za pretvarjanje enot ali kaj drugega pri tej snovi, pol bi ti morda lahko pomagala. Sploh pa če so snov prejšnji dan komaj jemali, je prav gotovo ne bodo pisali, saj mora biti le-ta utrjena in preverjena. Pa pred napovedanim preizkusom so verjetno pisali tudi preverjanje,kamor lahko pogleda-ta kaj približno bo preizkus zajemal. Iskra

KetyP  

član od: 30.8.2006

sporočila: 123

3. nov 2008 22:47

Verjetno že prepozna, ampak če bo še kdaj nuja... Vtipkaj v google E-um - izredno sistematična stran s snovjo za matematiko za celo oš in še dlje. Pa veliko sreče na testu :) KetyP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti