Kdaj goduješ

BEZMAR  

član od: 21.11.2006

sporočila: 62

11. nov 2008 7:35

Jaz imam god pa danes na  Martinovo.  Tudi moj ata je Martin, pa praznujeva oba .

BEZMAR

llilika  

član od: 26.9.2007

sporočila: 87

1. mar 2014 11:13

Mene tudi zanima kdaj imam god.Če mogoče kdo ve ime Lidija rojstni dan 27.02.

llilika

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

1. mar 2014 11:43

To, kdaj imaš rojstni dan, nima prav nobene zveze s tvojim godom - god ima zvezo samo s tvojim imenom. Seveda je lahko več svetnikov z istim imenom, ki godujejo na različne dneve (recimo Janez - teh je po koledarju vse polno). Lidija goduje 27. marca in 3. avgusta. Katero so pripisali tebi - oziroma: kateri so v zaščito priporočili tebe, pa bi verjetno našla v svojem krstnem listu, če ga imaš. Pa starši bi tudi morali vedeti, če so te že krstili. Kako je z godovanjem, če nisi krščen, ti pa ne vem povedati.

Sonja

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

1. mar 2014 12:13

Sama nisem krščena, so mi pa v novi družini določili god na Martinovo, ker je najbližje mojemu rojstnemu dnevu, pa tudi z imenom se ujema. Godu ne praznujem, prav tako ne rojstnega dne, potekajo pa pri nas prava pregovarjanja o pomembnosti enega in drugega. Jaz trdim, da je rojstni dan pomembnejši, ker brez rojstva tudi godu ne bi bilo, ampak se moji s tem ne strinjajo. Pravijo, da je god pomembnejši. Hm, vsakemu svoje, samo da me pustijo pri miru hehe

Lp od R.

llilika  

član od: 26.9.2007

sporočila: 87

1. mar 2014 12:38

Hvala

 

llilika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. mar 2014 12:59

Prvi in drugi vir, najbrž oba kompetentna.

rimljanka

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

1. mar 2014 13:21

Ko sem bila še doma smo praznovalo godove tako, da smo na predvečer praznika vsi ostali lofirali godovniku - to pomeni da smo s pokrovkami tolkli skupaj in zganjali hrup okrog hiše in do tistega trenutk se god sploh ni omenil. Godovnik je moral biti presenečen in potem je z vodo moral politi vsakega od nas.Nato smo čestitali in dali darila, ki so bila zgolj kakšna malenkost. In ti je bilo to.Sem pa vedno mislila, da imam nekaj prednosti, ker imam god na najlepši dan v letu -24. decembra

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

1. mar 2014 13:29

Jaz imam god 29.6. Sv. Peter in Pavel, nekega praznovanja ni bilo, le stara mama je vnikum dala 1000sit za god. Svojemu sinu pa je spekla pletenico :).

 

Zame je rojstni dan pomembnejši, saj godu sploh ne praznujem, partner pa tudi ni krščen tako da je to sedaj...

 

 

testeninca

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

1. mar 2014 13:59

Pa še kako ima roj. dan zvezo z godom, oz. včasih je imel!!

Velja, da si po god ne smeš hoditi nazaj, ampak mora biti zavetnik po tvojem roj. dnevu v istem koledarskem letu. Če je bilo svetnikov več, npr. Janez,si godoval na najbližjega PO roj. dnevu, ne pred. Največkrat je dobil prvi otrok (sin) očetovo ime, naslednji pa po kakih sorodnikih, farnem zavetniku ali pa glede na dan rojstva. Načeloma je morala biti pri hiši tudi vsaj ena Marija (Franc pa Mica pa tolige pa sekret morajo biti pri vsaki bajti.) Tolige=šajtrga=samokolnica.

 

Torej, bolj pozno v letu si bil rojen, manj možnosti si imel za spodobno ime.     Veljalo je tudi, da se praznuje god, ne roj. dan, ker "rojstni dan ima vsako tele, god imamo pa samo ljudje." Ko sem bila jaz še otrok, smo se tega v moji rodbini (babica, tete, strici) tudi zelo držali, večinoma pa so se roj. dnevi in godovi posameznika pokrivali.

 

Iz mojega otroštva mi je ostalo v spominu babičino modrovanje, da so prišla v modo taka imena, da ona ne ve več, kaj je človek in kaj je žival. In je apelirala na nas vnuke, naj damo svojim otrokom domača, slovenska imena. No, jaz sem ji to željo izpolnila.

 

Vse, kar sem napisala, je njena modrost, ne moja, pa mislim, da je bilo nasplošno povsod v SLO kar podobno.

marjja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti