Zakaj fižolu režemo konice

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. sep 2008 18:44

Mislim, da je tako, kot je napisala Andrejka, stare sorte so imele žilava vlakna - nitke po sredini stroka, pa smo najbrž, vsaj ta stari še od takrat navajeni tako obdelati stročji fižol.

Vprašanje se mi sploh ne zdi neumno, nasprotno, mogoče bo spodbudilo še koga, da bo opozoril še na kakšno navado, ki se je brez pravega razloga oklepamo.

nola

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. sep 2008 18:47

hedonist je napisal/a:
OK , Andrejka, mislim, da je ta razlaga precej logična. Torej z mojo teorijo, da je v konički fižola nek strup očitno ne bo nič !? LP hedonist
Hedonist, pa kaj te tako matra ta strup? Saj nimaš kakšnih čarovniških nagenj....... mamaF - Mojca

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

14. sep 2008 18:55

Hvala, Nola, da si razumela moje vprašanje tako kot sem želel da ga, MamaF-Mojca- ne nisem čarovniško usmerjen, sicer rad kot vsak moški kdaj delujem oČARljivo ampak, a ni skoraj v vsako drugi hrani kak del,ki ni čisto užiten? Vsaj tako so nas učili (kumaram moramo porezati konice in jih nekaj čas drgniti, tam kjer se paradjz drži peclja odreži, je strupeno..........) Skratka, čuda je teh primerov ! To je to ! LP hedonist

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. sep 2008 19:00

Mislim, da se mi je že zgodilo, da je konica ostala in sem jo v kuhanem fižolu opazila, ker je ostala trda. bom pa preverila, saj nekaj stročjega fižola še imam.  Poročam!

Nitk pa sploh ni treba vleči iz fižola, če imate pravo sorto npr. jeruzalemčana ali beneški čudež - jih celo pri starem stročju ni.

Cila

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. sep 2008 19:01

Sem se hecala, Hedonist, brez zamere - veš da sem razumela vprašanje. In, moram reči, da se strinjam z Andrejko, res gre nitka lepše stran, če jo povlečeš skupaj z odrezano konico. mamaF - Mojca

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

14. sep 2008 19:18

Joj, hvala za to zabavno tematiko - to rabimo v tem pustem današnjem dnevu. Butast pa definitivno nisi, si prava faca in poživitev kulinarike - babnice pozdravljamo vsakega simpatičnega moškega člana!!!!! katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. sep 2008 19:19

No, načeloma ima tako ali tako ves fižol strupene snovi v sebi (hednoist, torej imaš prav), skoraj zanesljivo pa ni te snovi nič več kot v drugih delih stroka (torej, hedonist, nimaš prav).

Ker pa fižol kuhamo, se strupena snov razgradi. Mimogrede, je beljakovina, zato je termolabilna.

  je *glikoprotein, ki predstavlja do 50% skladiščenih proteinov v *kotiledonih fižola (Phaseolus vulgaris); kodira ga skupina okrog 10 genov.

fazeolin (phaseolin; Phaseolin) (vir: http://www.bfro.uni-lj.si/zoo/publikacije/katalog)

Po moje je razlog, zakaj odstranimo tisto konico, dvojen: estetski in pa tisti, ki ga navaja že Andrejka. Pa navada ima tudi kaj zraven, zakaj pa ne. Saj ni, da bi vse stare navade opustili.

Ravno pred dobro uro sem nabrala košaro 4 sort stročjega fižola in antea se zdajle kuha, bo za večerjo.

rimljanka - zasebno mnenje

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

14. sep 2008 20:08

Zato, ker je konica pretrda in moti pri kuhanem fižolu, ko je pa cel mehak. Drug del fižola pa odrežemo zato, ker je gor pecelj - s tem ga pa res ne bi jedla Urša

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

14. sep 2008 20:29

Konica je strupena, pa tudi nije dobro, če ga probavleš, doklič nije res skuhani. tumpika

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. sep 2008 20:35

Eto preizkus opravljen - na jeruzalemskem  maslencu:

po pol ure kuhanja, nekateri stroki še čisto mladi, drugi zopet že pisani - rezultat:  vse konice so bile enako mehke, kot ostali del. Tudi nitke, ki so se nakazovale na nekaterih strokih, a jih nisem odstranila, se niso čutile.

Ni pa rečeno, da je enako pri vseh vrstah fižola.

Hedonist, če ti bo kaj v pomoč.  Jaz bom pa konice kljub temu še odstranjevala - bolj lepo izgleda

 

PS: pecelje pa odstranim že pri obiranju - veliko laže mi  ga je obirati tako, da ga odlomim pri peclju, kot če bi ga trgala.

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 14. sep 2008 20:38:51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti