Natakarji

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

tema odprta - 13. jun 2008 10:35 | ogledi: 2.878 | odgovori: 31

Včeraj sva šla s fantom v eno bolj znanih ljubljanskih picerij v centru mesta. K nama je pristopil natakar, ki je bil črnec. Vredu, nimam problema s tem. Postavi se pred naju in nastavi listek, da si zapiše naročilo. Fant že začne naročati, ko ga natakar prekine z: "Sorry, can you speak english?" S fantom sva se presenečeno spogledala, ampak ker noben od naju nima problema z angleščino, OK, sva pač naročila po angleško.

Ampak, je to normalno? Se ne bi mogli tujci, ki delajo pri nas vsaj toliko naučiti slovenskega jezika, da normalno komunicirajo z gosti? Spraševala sva se kako da so ga zaposlili, pa je rekel fant, da verjetno zato, da postreže tuje goste. Ampak, kaj ne znajo slovenski natakarji vsaj osnov angleščine, da bi lahko oni postregli tujce? Saj smo se jo vsi učili v OŠ in v srednji šoli, mar ne?

saš

Temo je spremenil(a) spagon dne 13. jun 2008 10:35:52

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

13. jun 2008 10:44

spagon je napisal/a:
Ampak, kaj ne znajo slovenski natakarji vsaj osnov angleščine, da bi lahko oni postregli tujce? Saj smo se jo vsi učili v OŠ in v srednji šoli, mar ne?


saš

Temo je spremenil(a) spagon dne 13. jun 2008 10:35:52
Če bi tako gledali na stvari, potem tujcev v SLO, niti v drugih državah ne bi potrebovali zaposlovati. Sploh pa, to je v SLO čisto nekaj normalnega. Smo premalo ponosni nase in na svoj jezik. patty

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

13. jun 2008 10:47

Nisi pomislila na skrito kamero? riba-ribica

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

13. jun 2008 10:49

Hmmm, to se zdi tudi meni čudno...a ni znanje slovenskega jezika pogoj za delovna mesta, kjer delaš s strankami (ne me držat za besedo, kaj pravi zakonodaja, bo verjetno Frina ali katera druga, ki se na to bolj spozna povedala). Tako predvidevam na podlagi izkušenj moje znanke, ki je vse šole končala na Hrvaškem, ko pa je - kot slovenska državljanka hrvaškega rodu_- iskala službo, je morala najpraj narediti izpit iz znanja slovenskega jezika. Potem je dobila službo spremljevalke invalidnih oseb oz. oskrbovalke starejših.D. mamaF - Mojca

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

13. jun 2008 10:51

Ne riba-ribica na to pa res nisem pomislila, ampak dvomim da je bilo to. saš

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

13. jun 2008 11:33

No, to je pa res zelo čudno... mislim, da bi vsak natakar moral znati brezhibno slovensko, to v prvi vrsti! Saj smo vendar v Sloveniji... ela

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

13. jun 2008 13:26

Tudi v elitnem Bernardinu te natakar ogovori z besedami od "tamo dole" - sramota!!! lp, vanjatajnsek

slovinkita  

član od: 6.3.2006

sporočila: 248

13. jun 2008 13:54

mah ja..moj je šved in zna zelo malo slovensko, službo pa vseeno potrebuje. In ker je služb največ v gostinstvu, je pač tako..kaj češ... slovinkita

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

13. jun 2008 14:51

Tudi jaz bi malo pogledala, če bi me nekdo prosil, naj mu naročim po angleško. Z vsem, kar ste zgoraj napisale se strinjam, vendar menim, da bi se morali Slovenci bolj cenit, če ne bo naš jezik tonil v pozabo. Mogoče gre pri meni za poklicno deformacijo, ampak jaz mu gotovo ne bi naročila po angleško, če pa že, bi pa vsaj hotela pojasnilo nadrejenega. Žal imamo pa precej ljudi, ki so pri nas zaposleni in ne znajo našega jezika. Pred nekaj leti me je v Ljubljani na pošti uslužbenka nagovorila nekako takole: "Eko, ovo nije...", to pa mi je močno dvignilo pritisk, pa drugače nisem rasistka! špelči

Anica iz ČD  

član od: 6.11.2007

sporočila: 38

13. jun 2008 15:11

Ne, ni šlo za skrito kamero, ker ta fant že vsaj 1 mesev dela v "tej" piceriji sredi mesta (ok, brez (anti)reklame), in vedno govori angleško... Lp...

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. jun 2008 15:21

Se nagibam k mnenju slovinkite. Mi smo sestavni del EU, omejitve pri zaposlitvi se odpravljajo. Poleg tega so tudi študijske izmenjave znotraj EU in morda si kdo tu kdo kak študentski evro zasluži. Mislim tudi, da tista peščica tujcev (že v LJ jih ni ravno zelo veliko v primerjavi z glavnimi mesti držav, s katerimi se tako radi primerjamo) kakšne hude škode slovenščine ne more narediti. Slovenščino lahko pokvarimo predvsem Slovenci. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti