Od kod ta imena sladic

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

tema odprta - 27. maj 2008 14:46 | ogledi: 3.645 | odgovori: 23

Gledam polno enih receptov z imeni: torta sestre Francke, Anine rezine, omleta strica Petra, pita mame Manke... Trenutno se pač ne spomnim imen, po katerih imajo jedi ime, zato sem jih malo priredila... katera so originalna peciva, in nosijo ime po iznajditelju in od kod vsa imena ostalim? A si vsak ki si priredi recept zmisli ime?

alibaba

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

27. maj 2008 14:53

Bo kar držalo. Za temi imeni so največkrat stari, stari recepti s svojim imenom in zgodovino. Vendar pa moraš upoštevati, da vsi nimajo doma kupa kuharskih knjig in so recepte dobili od raznih An, Franck, Mank.... in jih kot take uporabljajo. Za tiste iz prvega dela stavka je to lahko celo moteče in zoprno, ampak glavno da se imamo radi in dobro kuhamo, a ne? Lisa

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

27. maj 2008 14:57

Stvar navade... veliko receptov "preimenujemo" sami, ker je tako lažje... Npr. pri nas so eni čokoladni hlebčki po novem kar atijevi hlebčki, da vsi vemo za katere gre, ker jih ima on najraje, imamo tudi mamine piškote, itd. Največkrat preimenovani recepti nosijo ime tistega, ki to najraje je, ali pa tiste/-ga, ki to najraje pripravlja, peče. Seveda pa gre potem to velikokrat kar z receptom naprej in se izvorno ime prične izgubljati... Za pravo ime torej velikokrat sploh ne vemo (sama sem dobila recept za štajersko potratno potico in ne vem ali je pravo to ime ali je pravo ime biskvitna potica ali pa čisto nekaj drugega...). špelči

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. maj 2008 15:06

Guilty. Jaz sem eno torto poimenovala po frendici, za katero sem jo zdizajnirala. Ampak, ko bom "velika" in ko bo to objavljeno v knjigi, takrat se pa ne bo nihče več smejal.... Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. maj 2008 17:04

In potem, kot na primer Torta Pavlova, se bo ena znamenita torta imenovala Venty tropic (ko bom jaz knjigo pislala)...

 

Je pa zanimivo branje, kako so nekatere sladice (pa ne le sladice, tudi druge jedi), ki nosijo imena znanih osebnosti, nastale: že omenjena Pavlova, breskev Melba, hruška lepe Helene, crepes Suzette, če omenim samo nekaj najbolj znanih.

 

Za domača peciva je pa tako, kot sta omenili predhodnici: teta Ana mi je dala recept za to pecivo, pa sem ga dala prijateljjici in ta dalje, kar z imenom  tete Ane vred...

Meni je to luškano

mamamia

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

27. maj 2008 21:21

Obstajajo celo Anitine kocke tu na kulinariki pa nimam nič zraven, hehe Bi se kar strinjala z Liso in Spelci. Atina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. maj 2008 21:25

Ko pečem brez jajc, dobi recept oznako Tomažev po prijatelju vegetarijancu, ki ne je jajc, ko pečem oziroma kuham kaj primernega za nizkobeljakovinsko dieto, gre za npr. Nejčeve kukije. Loni Makaroni [rozica]

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

28. maj 2008 9:40

Mamamia, pa poznaš zgodovino navedenih? Pa Albert keksi, pa v Angliji dosti imenujejo po po Viktoriji... Za Sacher vem da se imenuje po hotelu... Kaj pa ostalo? Misliš da je bilo vse pripravljeno nekomu v čast? Kaj pa po kakšnem kuharju? alibaba

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. maj 2008 9:57

Karpačo ali v izvirniku carpaccio se imenuje po kuharju, ki je meso narezal na tanko in evotigana, the rest is history. Ker pa se je to dogajalo v Benetkah, Slovenci mislimo, da se je kuhar v resnici pisal Krpač..... Vendelina jr.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. maj 2008 10:11

Alibaba očitno ni prebrala mamamiinega članka v Večeru o poimenovanju jedi po slavnih osebah. Loni Makaroni [rozica]

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti