Skuta

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

4. jan 2010 17:25

To pa tudi mene zanima, kje bi lahko o tem zvedela kaj več in kaj je posnemovalnik? Sama iz domačega mleka poberem smetano drugi dan po kuhanju, ko je hladen in nekje sem slišala, da to razpolovi vrednost maščob v mleku, torej, če je imelo mleko na začetku 7% maščobe jih ima tako 3,5%. lp terakota

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 408

6. mar 2010 19:49

Če ne delaš skuto iz kislega mleka, ali mora biti kis za vlaganje, ali pa je lahko tudi kaj drugega? eta

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 408

6. mar 2010 20:49

Še nocoj poskusim. Rimljanka, hvala. eta

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

8. mar 2010 19:25

Jaz bi dodala tole: poznamo 2 vrsti skute... Beljakovine mleka predstavljajo: kazeini, albumini in globulini. Kazeini koagulirajo (se zgrudijo in izstopijo iz mleka) pri kislem pH-ju in relativno nizki temperaturi (okoli 30'C). Dobimo skuto (A) in tekočino - sirotko (A), v kateri so ostale topne beljakovine, laktoza, minerali... Skuta (A) se imenuje tudi mladi sir in je osnova za sir. Z nadaljnjim segrevanjem sirotke (A) (ta vsebuje albumine & globuline & laktoo & ...), pri temperaturah blizu vrelišča (okoli 90'C), koagulirajo prej topne beljakovine in dobimo skuto (B), bolj poznano kot: albuminska skuta, sirarska skuta, sladka skuta, planinska skuta, ricotta. Ta je po teksturi bolj mazava in sladkasta. Včasih sem rada in kar veliko delala domačo skuto (skuto A ) odkar pa so cene mleka na mlekomatih precej visoke, sem izgubila veselje . Skuta, domača ali kupljena, je v mojih očeh še vedno "bazična surovina" in kupljena ni bistveno slabša od domače . Je pa cenejša Glede maščobe pa tole... Ne vem točno zakaj, a kadar sem skuto pripravljala iz trgovinskega tipiziranekga mleka, je bil izplen v primeru polnomastnega mleka veeeeeeliko boljši kot pri delno posnetem mleku. Ne vem zakaj (?!?!), a takšne so moje izkušnje. Skuta so predvsem beljakovine, tipiziranje mleka pa je uravnavanje maščobe, brez poseganja v vsebnost beljakovin. Kje je trik??? Pa vendar se sprašujem, zakaj tolikšna gonja proti mlečni maščobi v mleku? Tisti, ki so jo sprožili, so naredili nepopravljivo škodo. Če izvzamemo sadje & zelenjavo, koliko je živil, ki na 100 g vsebujejo 3,5 g maščobe? Najprej mleku poberemo vso maščobo, nato pa se sprašujemo, kako bi vnesli lipotopne vitamine. kafetarca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti