Čemaž, divji česen

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. mar 2009 18:07

Cila je napisal/a:

Rimljanka, pri nas rastejo med čemažem pegasti listi, podobni gornjim, ne pa čisto  enaki. Najbrž je tudi to kačnik?  Nikoli ga pa še nisem videla cveteti.

Cila

pa še:

Cila je napisal/a:

Mislim, da bo res tisti levi.  Ko bodo listi dovoj veliki, bom poslikala in primerjala.

Cila

pa če pogledaš rimljankino sliko ugotoviš: levo na sliki je na desni strani, desno je pa na levi strani, sicer je to tudi logično, če gledaš enga, ki ima uro, uro ima na levi strani, torej na desni, pa da ne bo več pomote, saj je vse jasno: levo je na desni strani in desno na levi.

ežoj

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

16. mar 2009 10:18

Evo mene, čemaževa avantura je uspešno za mano. Hvala Rimljanka, bil sem na tvoji parceli v Renkah in nabral sem kar precej zelenih rastlinic. Očitno so bile prave, saj nisem imel nobenih težav in sem hvala bogu še živ. Čemaž sem priravil s kuhanim krompirjem in je bilo imenitno. Bom še šel nabirat saj sem se končno povsem otresel strahu pred tem, da bi nabral kaj drugega. Predvsem tisti kačnik mi gre na živce saj že ime pove, da je verjetno kar zoprno če ga pomotoma poješ. Sem se pa včeraj ves dan potepal po Krasu , bilo je super ampak tam ćemaža nisem našel, sem pa zato izvrsten teran. V Dutovljah je bila tržnica z domačimi dobrotami med njimi je bil tudi odličen domač teran. LP hedonist

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

24. mar 2009 11:31

Jaz spomladi naberem čemaž in mlade koprive v razmerju 1:2 in pripravim kot špinačo. Dodatek česna seveda ni potreben. Oboje tudi zmrznem in porabim v par mesecih. Zelo okusno in zdravo. mejačka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. mar 2009 16:53

Spet sem se naučila nekaj novega . 

Vedno sem se podcenjevalno čudila, da zmore kdo zamenjat čemaž in jesenski podlesek.  Ampak:

danes sem šla mimo rastišča (močvirnat jelšev gozdiček ob potoku), kjer sta rasla drug ob drugem, pomešana. Podleskov niti ni bilo malo. Eni kot drugi so komaj dobro prikukali na plano  in:  za nepoznavalca ali nepozornega poznavalca bi res lahko bili vsi listi na videz enaki .  Seveda, če čemaž dobro poznaš, ni strahu, ampak  tisti, ki ga poznajo le iz knjig, bi bili zlahka zavedeni.

Še dobro, da bo čez kak teden, ko bo podlesek zrasel v višino,  razlika med rastlinama že očitna. Bi pa znal kdo pomisliti, da je to pač čemaž, ki bo zacvetel .

Cila

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. mar 2009 17:17

ežoj je napisal/a:

Cila je napisal/a:

Rimljanka, pri nas rastejo med čemažem pegasti listi, podobni gornjim, ne pa čisto  enaki. Najbrž je tudi to kačnik?  Nikoli ga pa še nisem videla cveteti.

Cila

pa še:

Cila je napisal/a:

Mislim, da bo res tisti levi.  Ko bodo listi dovoj veliki, bom poslikala in primerjala.

Cila

pa če pogledaš rimljankino sliko ugotoviš: levo na sliki je na desni strani, desno je pa na levi strani, sicer je to tudi logično, če gledaš enga, ki ima uro, uro ima na levi strani, torej na desni, pa da ne bo več pomote, saj je vse jasno: levo je na desni strani in desno na levi.

ežoj

 

Ežoj in Rimljanka: tisto pegasto je se je nazadnje izkazalo za pasji zob (rastlino s tem imenom seveda)

Kačnik, ki raste zraven je  čisto zelen ,  onega pisanega imam  pa na vrtu za okras.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. mar 2009 18:15

Aha, pasji zob pa res lahko raste zraven čemaža. Imata oba rada mehko, bogato prst. Samo, listi so pa tako zelo drugačni, da jaz nikoli, ampak res nikoli ne bi pomilila na zamenjavo. pa še cvetovi so vmes, saj pasji zob cveti sočano z razvojem listov.

Zanimivo, pegasti kačnik je razširjen po vsej Sloveniji, laški pa v glavnem na Primorskem, izven tega območja so znan le 4 nahajališča.

rimljanka - zasebno mnenje

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

24. mar 2009 19:21

Nekako se ne znajdem: ali se podzemni  del (čebulica) tudi uporablja v prehrani ali ne? Hvala

strippy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. mar 2009 19:36

Ja, seveda, kot česen....................

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

24. mar 2009 19:54

Pa je zdaj najbolj primeren čas za izkopavanje le-teh? Vem, malo butasta vprašanja, vendar se ne znajdem v ostalih postih...

strippy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. mar 2009 19:59

No, najbolj primeren je takrat, ko nadzemni del rastline odmre. Zdaj je pač tolikol listja, kasneje pa cvetnih popkov, da je, vsaj po moje, škoda uničevati nadzemni del, čebulice pa nimajo pretiranih zalog uporabnih snovi, ker so se izčrpale, ko je čemaž poganjal, napolnile z novimi pa se še nsio, ker zdaj še vedno intenzovno raste nadzemni del (listi, popki).

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti