Gastroskopija

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

16. dec 2009 22:31

Ker je tema prišla na kolonoskopijo, sem se oglasila. Sem članica Zdravstvene asistence in sem pred časom dobila vprašalnik na dom. Ker je moja babica imela raka na črevesju, so me poklicali na preiskavo. Nič rada se nisem odzvala, priznam, ravno zaradi govoric o bolečini. V Zdravju sem dobila recept za tekočino, ki se dobi samo v Italiji. Poseg je bil opravljen v Zdravju, neprijeten res, vendar daleč od drugih bolečin, ki sem jih v življenju že občutila. Izredno prijazna sestra in doktor. Tekočina, ki sem jo morala spiti prejšnji dan mi je bila grozna in mi je šlo na bruhanje. Evo, pa sem preživela. Moja mama je imela isti pregled na Bledu, pa je morala v treh urah spiti 6l donata. Ko je bil poseg končan , mi je g. doktor rekel, da sem imela zelo zahtevno preiskavo, ker imam zamotano črevo. V glavnem, bolelo ni toliko, da ne moreš zdržati. Zato vam svetujem, ne odlašajte, da ne bo prepozno. syu Sporočilo je spremenil(a) syu dne 16.dec 2009 22:33

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

16. dec 2009 22:39

Seveda se ne sme odlašati! Želela sem povedati, da ti ni treba trpeti bolečin. Če bo treba še enkrat na pregled, bom šla ampak bom že na začetku zahtevala anestezijo. Le zakaj bi nas moralo boleti, če se temu da izogniti. lp, vanjatajnsek

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. dec 2009 5:11

Omeniti velja, da anestezija tudi ni povsem nedolžma reč.

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

17. dec 2009 5:38

rimljanka je napisal/a:

Omeniti velja, da anestezija tudi ni povsem nedolžma reč.

To je sicer res, vendar pa sedacija, ki jo izvaja za to usposobljen zdravnik, pri takih posegih naredi veliko vec koristi kot skode. slepakura

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

17. dec 2009 5:40

vanjatajnsek je napisal/a:
Seveda se ne sme odlašati! Želela sem povedati, da ti ni treba trpeti bolečin. Če bo treba še enkrat na pregled, bom šla ampak bom že na začetku zahtevala anestezijo. Le zakaj bi nas moralo boleti, če se temu da izogniti. lp, vanjatajnsek
Koncno ena, ki ni podedovala vseh genov Cankarjeve matere! slepakura

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. dec 2009 9:24

slepakura je napisal/a:
rimljanka je napisal/a:

Omeniti velja, da anestezija tudi ni povsem nedolžma reč.

To je sicer res, vendar pa sedacija, ki jo izvaja za to usposobljen zdravnik, pri takih posegih naredi veliko vec koristi kot skode. slepakura

 

Ampak za to usposobljenih zdravnikov je žal (in jih bo še nekaj časa) premalo, zato je prav, da se jih uporabi samo takrat, kadar je to potrebno.

Tudi pri koloskopiji, jasno, KADAR je boleča. Ne pa vnaprej...

Nasja

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

17. dec 2009 20:02

Nekje sem brala ali slišala, da obstaja preiskava črevesja na način, da pogoltneš nekakšno kapsulo s kamero, ki jo na koncu po naravni poti izločiš, na filmu pa je lepo posneta celotna pot po črevesju. Seveda je zadeva na moč draga in mislim, da pri nas še niso prišli tako daleč, da bi jo prakticirali, niti samoplačniško ne, ali pač...? Jaz bi najbrž vzela celo kredit za to možnost, tako me je strah, da bi nekega dne morala dati tudi to skozi. Pa najbrž bo to treba, glede na mojo starost. Res je tudi, da je v naši deželici zelo ukoreninjeno prepričanje, da je zelo naravno, če moraš prenašati bolečino, če pomislimo samo na porod, kjer se z veliko zamudo sedaj končno le uveljavlja epiduralna anestezija, ki je v svetu logična in rutinska zadeva že leta. Jaz imam sicer kar visok bolečinski prag, tega meni še neznanega preglada pa se bojim ko hudič križa... pa nikar se ne zgražajte prosim! kara

manevem  

član od: 9.11.2006

sporočila: 80

17. dec 2009 22:27

Prvo kar se anestezije tiče: jaz mislim, da se je treba na daleč izogibati, saj jaz bi se... že tako sem jih imela dovolj. Res niso tako nedolžna reč, mene vsakič težko zbudijo in to ponavadi šele naslednji dan. Sploh je pa pomembno, da zdravniku lahko poveš, če ti je nekje neprijetno (ok, vse je neprijetno), ampak, če kje začutiš posebno bolečino ali podobno - sami najbolje poznamo svoje telo in potem zravnik tisti del lahko tudi bolje pogleda. Kar se pa tiste tablete s kamero tiče: hm, ne vem če je to dovolj učinkovito - kamera je obrnjena samo v eno smer in kar posname - posname, nič se ne da podrobneje pogledati, ne more se ustaviti... Za oba pregleda in gastroskopijo in kolonoskopijo lahko rečem, da sta neprijetni, nista pa tako huda zadeva. Imam pa zelo visok bolečniski prag. Meni je bolj kot sam fizični poseg, bil neprijeten tisti občutek v glavi - kaj pa je narobe, kaj bo ugotovil zdravnik. Tako, da kar pogumno. Pa zdaj sem se spomnila: Mislim pa, če vas je zelo strah, da lahko vprašate za tisto injekcijo za pomiritev al kaj je že (tisto, ki jo dobiš pred operacijam, malo pred anestezijo), po tistem bi mi bilo najbrž vseen kaj delajo. manevem

aragorn  

član od: 28.5.2007

sporočila: 24

14. mar 2011 14:28

Bom kar tu vprašala: je bila katera že pri gastroenologu dr.Seljaku v Novi Gorici? Me je osebna zdravnica napotila k njemu, ker nima tako dolge čakalne dobe, zdaj pa me zanima, kakšne izkušnje imate z njim. Hvala

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

14. mar 2011 19:06

Jaz sem bila pri dr. Seljaku. Nič posebnega pač, presenečenje tudi, da si na vrsti ob uri. In se tudi noben ne vrine pred tabo, če slučajno pride dve uri pred terminom. Kar me je motilo je, da je sestra med začetkom postopka sprejela prijateljico in so veselo klepetale... malo zasebnosti bi bilo pač dobrodošlo. Doktor pa je korekten in postopek je bil ok kolikor je pač lahko za gastroskopijo OK. Kar mi je bilo všeč, je to, da mi je naredil tudi UV abdomna, čeprav nisem imela napotnice zanj. Kasneje se je izkazala gastro za bp, UZ pa je pokazal žolčne kamne. Po odstranitvi, ki mi jo je svetoval, pa so vsi problemi - tudi z želodcem - izginili. ;) Nič se bat. Pričakuj pač krče za bruhanje, pretirano boleče ni - si že dala ziher skozi kaj hujšega. Pri meni je vse skup trajalo par minut in verjemi, da bi šla takoj po postopku še enkrat, če bi bilo potrebno. Samo da izveš, da je vse OK, pa se splača. Kar pogumno. Staša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti