Kivijev liker

bush81  

član od: 28.1.2008

sporočila: 9

tema odprta - 31. jan 2008 9:46 | ogledi: 12.423 | odgovori: 8

Pozdravljeni.

Dobil sem idejo, da bi naredil kivijev liker, saj imam doma veliko kivijev. Varijanta bi bila kivi namočeni v domačem žganju. Ker nisem našel tukaj nobenega podobnega likerja, bom preizkusil sam po svojem občutku. Ali ima morda kdo kake podobne izkušnje, morda recept?

Hvala in LP

Denis

bush81

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

31. jan 2008 12:11

Tudi moji starši imajo veliko kivija. Večino ga pojemo svežega. Zelo dobra je tudi marmelada, najboljša s palačinkami. Vsako leto pa oče naredi tudi nekaj likerja po naslednjem postopku: - srednje mehke kivije olupi, nareže na drobne koščke in naloži v steklene kozarce za vlaganje plast kivija in plast sladkora, vsaka plast je široka 2 - 3 cm. Ko je kozarec poln previdno nalije vodko. Zapre s pokrovom in shrani v klet - na temen in hladen prostor za dva meseca. Vmes včasih kozarce malo prerese, da se sladkor lažje stopi. Po dveh mesecih liker precedi v steklenice. Je zelo dober, samo barva ni nič posebnega. Videti je kot kakšen "švoh" pravi čaj. Poskusi, morda ti bo všeč. elba

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

31. jan 2008 13:58

Elba, mi lahko posredujes recept za kivijevo marmelado? Tudi mi imamo ogromno kivijev letos, pa se bojimo, da jih ne bomo utegnili vseh pojest. Ima morda kdo se kaksno idejo, kako naj ga uporabim? Liker odpade, ker smo vsi abstinenti .... Za v naprej hvala za ideje. ribica

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

31. jan 2008 15:21

Seveda, se ti oglasim popoldne, ko pridem domov. Točne količine imam zapisane. Lp, elba

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

31. jan 2008 17:13

No, moja knjižica zakladov pravi takole: Vse marmelade kuham z želinom ali katerim drugim želirnim sredstvom. Se mi zdi, da kivi poleg ohranjenih vitaminov tudi lepše izgleda. Če ga kuhaš dolgo, je marmelada rjavkaste barve. Za običajno kivijevo marmelado vzamemo 1 kg sadja na 1 kg sladkorja. Delaš po navodilih - na majhne koščke narežeš kivi - malo ga pretlačiš s paličnim mešalnikom, zmešaš želirno sredstvo z majhno količino sladkorja, vmešaš v sadje, zavreš in počasi dodajaš sladkor. Pustiš vreti še par minu, pri tem pa sproti pobiraš pene. Veliko boljši pa sta marmeladi iz naslednjih sestavin: 750 gr kivija 250 gr očiščenega mesa grenivke - brez belih kožic, ki zelo grenijo 1000 gr sladkorja 1 želin Delaš po ustaljenem postopku. ---------- 500 gr kivija 250 gr banan 250 gr očiščenega mesa mandarin 800 gr sladkorja 1 želin Ko je marmelada kuhana, vmešaš 3 žlice na lističe narezanih mandljev. ------------ To zadnjo z mandlji ima moje pleme najraje v francoskih rogljičkih, sveže pečenih, prerezanih in napolnjenih z marmelado. Nekje imam spravljen tudi recept za malinovo s kivijem, ampak delali je pa še nismo, ker se nam križajo sezone. Ko so maline zrele, ni domačega kivija, zdajle pa ni malin - svežih. Verjetno je dobra tudi iz zamrznjenih. Pa še nekaj bi dodala, domač kivi in kivi iz trgovine - to sta dve različni štoriji. Domač je neprimerno okusnejši. Upam, da si dobila kakšno idejo. Veliko uspeha pri delu! elba

bush81  

član od: 28.1.2008

sporočila: 9

1. feb 2008 9:39

Elba hvala za informacijo o likerju. Zanima me še, če poznaš približno razmerje sestavnih delov: recimo x gramov kivijev, y dcl alkohola,....,sladkor? bush81

bush81  

član od: 28.1.2008

sporočila: 9

1. feb 2008 12:11

Hvala za informacijo, bom proval in potem tukaj napišem, kako se mi je zdelo. bush81

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

2. okt 2009 16:28

jaz sem na internetu našla recept za kivijev liker. Prav tako kivi narežemo na rezine, dodamo sladkor, vse skupaj pa namakamo 2 tedna v šnopcu. Meni manjka še 2 dni, potem pa poročam, kako vse skupaj zgleda. LP mina20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti