Zamrzovalnik-velikost

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. jan 2008 15:38

Zuuek, loti se stvari z drugega konca. Praviš, da živite v bloku, imate vrt, v stanovanju pa ne veliko prostora. Temljito premisli, kam v stanovanju boste postavili omaro/skrinjo, temeljito premeri porstor, premisli, kolikokrat na dan boš odprla vrata omare/skrinje, kolikokrat na dan se boš morala skloniti globoko, če bo to skrinja, kam se bodo odpirala vrata omare,.....

Potem izberi tisto, kar gre v odmerjeni prostor z najmanj odvečnega prostora, ki ga ne boste mogli pametno izkoristiti. In izberi maksimalno veliko skroinjo/omaro. Ker prostora v njej ne bo nikoli preveč. Sladoledi, kakšno pecivo, sadje, zelenjava, meso, kuhani obroki,.....

Dobro se odloči, izbira na trgu je (pre)velika. 

rimljanka - zasebno mnenje

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

27. jan 2008 19:39

Pomembno: Odtaljena živila so hitropokvarljiva, zato jih uporabimo takoj. Odatljenih živil ponovno ne smemo zamrzovati. Mislim, da je splošno znano dejstvo in že ničkolikokrat objavljeno, da se odtaljenih živil ne sme ponovno zamrzovati, sploh pa ne mesa. To so preverljiva dejstva in nikakor ne "rekla-kazala". Gotovo je res, da od tega ne umreš, ampak saj se dosti pogovarjamo tudi o tem, kaj je zdravo in kaj ne.... Viri: Prof.dr. Peter Raspor s sodelavci, Priročnik za postavljanje in vodenje sistema HACCP, Bitenčevi živilski dnevi "95, Podaljšanje obstojnosti živil, Eržen Ivan, Izbrana poglavja iz higiene in epidemiologije, Milohnoja Marjan, Nadzor proizvodnja in promet z živil, http://kulinarika.net/clanki/mikrovalovi.asp http://www.mkgp.gov.si/fileadmin/mkgp.gov.si/pageuplČIN SHRANJEVANJA PAKIRANJA.pdf Kodeks higienskega dela za pripravo in kuhanje hrane v velikih prehranskih obratih Codex Alimentarius zoja2

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

27. jan 2008 20:22

Uradna verzija nikoli ne pravi (kot je napisala ze terlikar 1 in se nekateri pri drugi temi) da je nevarno zamrzovanje ze prej zamrznjane jedi, ce je bila prej jed toplotno predelana (po domace skuhana). Tako da, zoja2, ne razsirjaj panike!!!!! Jerneja USA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. jan 2008 21:42

zoja 2, pravzaprav ne dvomimo, ampak vemo. Vemo dvoje:

- da imamo prav in ni prav nič nevarno zamrzovati jedi, ki so narejene (skuhane, pečene) iz odmrznjenega mesa ali kateregakoli drugega živila.

- da ti mešaš dvoje, zamrzovanje odmrznjenega in zamrzovanje hrane, skuhane iz odmrznjenih živil.

 

rimljanka - zasebno mnenje

neznan uporabnik

28. jan 2008 5:49

Vedno sem slišala, da se zamrznjenih in odtajanih stvari ne sme ponovno zamrzovati. To razumem. Se mi je že tudi zgodilo, da smo se vrnili z dopusta in je bila skrinja že kakšnih 5 dni brez elektrike, ker je bila vmes huda nevihta in nam je izklopilo fit stikalo, svakinja, ki pa je skrbela za rože je prihajala v hišo ob takih urah, ko ji ni bilo potrebno prižigati luči in ni niti opazila, da elektrike ni. Od takrat dalje, med našim dopustom pazi tudi na to. V hladilniku je bila katastrofa - cel palnica sladoled (takrta pakiran še v nekakšnem kartonu) se je v treh barvah cedil po celem hladilniku. V skrinji pa ni bilo večje škode. Na vrhu je bilo res vse malo nataljeno, smo pa skrinjo takoj priključili na največjo moč in zamrznili. Vse meso, razen nekaj zelenjave in kruha smo brez kakršnihkoli posledic porabili. Takšna je moja izkušnja. Glede skrinje pa tako - imela sem že skrinjo (LTH), ki mi jo je podarila tašča, ker je sama ni več uporabljala in je delala celih 28 let, nato pa neko poletje obnemogla in izdihnila. Imela sem tudi omaro - tudi ta je po dobrih 15 letih prenehala delati, sedaj imam veliko skrinjo Elektrolux (368 l) in ni nikoli prazna, če ni mesa je kruh, sladoledi, zelenjava ali kaj drugega. Tako da mislim, da prevelike skrinje sploh ne obstajajo. V omari je res večji red. Čudovito se spravijo zrezki, meso narezano za golaže, mleto mesto in podobno, kaj ima vsaj približno kvadratasto obliko. Kar pa je bolj nenavadnih oblik (meso za juhe, kosti....) pa zavzame neverjetno veliko prostora. Zdi se mi, da je v omarah preveč neizkoriščenega prostora,ki ga v skrinjah ni toliko. Sama se organiziram tako, da v skrinji zložim meso in podobno v plastične zabojčke od sadja. Nekaj mešane vsebine pa pustim na vrhu v teh košarah in nato ne premetavam cele skrinje, ampak si to po potrebi dopolnjujem , pa tudi zabojčke na dnu, ko jih praznim odstranjujem. Zdi se mi, da se tudi v skrinji da vzdrževati določen red. Se pa pridružujem mnenju Rimljanke, da je najprej treba ugotoviti kakšen prostor sploh lahko namenimo skrinji v svojem stanovanju in nato kupiti največjo možno skrinjo, ki jo lahko postavimo tja. tedi

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. jan 2008 7:17

Pri nas je tako, da je ena zamrzovalna omara samo za vnaprej skuhane jedi, ki jih s sestro z največjim veseljem odnašava v Ljubljana, ena skrinja je za zelenjavo, druga za meso, naslednja zamrzovalna omara služi večinoma za kruh, žlikorfe in podobno, pa za rezervo, ko v prej omenjenih prostora zmanjka. Potem imam pa še samo svojo zamrzovalno omaro, ki sem jo pač kupila zaradi pomanjkanja prostora v Lj, drugače bi sama raje imela skrinjo, ker gre več noter. Poleti imamo večinoma v uporabi samo eno skrinjo, pa tudi eno omaro odklopimo, na jesen in pozimi bi pa vse to pogrešali. Loni Makaroni

matjan19  

član od: 21.1.2008

sporočila: 6

8. mar 2008 0:31

pa kaj da ne bi spravla 30 kg mesa jaz mam 240 pa spravim cele koline ponavadi 150 kg parašiča sicer nevem kolko je pol to mesa v kg ampak tak ti vem povedat matjan19

zuzek  

član od: 1.12.2006

sporočila: 120

8. mar 2008 10:26

...kupili smo 230 litersko skrinjo(dali v našo klet(v bloku)...mesek je že notri, pa zblanširan ohrovt in brokoli...počasi bodo kakšni divji šparglji prileteli not (na obali so že) Pa poleti bučke, paradižnik,,,,,bo dovolj prostora...Mislim, da je prava odločitev za ne preveč ješčo tri-člansko družinico..... pa velike količine narejenih omak za testenine in rižote,golaž, goveje juhe,pasulji, ... hvala vsem za pomoč..... zuzek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti