Zveza potrošnikov

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

tema odprta - 17. dec 2007 22:07 | ogledi: 2.761 | odgovori: 42

hoj! gledam gospo kutinovo, ki nam "polaga na srce", kako naj se zavarujemo pred pretiranemu zaupanju trgovcem ( oz. njihovim "akcijam", "trajno nizkim cenam", "super ugodnim nakupom", "saj ni res pa je cenam",....). pa me zanima : kako se pa ve zavarujete; se sploh varujete?

GOSPAKATJA

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

18. dec 2007 2:25

Pred visokimi cenami? Včasih sem se jezila nad letaki , ki nam jih trgovci mečejo v nabiralnik, zdaj jih pa že nekaj časa redno pregledujem, upoštevam in pustim denar tam, kjer imajo trenutno nižje cene. Konkurenca je velika, blagovnice so vsaj pri nas na kupu in bi bilo vseeno, v katero zavijem, ampak cene so tako različne, da obvezno zavijem v ugodnejšo. Čistila, pralne praške in še nekaj stvari pa že nekaj časa zaradi višje kvalitete, a približno istih cen, kot pri nas, kupujem v Avstriji. Na srečo jo imam blizu. Minili so časi zvestobe slovenskim izdelkom. Je treba gledat na svoj žep, ne na pogoltnost nekaterih proizvajalcev in trgovcev. Ja, pika kartice skoraj ne uporabljam več. :) Samo drobcen primer iz zadnjih dni: trgovini stojita dvesto metrov narazen, razlika v ceni arome za pecivo pa je dvajset centov. Nešteto je takih primerov. Še bolj me čudijo jajca. :) Evro tu in cent tam, na koncu meseca si pa mimogrede ob sto evrov, če ne gledaš na cene. seherezada

NANA  

član od: 28.9.2001

sporočila: 145

18. dec 2007 6:59

Ja, kar dobro je treba pregledovati reklamne letake, saj se obisk več trgovin pozna v denarnici na koncu meseca. Prav jezi pa me letak oz. oglas TUŠ-a, da imajo 17. in 18. 20 % popust na vse pršute, ko pa sem prišla v trgovino so imeli samo še nekaj manjših kosov pršuta, s precej maščobe, celi pršuti pa niso imeli popusta. To je pravzaprav zavajanje potrošnikov, saj jih je veliko še za mano spraševalo prav za cele pršute. V reklami ni izrecno navedeno, da samo za kose pršuta. Je pač treba v več trgovin, pa malo pogledat. Lep dan Nana Nana

alenka5  

član od: 24.2.2006

sporočila: 196

18. dec 2007 8:36

Ja, zveza potrošnikov - ne vem zakaj jo sploh imamo in trošimo zanjo denar. Pred par dnevi sem se namreč obrnila na to zvezo in bila razočarana. Zgodilo se mi je namreč, da me je zanimal izdelek, ki je v kataloški prodaji (saj veste - Božiček in otroci imajo svoje muhe - želi si posteljnino s tigrom). Ker na spletu najdeš praktično vse, sem odtipkala: "posteljnina tiger" in dobila nekaj zadetkov. Seveda je bila tu kataloška prodaja in sem kar poklicala. Najprej bi bila rada vprašala za surovinsko sestavo izdelka, pa me je "prijazna" dama na drugi strani opozorila, da me mora najprej zabeležiti in šele nato lahko pogleda po številki artikla, kakšna je surovinska sestava. No, pa sem se tudi s tem sprijaznila in ji povedala vse, ups. skoraj vse podatke. Zapletlo se je, ko je zahtevala moj rojstni datum, pa se nisem mogla strinjati, da lahko izvem surovinsko sestavo posteljnine iz kataloga samo pod pogojem, da povem datum rojstva. Oholo me je zavrnila, ali bom povedala podatke, ali pa ostala brez "tigra". Seveda sem se ji lepo zahvalila in odložila telefon. Ker pa mi je jeza puhtela iz ušes, sem poklicala Zvezo potrošnikov in se pozanimala, če ima res kataloški prodajalec pravico zahtevati od mene rojstne podatke pri nakupu kataloškega izdelka, pa so mi pojasnili, da je vse odvisno od njihovih "splošnih pogojev", ki so navedeni baje v katalogu nekje v drobnem tisku, sicer pa, če mi kaj ni všeč, se naj obrnem na tržni inšpektorat. No tržna inšpektorica je bila bolj prijazna, sicer ni bila prepirčana, ali je ravnanje kataloškega prodajalca dopustno ali ne, pa me je usmerila na urad za varstvo osebnih podatkov. Po e-mailu sem jim zastavila vprašanje, pa do danes nisem dobila odgovora. Malo sem se razpisala, ampak me je tema k temu kar sama privabila. Ali se tudi vam zdi, da imajo prodajalci pravico potegniti iz nas prav vse podatke (pa četudi nam potem za rojstni dan pošljejo darilni bon simbolične vrednosti, ker pričakujejo, da ga bomo vnovčili in zraven še vsaj enkrat toliko doložili)? alenka5

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

18. dec 2007 8:44

Pa zakaj ji nisi rekla da imaš rojstni dan 30.2. to sem enkrat naredila,in napisali so ravno to.Sicer pa je res,da akcija ni vedno Akcija. anaeva

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

18. dec 2007 8:54

hoj! ja , ta zgodba s podatki se je tudi meni "zataknila v grlu"; prav izpuščaj se mi nar´di, ko naletim na to, da zahtevajo davčno številko( recimo pri kaki nagradni igri ). takrat zadeve ne izpolnim. ampak ker nas, verjetno, ni dosti takih, se , seveda oni ( ?? kdo ??) veselo požvižgajo na to, da jaz ne pošljem kupončka. razmišljam: če bi tako ravnali vsi, in ne bi dobili izpolnjenih kupončkov, pač pa kuuupe protestnih dopisov, bi se , mogoče, stvar spremenila. no, whatever, nikoli ( ampak res nikoli), ne dajem podatkov, ki po moji logiki niso potrebni ( kot recimo rojsni datum za nakup posteljnine ). in spet, če bi vsakdo popenil, ko ga kaj takega vprašajo, bi , verjetno, zelo dobro pretehtali, ali naj po takih podatkih sprašujejo. zato pozivam, da se takim "prodajnim prijemom" upremo, in ne samo, da podatkov ne damo, temveč se vsakokrat pritožimo, ko po njih vprašajo!!! ste za ? GOSPAKATJA

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

18. dec 2007 9:34

Enkrat je bilo tako vprašanje v reviji VIP. Ena gospa je spraševala, kako je s temi podatki - tam so celo zahtevali EMŠO. Ampak podjetje ima pravico zahtevati te podatke, potem je pa na vsakem posamezniku, ali jim jih bo povedal ali ne.
Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

18. dec 2007 11:13

Prospekte pogledam, nikdar se pa ne ravnam po njih, kaj šele, da bi letala od trgovine do trgovine in v vsaki kupila, kar je ceneje kot drugje. Ker vse funkcionirajo po istem principu - nekaj artiklov po nižjih cenah kot drugod, nekaj približno enakih in nekaj dražjih. Moj čas je preveč dragocen, bencina se mi tudi ne da trošit, in raje grem kam na pijačo, potem ko vse kupim v eni trgovini.

 

V katero trgovino grem, je pa odvisno od trenutnega navdiha in od tega, kaj moram vse kupit in kje so moje izkušnje glede na potrebe najboljše. Trenutno je v ospredju Leclerc, za njim Interspar, potem pa Mercator. Meni najbližji Tuš pa je dober za kak manjši, vsakodnevni nakup.

 

Z zvezo potrošnikov pa še nisem imela opravka. Ker se vedno vse zmenim sama. Nedavno so nam  po več kot mesecu dni, kar smo kupili eno jakno, v Peek and Cloppenburg vrnili denar, ker je taščo pikala in srbela. Niti trepnili niso, ko je povedala, za kaj gre, in so dali na izbiri, ali bo vzela kakšno drugo oblačilo ali naj ji vrnejo denar. Odločila se je za drugo varianto in v trenutku so ji izplačali skoraj 300 evrov, kolikor je bila jakna stala. Pa še brez računa, a s pregledom plačils  karticami našli podatke in uredili zadevo.

Temu se reče odnos do potrošnikov. Če bo Kutinova sitnarila, jih bo mogoče še več prodajalcev takšnih.

Mamamia

mamamia

Vali2  

član od: 25.3.2007

sporočila: 12

18. dec 2007 11:26

Moje izkušnje s trgovci (in turističnimi agencijami) so nekako mešane - ponekod se da vse lepo zmeniti, nekje pa sitnarijo. Načeloma je pač tako, da če stvar nima nobene napake in jo želimo vrniti, je stvar poslovne strategije prodajalca, če jo bo vzel nazaj ali ne. Če pa ima stvar kakšno stvarno napako, pa lahko alternativno (torej eno od možnostih, za tisto, ki se odločimo in je smiselna), da – odpravi napako na blagu ali – vrne del plačanega zneska v sorazmerju z napako ali – blago z napako zamenja z novim brezhibnim blagom ali – vrne plačani znesek. To lahko kot potrošniki zahtevamo v roku 2 let, prodajalec pa načeloma ima čas, da to odgovori v osmih dneh. Po mojih izkušnjah smo potrošniki premalo ozaveščeni in se kar pustimo manipulirat, zato zelo podpiram takšne iniciative, da je treba kupovati tam, kjer so do kupce obnašajo profesionalno (kot je na primer opisala Mamamia) in ne zahajati več k tistim, ki nas želijo na takšen ali drugačen način ogoljufati. Zveza potrošnikov ima tukaj pomembno vlogo, sama sem tudi članica in sem zelo zadovoljna z revijo in nasveti. Po drugi strani pa je tako, da če nisi njihov član, te znajo grdo odsloviti... žal tudi oni so na trgu

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

18. dec 2007 11:53

Glede osebnih podatkov: je anevin predlog odličen! Če bi od mene samo za informiranje o artiklu zahtevali podatke, bi bila rojena celo 31. 2. , stanovala bi v Kuščarjevem dolu št. 99, po poklicu bi bila pa vakuumski tehnik.

Čeprav po drugi strani prodajalce delno razumem, včasih takole stika konkurenca za podatki, vendar to vseeno ni zaščita, je konkurenca na to pripravljena.

Kadar je kaj z nakupi narobe je mislim

- prvi korak - pogovor s prodajalcem

- drugi korak - tržni inšpektor

- tretji korak - zveza potrošnikov, če si njen član.

Ne vem točno, ali Zveza potrošnikov (razen za revijo VIP) od države sploh kaj dobi. Če ne, potem ni dolžna pomagati nikomur drugemu kot svojim članom.

Pred leti je bila vzporedno ustanovljena tudi neka vladna institucija za varstvo potrošnikov, ta bi bila dolžna poskrbeti za vsakogar, ker je financirana iz državnega denarja, vendar o njenem delovanju kasneje nisem nič slišala. Znabiti se ukvarja bolj z zakonodajo, kot potrošniki. O tem bi najbrž Vendelina jr. kaj več vedela, se mi zdi, da je z državnimi zadevami bolj na  tekočem.

 

Kar se nakupov tiče, nabavljam tako kot mamamia.

Neprijazni prodajalci  me praviloma ne vidijo več, tudi če so cenejši, slabo kvaliteto enkrat toleriram, vsakemu se lahko zgodi, če se ponavlja -  izdelek ali celo firmo "odpikam".

Na "akcije" ne nasedam nekontrolirano, sploh ne na "najnižje cene", je treba vse preračunati na kg, liter itd. dostikrat je isti artikel v drugem pakiranju po redni ceni cenejši, pa ni nujno, da gre za večjo količino! Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 18. dec 2007 12:01:02

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

18. dec 2007 12:34

meni pa se je v restavraciji v kopru zgodilo da so nam pred naročenim postregli s 4 koščki pizze, mi je nismo niiti povohali vendar so nam v končnem računu tole računali 4€. Natakarju smo želeli dopovedati da se pizze sploh dotaknili nismo pa je rekel da to ni njegov problem da on to mora dat na mizo in računat če to mi pojemo ali pa ne. KAJ VI MENITE O TEM? ycrna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti