Kam z yucco?

beli  

član od: 1.12.2005

sporočila: 81

tema odprta - 22. nov 2007 16:12 | ogledi: 2.166 | odgovori: 7

Danes sem kupila to rožico, pa sem prebrala, da ne sme biti preveč na toplem. Ker imam po celem stanovanju 22 stopinj ne vem kam naj jo dam. Študiram, da bi jo dala v kopalnico, kjer imam najhladneje, pa ne vem kako je zaradi vlage. Če ima kdo to rožico, prosim za pomoč

beli

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

22. nov 2007 16:23

Naša gospa ima že 21 let (tako poimenujem tiste rožice, ki že dolgo živijo z nami). Najlepše raste, kadar je pri oknu z veliko sonca. Po možnosti nad radiatorjem :)) Je pa res, da jo je potrebno pogosteje zalivati. Če smo ji dnevno dozo sonca zmanjšali, se je skujala in takoj odvrgla nekaj listov. Tako je dosegla, da smo jo spet prestavili na njeno priljubljeno mesto, velikosti navkljub. barbara9

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. nov 2007 17:26

No, po mojem mnenju juki 22 st.C nikakor ni visoka temperatura. Glede na vse njene prilagoditve na suho (in s tem praviloma vroče) okolje, bi morala na polnem soncu (do zmerni senci) dobro uspevati.

http://www.indoor-plants.co.uk/

http://www.plantoftheweek.org/week188.shtml

http://www.hellohello.com.au/yucca.html

Upam, da te angleščina ne moti, strani, kjer bi bila kakšna spodobna slovenska razlaga, nisem našla. Če potrebuješ pomoč pri prevodu, pa vprašaj, odgovor zanesljivo dobiš.

Aja, še to, juk je veliko vrst, saj si mislila takšno?

 

Če ni prava, pa prosim, povej latinsko ime, ki je bilo na listku zraven nje (upam, da je bilo). rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 22. nov 2007 17:27:17

beli  

član od: 1.12.2005

sporočila: 81

22. nov 2007 18:11

Ja, Rimljanka, točno tako imam. Hvala za linke, jo bom imela v dnevni. Res ne bo prevroče, samo prostor stran od radiatorja moram najti:) beli

marjeta10  

član od: 5.6.2007

sporočila: 313

22. nov 2007 18:28

jaz jo imam v dnevni sobi skoraj zraven radijatorja ,pri oknu z veliko sonca že 10 let ,dobila sem malo ,zdaj je zrasla ,da je visoka 2 metra ,vendar mora biti na istem mestu ,ker drugače ostaja brez listov,kot je napisala barbara9,se rada skuja lp marjeta10

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. nov 2007 18:37

Rimljankasaj ne boš zamerila, če bom nekaj prepisala, morda za take kot jaz, ki ne obvladamo angleščine.

 

Znanih je nekje med trideset in štirideset vrst rastline Yucca, vse so samorasle v Južni Ameriki. Mnoge lahko uspevajo na prostem v zmernejšem podnebju, nekatere pa prenesejo celo hujši mraz. Na prostem poženejo čudovite bele cvetove, oprašiti pa jih mora določena vrsta metulja, ki živi samo v njihovi domovini, zato gojene rastline juke nikdar ne razvijajo semen.

Za gojenje v stanovanjih je primernih le nekaj vrst, pa tudi te so bolj primerne za rastlinjake ali zaprte verande kot za centralno ogrevane prostore. V zadnjem času je  postala zelo priljubljena Yucca elephantipes, včasih znana pod imenom Y.guatemalensis. Dozorele dele stebel te rastlne so prinesli iz Zahodne Indije. Te posadijo v ogrevane rastlinjake, Na spodnjem koncu, včasih pa tudi na drugih delih odrezanega stebla, poženejo korenine, na zgornjem pa se razvije listna roža. Zraste zanimiva, nenavadna rastlina s togim, rjavim, pokončnim steblom, na vrhu pa je šop zelenih listov. To je rastlina, ki odlično uspeva tudi v vodi. Kljub temu, da so listi  zašiljeni  in trdi, niso nevarni za dotik. Y. aloifolia pa je precej drugačna. Je precej večja, za njene liste pa lahko rečemo, da so nevarni. Imajo take ostre konice, da si  z njimi  lahko  neprevidni gojitelj  hudo poškoduje kožo ali pa so rane tudi globlje. Temu primerno je tudi njeno ponekod udomačeno ime "španski  bajonet".

Ko kupujemo juko, izberemo rastlino z lepo razvito listno rožo. Nikar ne kupujmo rastline, ki je bila pravkar odlomljena. Če so vsi listi črnikasti, je bila rastlina poškodovana med prevozom. Kosi stebel Y.  elephantipes morajo biti dobro ukoreninjeni in trdno zasajeni  v cvetlični lonček.

 

No, tema o slovnici dela čudeže, se vam ne zdi?

 

 

 

Anamarija

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

22. nov 2007 18:54

Anamarija ti si sonček...hvala. Sem ena izmed njih. lp goga

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

22. nov 2007 19:37

Občutljiva je edino na prepih ali pa če je preblizu vrat. Najbolj ji odgovarja, da stoji v kakem mirnem kotu, hitro si opomore in nikakor ni zahtevna. seherezada

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti