Da se naučimo kaj novega iz naših prelepih narečij

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

12. nov 2007 22:01

Na enako idejo so prišle naše učiteljice in ob 30 letnici osnovne šole bo izšla knjiga z narečnimi besedami našega področja. Zanimivo pa je, da je narečje na Dolenjskem skoraj v vsaki vasi drugačno. Šentjernej je le nekaj km od Brusnic, pa se čisto drugače sliši. Predvidevam, da je tudi v drugih pokrajinah tako...

Pa še šopek dolenjskih, ki malo dišijo po kuhinji:

ajnpren - prežganje iz masti in moke

ajmoht - obara

protvan - pekač

glaž - kozarec

štamprle - kozarček za žganje

korpca - košara za hrano

tištaf - namizni prt

rengla - nizka, širša posoda

rejna - pokrovka

...

 

 

LP, V.

presta77  

član od: 21.9.2007

sporočila: 86

12. nov 2007 22:03

antla - brisača pretfon - pekač dihtunga - tesnilo žarnca - žarnica zihrunga - varovalka Še par besed iz Zasavja lp vsem presta77

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

12. nov 2007 22:36

Kako smešne besede.Polovico jih prvič vidim. Pa še malo iz posavja. mela-moka cvebe-rozine vugorki-kumare fuzetli-nogavice šajterga-samokolnica Recimo najbolj smešno mi je bilo v sredni šoli(MB),ko so rekli plonkiču-švinglc,švingl list.Ali pa primorke so govorile sendviču -panin.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. nov 2007 22:37

Meni so pa prav res všeč narečni izrazi, v vsakem jeziku , ki ga vsaj malo zastopim. Pa kakšnega, ki mi še posebej dopade vsaj za nekaj časa posvojim. Pri nas tako zdaj že od poletja kosilamo, prej smo pa občasno kosilili, ker smo imeli enkrat pred desetletji strogo kuharico s Pragerskega ki je nas je zbrala za mizo z odločnim " Zaj pa bomo kosilili". Nihče se ni zgražal nad njeno dikcijo, pogumni bratranci in neporočeni strici so sicer tvegali nepremišljene pripombe v zvezi z eksotičnostjo priprave domačih živil, posebej sardel in škombrov, ki jih je odločno zavračala in jih v pomanjkanju bolj koristnih domačih živali postregla samo nam otrokom, ampak še preden nas je gospa Jožica zapustila, smo se od vseh oporečnikov tako ali drugače poslovili in še kar naprej kosilili. Zdaj pa kosilamo, ker mi to še bolj dopade. Pa tudi bome šle me kar zmehča v srcu in kolenih. Pa mešanica jezikov, ni dolgo tega, ko sem slišala da non xe per zajec sta roba, xe per hrček . Ki seveda je popolnoma ena druga žival in se razživi šele, ko zapremo luč. nola

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

12. nov 2007 23:12

fčk - robec fču - ruta za na glavo štajnsca - pletilka šarpa - šal gvantla - brisača gunč, slatku zele, friški zele - pa saj sploh ne vem kako naj vam povem kaj je to wagu - vogal kucin - pes tkvin - denarnica jsh - kis cvjbe - rozine pt - podstrešje šajtrga,krjwla - samokolnica ja pri nas ma vsaka vas svojo govorico, tako da točno veš od kje je kdo, pa čeprav smo narazen samo pol kilometra. Ko sem šla prvič k staršem mojega fanta jim je on prevajal kaj hočem povedat. Takrat sem se resno zamislila nad sabo

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. nov 2007 6:52

Zanimivo, nekaj besed se pojavlja kar na več koncih Slovenije, denimo:   šajtrga - samokolnica.

Iz mojega otroštva  - Polhovgrajski Dolomiti:

špampet - postelja

modroc - žimnica, vzmetnica

škrpet - čevelj

batovc - gumijasti čevelj (izvira od prvega tam znanega proizvajalca t.j.  BATA)

žesl - stol

šraufštok - delovna miza s primežem

reklc - suknjič

montl - plašč

škundra - košara

šajtrga - samokolnica

smrkovc - robec

jesh - kis

kovtr - prešita odeja

šolni - ženski čevlji

komašne - ovojke (v starih časih so jih ovijali nad čevljem  in čez hlače, da ni sneg padal v čevelje)

bangr - podboj

štenge - stopnice

pluzna - bluza

švapajne - izgovorjava črke V namesto L (rekva, nardiva namesto rekla, naredila)

kevdr - klet

šterna - vodnjak ali zbiralnik deževnice

lajštrge - naramnice za hlače

flika - krpa za krpanje

štajgce - pletilke

kampl - glavnik

špegu - ogledalo

lampa - svetilka

 

 

 

 

Cila

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

13. nov 2007 7:55

ena je že imela talige - pri nas so tolige s tem da imamo na našem območju tako tolige (samokolnica) in šajtrge (ki so samokolnici sorodno prevozno sredstvo, damo, da so iz sami prečnih cevi na katere se nalaga trava) obrsoč - brisača mujti , hmiti (odvisno od vasi; nekateri uporabljajo prvi, nekateri drugi izraz) - umiti vidrica - vedro kupica - kozarec glaž - steklenica na koroškem pa so zanimivi tisti izrazi kot vunsa, ..... klavdija Sporočilo je spremenil(a) klavdijaB dne 13. nov 2007 09:06:47 Sporočilo je spremenil(a) klavdijaB dne 13. nov 2007 09:07:45

tanya017  

član od: 16.2.2007

sporočila: 216

13. nov 2007 8:44

Pa še iz zgornjega Posočja nekaj besed. šufangl-zajemalka krjwla-samokolnica wesm-osem brgjše-hlače pdjla-posoda kuhrnca-kuhalnica smrtnce-teloh šjarpa-šal tošn-denarnica štampo-pekač raufnk-dimnik gleš-kozarec pa še in še bi lahko pisala....... tanya017

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

13. nov 2007 9:07

Sploh ne vem, kam bi se Posavci dali, ker vidim, da pri vseh narečjih kakšno tudi mi poberemo. Mislim, da nismo ravno opredeljeni na tem koncu, čeprav se imamo za Štajerce (levi breg Save). LP, Rmeli Rmeli

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

13. nov 2007 9:15

Par pesmic v narečju: PADAJ PADAJ DAŠ, DA BO RASTU FARMANTON, DA GA BOJO JELI OTROČIĆI, DA BOJO DEBELI KU PRAŠIĆI. (Truške, slovenska Istra) (Dežuj, dežuj, da bo rastla koruza, da jo bodo jedli otroci, da bodo debeli ko pujski). POZIMI HUD MRAZ, POLJETI HUDE ŠUŠE, PR ČEŽARJEV ZMANJKAVAJO KAKUŠE. (Sv. Anton) (Pozimi hud mraz, poleti hude suše, v Čežarjih (to je kraj nad Koprom) zaradi tega ni več kokoši. CINCA MARINCA JE ŠLA PO VODO", JE SUKU BARJEŠE JE LAUFAU ZA NJO. (Truške) (Cinca Marinca - izmišljen lik - je šla po vodo, en fant je slekel hlače in tekel za njo. TanjaG.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti