Riz kuhan na sopari?

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

tema odprta - 17. jul 2002 22:38 | ogledi: 8.735 | odgovori: 9

Nekje sem prebrala da lahko skuhamo riz tudi na sopari, pa me zanima ce ima kdo s tem kaksen izkusnje? Kako to prakticno izgleda? Koliko casa se riz potem kuha? Kaksne so prednosti pred navadnim - vodnim kuhanjem.

Se uporablja kaksen poseben soprarnik? Ce stresem riz v mojega, mi ga bo pol ven padlo.

LP, R.

Temo je spremenil(a) rebecca dne 17. jul 2002 22:45:52

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

18. jul 2002 19:52

Kako bi izgledal kuhan riž na sopari ne vem. Če ti pa riž pada skozi luknje je pa najbolje da daš na sredino alufolijo in jo oblikuješ kot skodelico tako da bodo ob straneh nekatere luknje proste in bo para nemotoma prihajala v zgornji "rižev" del posode. Mislim, da riž na sopari potrebuje več časa, če primerjam kuhanje zelenjave( v vodi ali v sopari). Poizkusi in primerjaj, kateri riž ti je bolj všeč in manj zapleten za pripravo... LP Saša

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

18. jul 2002 21:27

Živjo! Žal ne znam odgovoriti na večino vprašanj. Imam zgolj predlog kako skuhati riž v tvojem soparniku.. Sama bi na njega dala kujhinjsko krpo - pri nas doma namreč kuhinjsko krpo zavežemo na lonec, če želimo kaj skuhati na sopari. Mogoče je pa res že skrajni čas, da kupimo "soparnik"... Pa upam, da boš poročala o rezultatih, če se boš lotila priprave. Sicer pa, če se ne motim, je riž v kitajskih restavracijah kuhan na sopari in meni je všeč. Mogoče bi jih pa lahko tudi tam povprašala... Ana Češnovar

neznan uporabnik

18. jul 2002 21:40

Obstajata dve vrsti soparnih posod - taksne z luknjicami in taksne brez luknjic. Riz se kuha v taksni brez luknjic - na 1 skodelico riza dodamo malo manj kot 2 skodelici vode. Soparno posodo postavimo v drugo posodo v katero dodamo vodo. Riz se ne prismodi, dobi veliko boljsi (nevoden) okus - kuha se priblizno 20 min. Marjan Trutschl

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

19. jul 2002 9:07

Gre pa tudi bolj preprosto - z bolj drobno pletenim žičnatim cedilom.

neznan uporabnik

19. jul 2002 14:30

Mislim da z zicnatim cedilom ne bi slo, saj bi sicer drzal riz, ampak ne bi drzal vode , tako da mora postopek biti drugacen kot ta opisan zgoraj.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. jul 2002 16:10

Hvala za vse nasvete in ideje. Marjan, a gresta tisti dve skodelici vode skupaj z rizem v zgornjo posodo? Ali je pomembna oblika zgornje posode (razmerje sirina/visina). Ali velja tako kot obicajno, da se soparnik ne dotika vrele vode? Vcasih mi je treba kaj kar narisat. LP, R.

neznan uporabnik

19. jul 2002 17:48

Ja, v zgornjo posodo ("soparnik," brez luknjic) gre 1 skodelica riza, in malo manj kot 2 skodelici vode (odvisno tudi od riza). To posodo postavite nad spodnjo posodo, v kateri je ze voda (zgornja posoda naj se ne bi dotikala vode). Voda v spodnji posodi naj vre 20 minut, in riz bo kuhan. Preizkusena metoda in za mene edini nacin da se riz ne prismodi ne da bi ga mesali!

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. jul 2002 19:01

Hvala Marjan. Zveni zanimivo in enkrat moram probat. Jaz obicajno rizoto kuham tako da v kozici najprej preprazim cebulo, cesen, vso zelenjavo in/ali meso, zacimbe, dodam opran riz in se tega malce poprazim, zalijem z vodo (tu pride podobno merilo - na 1 skodelico riza 11/2 - 2 skodelici vode, odvisno od riza), do konca zacinim, premesam, in ko zavre pokrijem, zmanjsam na minimum in kuham 15 min. Ugasnem in pustim pokrito se 5 minut. Tako se mi v zelo redko prismodi. Je pa res, da to krasno deluje na elektricni plosci, medtem ko na plinu.... A ja, ko zavre ne mesam vec in riz pustim cisto pri miru. V principu precej podobno, kajne. LP, R.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

22. jul 2002 9:12

Kar je opisala Rebeka, deluje enako dobro tudi na plinu. Da zavre, daš večji plin, ko pokriješ, enako zmanjšaš na minimum. Takšen riž ni nič voden, saj ni odvečne vode. Ni razkuhan, ker se ne kuha predolgo. Ohrani vse vlaknine, ki se stopijo v vodi, ker nobene vode ne odlivaš. Okusno in zdravo. Če uporabiš parboiled riž, je še ena dodatna zvezdica. Enako kot za rižote velja tudi za "navaden" riž, prepražen samo na malo maščobe, soljen in zalit. Tako mi pripravljamo riž že od nekdaj, imamo ga radi in se ga nič ne naveličamo. Lp, Mimi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti