Razlika med ventilacijsko in navadno pečico

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

20. okt 2007 15:16

Eto ti, je že začela.  

Pol bo mene tudi zbrisala, ker vedno nekako mi rata pasti izven teme.

Evo obljubim ne bom več, bom čist tih ne bom več kokodakala, samo še brala bom.

jade

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

20. okt 2007 15:35

ups hvala ežoj, zdaj sem v mozzili in tudi ne dela :) odkod pa to veš, bi tudi ti mogel bit moderator katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 20. okt 2007 15:37:12

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. okt 2007 16:32

jade je napisal/a:
Jaz imam ventilacijsko pečico pa skoraj nikoli ne vklopim ventilacije. Če me slučajno kdaj piči, da jo vklopim pa se mi ziher zažge. jade

Jade, to je verjetno zato, ker pečeš z vročim zrakom in ne znižaš temperature. Če še imaš navodila, poglej tam tabelo, če ne pa velja, kot je napisala že Rimljanka, povprečno znižati za 20 °C.

Enkrat sem pri peki sirovih štručk po Recinem receptu pomotoma vključila vroč zrak namesto spodnjega grela in ventilatorja - ves sir je bil zažgan do neužitnosti, ker nisem spremenila temperature. Imam Gorenje in tisti znaki na gumbu so tako podobni, da moram skoraj vedno preveriti iz navodil, ali sem ga pravilno nastavila.

Vroč zrak s pridom koristim, ko pečem pecivo in ga je za dva pladnja, pa tudi piščanca na soli in "rost potatoes" se prav lepo spečeta istočasno na dveh nivojih. Pa pica z vročim zrakom in spodnjim grelom. Spodaj se lepo zapeče, sir pa ne zažge.

 

Cila

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

21. okt 2007 15:55

Cila je napisal/a:

Seherezada, ali ima tvoja pečica samo ventilator ali tudi opcijo vroč zrak?

Ventilator tudi pri nas uporabljamo običajno s spodnjim grelom (-primer: pri sirovih štručkah, da se lepo spečejo, sir na vrhu se pa ne zasmodi), vroč zrak pa vedno, kadar pečem na več nivojih hkrati. Pri ventilatorju nastavim običajno temperaturo, pri vročem zraku pa, kot piše rimljanka, obvezno 20 °C nižjo. Najbolje je, da ima štedilnik obe možnosti, vsaka pride prav.

Razlike v času peke z vročim zrakom nisem posebej zasledovala, le pri pečenem krompirju "roast potatoes" sem opazila, da je gotov precej hitreje, kot če pečem klasično.

Cila
Cila, ne vem, nisem bila pozorna. Konec tedna ga bomo pripeljali in priklopili, zdaj še zapakiran čaka. Če bi želela peči na klasičen način, torej, kot sem navajena, ali to pomeni, da ventilator izklopim in je to to. Po drugi strani pa ... če že ima funkcijo ventilacije, bi to pač uporabljala. Kje in zakaj vse mi pa pride prav "vroč zrak"? Če si prav predstavljam, ima podobno funkcijo, kot žar. Se motim? seherezada

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. okt 2007 16:15

Dobr, da imamo Ežoja, ki si upa vprašat (jaz si ne, pa tudi pojma nisem imela, kaj je moderator), dobr, da imamo Ognjič, ki nekatere stvari zamerka (jaz jih ne ) in dobr, da imamo rimljanko, ki bo zdaj moderirala (hmmm, če je to druga beseda za cenzurirala, bomo pa kar kako stavko udarli - a to zdaj pomeni, da mi bo vse rimčike zbrisala??????????????????? )

 

Aja, aja, da ne bo zdaj kaka cenzura udarla, aha, kaj sem že hotela, ja, , mmmm.... aja, hm, o ventilatorjih v pečicah je govora - torej, jaz imam tako pečico, ki mi ventilator prižge samo pri določenih načinih pečenja (verjetno so tudi druge take), takole, za zmrznjene jedi in za biskvite. Mogoče si samo domišljam, ampak se mi zdi, da biskviti bolj narastejo in so rahlejši - ne bom pa trdila.

Za zmrznjene reči pa, da se hitreje spečejo in so bolj hrustljave. Vedno pa nastavim za kake 10 stopinj nižjo temp. kot pri klasičnem pečenju.

LP

cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. okt 2007 16:43

seherezada, moja pečica ima  8 možnih nastavitev. Vsako od njih nastaviš po želji. Z enim gumbom način pečenja, s sosednjim pa temperaturo.

Variante so: 

-grelec zgoraj in spodaj - to uporabljam kot klasično pečico

-žar - infra zgoraj:  ne uporabljam, ker se preprosto nisem nikoli privadila takemu pečenju

-žar z ventilatorjem -   infra grelec zgoraj , ventilator razpiha zrak po pečici - ne uporabljam

-vroč zrak in spodnji grelec :  v pečico se dodatno vpihava še ogret zrak - tako pečem pico in je super.Zmanjšam temperaturo za 20 °C.

-vroč zrak: v pečico se vpihava samo vroč zrak, grelec je nekje na zadnji steni. Sem potipala, strop in dno sta hladna, zadnja stena topla, iz "zračnikov" prihaja topel/vroč zrak. Uporabljam zelo pogosto. Zmanjšam temperaturo.

-odtajanje - deluje le ventilator, brez gretja, sem uporabljala, preden smo kupili mikrovalovko. Gre pa počasi.

-spodnje grelo in ventilator: uporabljam selektivno. Kadar želim, da je spodaj dobro zapečeno, po vrhu pa ne zažgano. In za vkuhavanje.

- samo spodnje grelo - za "dopekanje", če nismo sigurni, da je pecivo spodaj dobro zapečeno,  in za čiščenje pečice. Uporabljam samo pri čiščenju.

S štedilnikom boš itak dobila tudi navodila in boš izbrala tiste programe, ki bodo tebi in tvoji kuhi najbolj ustrezali.   

Cila

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

21. okt 2007 16:56

Cila je napisal/a:

seherezada, moja pečica ima 8 možnih nastavitev. Vsako od njih nastaviš po želji. Z enim gumbom način pečenja, s sosednjim pa temperaturo.

Variante so:

-grelec zgoraj in spodaj - to uporabljam kot klasično pečico

-žar - infra zgoraj: ne uporabljam, ker se preprosto nisem nikoli privadila takemu pečenju

-žar z ventilatorjem - infra grelec zgoraj , ventilator razpiha zrak po pečici - ne uporabljam

-vroč zrak in spodnji grelec : v pečico se dodatno vpihava še ogret zrak - tako pečem pico in je super.Zmanjšam temperaturo za 20 °C.

-vroč zrak: v pečico se vpihava samo vroč zrak, grelec je nekje na zadnji steni. Sem potipala, strop in dno sta hladna, zadnja stena topla, iz "zračnikov" prihaja topel/vroč zrak. Uporabljam zelo pogosto. Zmanjšam temperaturo.

-odtajanje - deluje le ventilator, brez gretja, sem uporabljala, preden smo kupili mikrovalovko. Gre pa počasi.

-spodnje grelo in ventilator: uporabljam selektivno. Kadar želim, da je spodaj dobro zapečeno, po vrhu pa ne zažgano. In za vkuhavanje.

- samo spodnje grelo - za "dopekanje", če nismo sigurni, da je pecivo spodaj dobro zapečeno, in za čiščenje pečice. Uporabljam samo pri čiščenju.

S štedilnikom boš itak dobila tudi navodila in boš izbrala tiste programe, ki bodo tebi in tvoji kuhi najbolj ustrezali.

Cila
Cila, hvala! Tole mi je v veliko pomoč. Čez kakšen teden pa sporočim, kako sem se navadila. :)) seherezada

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

21. okt 2007 21:34

Glede na opis imam enako pečico kot Cila. Jaz z pridom uporabljam žar-infra in tudi žar infra grelec zgoraj z ventilatorjem kadar želim kaj na hitro zapeči, npr. pečenko pečem počasi pokrito na koncu za 5 minut aktiviram žar- infra, tudi pri peki prebranca na koncu uproabiš lahko infro če daš na prebranac hamburško slanino in sir se z infro prekrasno zapeče. Skratka jaz veliko uporabljam spodnji grelec v kombinaciji z ventilatorjem. Ponavadi pečem več stvari hkrati, sem bolj šparovne sorte in mi zato ventilacija pride vedno prav. Veliko pozitivnih izkušenj z novo pečico. Lipa 1 lipa1

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

23. okt 2007 1:37

lipa1 je napisal/a:
Glede na opis imam enako pečico kot Cila. Jaz z pridom uporabljam žar-infra in tudi žar infra grelec zgoraj z ventilatorjem kadar želim kaj na hitro zapeči, npr. pečenko pečem počasi pokrito na koncu za 5 minut aktiviram žar- infra, tudi pri peki prebranca na koncu uproabiš lahko infro če daš na prebranac hamburško slanino in sir se z infro prekrasno zapeče. Skratka jaz veliko uporabljam spodnji grelec v kombinaciji z ventilatorjem. Ponavadi pečem več stvari hkrati, sem bolj šparovne sorte in mi zato ventilacija pride vedno prav. Veliko pozitivnih izkušenj z novo pečico. Lipa 1 lipa1
Zdaj pa res že težko čakam, da vse tele nasvete sprobam. Hvala vam, res ste prijazne. seherezada

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. okt 2007 7:20

Mislil sem, da je ventilator in vroč zrak eno in isto, kaže da temu ni tako.

Glede kuhinjske opreme, sem jaz ( pred kratkim ) preskočil iz devetnaustega stoletja ( plinski štedilnik, s plinslo pečico ) kar v 21 stoletje ( indukcijski kuhalnik, mikrovalovna pečica z opcijo vroč zrak, spodnji ali zgornji žar, pa kombinacija z mikrovalovi ). Ko sem ugotovil, da je pečica čist uporabna za vse vrste pečenja ( pečenke, pite, baklave, biskvit ) sem stari ( pa mislim dobesedno stari, verjetno je starejši od marsikoga na kulinariki ) štedilnik  vrgel stran.

Kot je nekdo že povedal, na vsako pečico se je treba navaditi, " pogruntati " kako se obnaša, potem pa gre. Povem pa naj, da pri meni, tisto o 20 o C ne drži. Kolikor jaz razumem, nekatere pečice, na opciji vroč zrak, vpihujejo v pečico vroč zrak, ki ga segreva poseben grelec. Ta vroč zrak ima lahko tudi višjo temperaturo od nastavljene in odtod zažgane jedi, in potreba po nižji temperaturi. Pri moji pečici (SHARP 898 ), pri opciji vroč zrak, se vklopi ventilator, in zrak se nič dodatno ne segreva, ampak le kroži v pečici in bolj enakomerno peče jedi.

Ognjič, ne verjamem, da si kaj bližje odločitvi, kateri štedilnik nabavit. 

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti