Kmetija

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

5. okt 2007 11:26

Se strinjam z Matildo. Mimogrede, se je mogoče že kdo vprašal, koliko takih kmetij je po Sloveniji, ki propadajo ali pa so propadle, ker mladi pač niso znali "preživet" z njo. Veste kako pravi stari pregovor: "kmetija (zemlja) pravi obdelaj me, drugače bom jaz tebe". Tu bi si lahko ogledali primer obnove "propadle" stare kmetije, ki jo bodo, če bodo znali in hoteli, spravili v pogon. Pa čeprav je vse skupaj samo eno tekmovanje za 50.000 EUR. Poglejte koliko ljudi živi po blokih z mizernimi dohodki (mnogi plačujejo najemnine za stene in kredite za opremo). Gotovo bi lažje preživel, če bi imel kako fliko zemlje in eno kravo (za mleko, skuto, smetano,...). Na žalost je tako, da je marsikdo v mladih letih mislil, da se mu ne splača imeti zemljo, jo je prodal, odšel v blok in zdaj? Gotovo si jo mariskdo želi nazaj, je pa prepozno, ker so take kmetije pokupili veliki kmeti, ki delajo samo na kvantiteti in ne na kvaliteti. Danes ni več problem v oddaljenosti od velikih mest (vsak že ima svoj avto). Problem je v tem, da marsikdo ne zna več poprijeti za fizično delo (poglejte Katjo v Kmetiji...) in se mu zdi pod častjo, da bi prijel za orodje in si umazal roke. Jaz gledam to oddajo bolj iz tega vidika. Da vidimo, če jim bo uspelo, spraviti v pogon kmetijo in kako daleč. Mogoče še kdo dobi idejo, da bi še sam poskusil. Proda stanovanje v bloku (če je njegovo) in kupi eno tako kmetijico, pa jo uredi. Še mislit si ne morete (tisti, ki ste v mestih doma), kakšen božji mir imamo na deželi. V mesto hodim delat, doma pa še kljub temu marsikaj pridelamo in verjemite, sploh ni težko.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

5. okt 2007 12:36

Silva tudi, če si tisti z mizernimi dohodki omislijo eno tako kmetijico ne bodo zato čisto nič na profitu. Tudi kmetijica stane. Kot prvo je v hišo skoz treba vlagat, če ni v najboljšem stanju pa sploh, veliko jih nima vodovoda, kanalizacije, je treba to zrihtat. Če je hiša stara je treba renovirat, streha, notranjost... Če hočeš imeti njivo, rabiš traktro ali nekoga plačat, da jo preorje, rabiš gnoj, če ga nimaš moraš kupit, je treba kupit seme, rabiš orodje za delo... Če hočeš met 1 kravico rabiš kosilnico in koso, da ji nakosiš travo, je treba mislit na zimo in nasušiti dovolj sena in otave, potem rabiš spet traktro, da vso to travo pripelješ domov, pa rabiš kozolec ali pod, da se vse spravi. Pa hlev mora biti zrihtan, pa trava tudi ni dovolj za eno kravo in krava ne bo imela mleka, če ne bo imela telička in sta tu že 2 živali za futrat, kolk to ene stvari poje, da ne govorim. Pa ni dovolj samo trava rabiš še kaj zraven dat, da je mlek od koruze, zelenjave, pa posolit je treba vsake tolk malo pa... mislim, da finančno nisi čisto nič na boljšem kot tisti v blokz, ja seveda pa davek je treba plačat od zemlje, itak ti jo ocenijo za prvovrstno zemljišče samo, da plačuješ več, čeprav je samo šavje. Pa je treba mislit na zimo in nabavit kurjavo, če ti peč škripne si spet v minusu. Če imaš gozd napraviš drva, pa rabiš motorlko, pa sekiro, pa če je tega več klavec al pa na roke klat do onemoglosti, parabiš spet traktor in prikolico pa ta rabi nafto in vzdrževanje nekaj stane...

Skratka imet "kmetijco" se iz finančne vidika sigurno ne splača, splača se edino iz vidika, da vsj veš kaj poješ in imaš doma kaj za migat, da glih ne zarustaš pred TV jem na kavču. Mir pa imamo res, to pa drži,

pa veliko prostora imaš pa kostanj, gobe, borovnice... pred nosom, pa sveže sadje in zelenjavo, ki jih sproti pobiraš... Samo brez plače pa definitvino ne bi šlo.

jade

tejka77  

član od: 27.2.2007

sporočila: 544

5. okt 2007 12:45

Jade,se strinjam s tabo tejka77

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

5. okt 2007 12:53

Jade tudi jaz se popolnoma strinjam s tabo. Večina ljudi si misli, blagor tebi, ki imaš doma to, pa to, pa to..... Ampak za vse to je treba kot prvo fajn delat, kot drugo pa tudi imeti denar, saj je seme drago, veterinarji so dragi, zavarovanja so visoka itd itd.....je pa res, da vsaj približno veš kaj ješ in točno veš ali si tisti krompir pošprical enkrat ali nobenkrat in točno veš, kaj je tista krava pojedla.....

Pa lep dan vsem skupaj želim

rrr

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

5. okt 2007 13:03

Aja pa tudi od doma ne moreš kar tako, sploh, če je žival doma, ne moreš niti za cel dan nekam, ker kravam je treba skidat, jih nafutrat, pomolst, pa ne jejo samo 1x na dan, pa tudi, če greš na dopust rabiš nekoga, da je tam in za vse to skrbi... priznam pa, da ga ni čez domače mleko in jajčka. jade

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

5. okt 2007 13:18

Jade, to si pa vse tako fajn napisala! Je pa dejstvo, da zelo veliko ljudi, sploh zdajšnje najstniške generacije, pa tudi malo starejše, več nima nobenega privzgojenega čuta za preživetje in naravo. Koliko nas zna zakurit šporhet na drva? A vsi vemo, kako se naredi skuta? Bo čez 20 let še kdo vedel, kaj so valjani domači rezanci? Ves ta svet nekam nori. Oddajo bom pa gledala vsaj enkrat, da vidim, kako spretni so udeleženci. Tolikokrat sem hvaležna, da sem zrasla na kmetiji, ker vem, da bi v sili znala brez elektrike in tople vode preživet. Krave pa ne znam molzt, pa piščanca mi še ni bilo treba zaklat! PISTACIJA

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

5. okt 2007 13:21

Pistacija vse tole kar si zgoraj napisala znam ampak, če bi me vprašala pre 6 leti, če bi to znala bi ti rekla, da ne, ker tega nikooooli ne bom rabila.  Ja, ja zarečenega kruha se največ poje. Je pa tale kruh zelo sladek, moram priznat. jade

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. okt 2007 14:29

gledala sem sredino oddajo in to čisto slučajno, ker sem pričakovala monka. nisem ljubitelj reality showov in jih nisem gledala. razen vsake toliko po deset minut, da sem si ustvarila mnenje in da sem se lahko vključila v pogovor na to temo. mislim, da bom tole kmetijo gledala vsake toliko, in sicer iz razloga, ki je bil že napisan: videti, kako se bodo znašli. sicer je izbor udeležencev pester in nekateri med njimi so verjetno vešči nekaterih opravil. če bi bili v skupini sami mestni dvajsetletniki, bi bila stvar bistveno drugačna. kljub temu pa peka kruha v krušni peči ni tako preprosta. to je samo eno od opravil. verjetno bo še mnogo drugih. še replika na dokumentarne oddaje. če cel dan komaj vijugaš med službenimi in družinskimi obveznostmi, potem ti zvečer paše kaj lahkotnega. nekaterim sedejo resničnostni šovi, drugim sex v mestu, spet nekaterim kriminalistične/detektivske nadaljevanke. kakor je komu prav. in nekomu solit pamet, da je njegova izbira plehka, se mi res ne dopade. mimika

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

5. okt 2007 15:10

Jade, prav imaš. Res moraš pljunit v roke. Pa tebi očitno to ni potrebno razlagat . Stanovanja so v mestih presneto draga, da ne govorim o tem, kolikšne stroške imajo ljudje v našem mestu, ko napeljujejo plinifikacijo. Da ne govorim, koliko morajo plačati za zamenjavo oken, strešnikov in nenazadnje mesečno vzdrževanje blokov, ki jim jih zaračunava pooblaščeni "kao" vzdrževalec. Ta denar bi se naj stekal v nek fond, od koder bi se potem črpal v primeru raznoraznih vzdrževalni del: pleskanje stopnišč, zamenjavo oken, zamenjavo vodovodnih ur,.... Zdaj, ko se bo v cel blok napeljal plin, bodo pa stanovalci hodili po mrzlih stopniščih, ker pač v ogrevanje le-teh nihče noče vlagati. Ne pomislijo pa, da bodo imeli s tem izgubo toplote skozi vhodna vrata. Pa da ne govorim o ljudeh, ki najemajo kredite za kurjavo na 36 mesecev... Se sprašujem, s čim se bo grel že čez 24 mes.? Res si bolj "free" v bloku (nič fizičarjenja, samo plačevanje), pa vseeno ne bi menjala (kot tudi ti ne bi) domačega mleka za kupljenega, domačih jajc za kupljena, domačega prašiča za vzrejenega na farmi, domačega korenčka, solate, paradižnika,... Pa še: sosed sosedu na vasi dostikrat pomaga. Danes ti meni, jutri jaz tebi. . Brez službe/zaposlitve pa v vsakem primeru zmrzneš. Ampak se da zorganizirat, brez skrbi. Poznam x primerov, ko sta oba v službi, pa imata še hlev doma. Začetek je pa vsak težak. Aja, še to. Tako, kot mimika, tudi jaz pravim: naj vsak uživa v svojih radostih. In mimogrede, tudi jaz gledam Monka. Dober je, ha?

lili A.  

član od: 11.4.2006

sporočila: 218

5. okt 2007 16:50

Mimika: ".......kakor je komu prav. in nekomu solit pamet, da je njegova izbira plehka, se mi res ne dopade." Se zelo strinjam. Lili lili A.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti