Podražitev hrane

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

5. sep 2007 15:14

Sem redni obiskovalec Interspara, ki mi je najbližji. V kotu so imeli sadje in zelenjavo, ki je bila poškodovana ( pa včasih ni bistveno drugačna od tiste, v redni prodaji), včasih pa samo vrečka gnoja, ki so jo prodajali za enotno ceno 90 sit po kg. Z uvedbo evra je cena poskočila na 116 sit. Meni se zdi, da bodo težko dobovedali, da je bil dvig nekurantnega blaga za 20% pogojen s cenami na svetovnem trgu.

Trgovci so požrešni, hočejo v čimkrajšem času čimvečji dobiček. V dobrih 15 letih so si nekateri nabrali toliko bogastva kot bogati vzorniki v tujini, kjer so 3 generacije oblikovale premoženje. Pri nas hočejo biti vsi bogati.

Od povečanih plač delavci nimajo ničesar.

Minimalno plačo pa so povečali za cca 2 € neto. Socilani položaj revnih slojev je s tem rešen pomanjkanja !

F r i n a

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

5. sep 2007 15:38

Pa, da ne govorim o članku v Nedeljcu, kjer je navedeno, da se enormne količine kruha zmečejo vstran (200.000 Slovencev bi lahko nahranili s tem kruhom). Vso breme napečenega (starega) kruha, ki ga naroči trgovina, pa nosi pek. Očitno trgovci ne znajo biti ekonomični in naročijo daleč preveč, kot prodajo! Sama pri sebi sem po tihem sklenila, da enostavno ne bom več kupovala kjer-koli in kar-koli. Pri nas smo včasih imeli 4-5 trgovin v celem mestu, zdaj zidajo že 5 trgovski center! Pa kako daleč bo to šlo? In ti centri samo vabijo, ljudje porabijo daleč preveč, kot potrebujejo. In finta je v tem, da en dan greš v eden center, drugi dan v drugi itd... Trgovci si manejo roke in ,normalno, zidajo in zidajo in mi? Kupujemo, kupujemo,...

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

5. sep 2007 16:21

silva je napisal/a:
Pri nas smo včasih imeli 4-5 trgovin v celem mestu, zdaj zidajo že 5 trgovski center! Pa kako daleč bo to šlo? In ti centri samo vabijo, ljudje porabijo daleč preveč, kot potrebujejo. In finta je v tem, da en dan greš v eden center, drugi dan v drugi itd... Trgovci si manejo roke in ,normalno, zidajo in zidajo in mi? Kupujemo, kupujemo,...

..................in pravzaprav se sami odločamo za to. Trgovci nam dajo pač možnost. Še nikoli me noben trgovec ni prisilil, da sem šla v trgovino in kaj kupila, vedno je bila odločitev moja (ne rečem, da vedno tudi pametna in potrebna).

No, v mojem domačem kraju s tem ni skrbi. Ena sama firma (razen ene mikro privat trgovine), ena sama trgovina, enega, meni neljubega trgovca. Edinega v celi občini. Zgolj slučaj? Ali nam naša občina na lep način pomaga, da ne praznimo denarnic brez potrebe? Zelo dvomim v take plemenite namene. 

O podražitvah pa to: ja, če bi denar dobili tisti, ki so žito pridelali, takoj in z veseljem plačam.

Še ena pripomba na neekonomičnost trgovcev, ki naročijo preveč kruha. Pride kupec pet do devetih zvečer, ko se trgovina zapre in stoka, ker ni vseh 34 vrst kruha in množice peciva, po možnosti še mlačnega................ker, da on ima pravico do izbire...................in da bo prihodnjič šel pa drugam................

rimljanka

mojcapt  

član od: 9.5.2007

sporočila: 72

5. sep 2007 16:32

Se strinjam s silvo. Res trgovski centri rastejo kot gobe po dežju, mi pa kar kupujemo in kupujemo ne glede na to, da cene rastejo in rastejo. Sami smo veliko pripomogli k temu, da trgovci cene dvigujejo, ker vedo da bomo mi še vedno kar kupovali pri njih. Ravno zaradi tega bi se morali vse pogosteje odločati za nakupe pri cenejših prodajalcih (ne mislim s tem, da moramo kupovati zato slabše blago, temveč tam kjer imajo isto blago ali podobno cenejše) pa če je zaradi tega potrebno iti tudi čez mejo nič zato, bodo potem naši veletrgovci pričeli razmišljati o zniževanju cen. Dokler bomo pa samo jamrali in še vedno kupovali kot sedaj, cen ne bodo nikoli zniževali temveč še kar naprej zviševali. Jaz za sebe vem, da bom pričela hoditi po večje nakupe tja kjer bo cenejše, pa če je to Avstrija bom pač šla tja. Vem, da tudi prevoz nekaj stane vendar bom imela to zadovoljstvo, da sem pa le kupila ceneje in da nisem bolano odvisna od naših trgovcev. Lep dan vam želim. mojca

nikole  

član od: 15.5.2007

sporočila: 34

5. sep 2007 17:03

Jaz vem, da bom spet hodila v Italijo in Avstrijo po "fasungo". Enkrat na mesec bom šla pa je. Jogurti majo sedaj že dolg rok uporabe, pa mleko tudi, tko da bomo mel za en mesec sigurno zadosti. To smo že počeli in izgleda da bo potrebno spet. nikole

effa  

član od: 21.12.2004

sporočila: 20

5. sep 2007 18:26

Potrebno je preračunati stroške prevoza v tujino in izgubljeni čas.a se vprašam ,če se bodo nakupi v tujini res splačali.Pa še nekaj glede kruha-ne samo trgovci,tudi gospodijstva zavržejo enormne količine starega kruha le zakaj. effa

Nelly  

član od: 29.10.2003

sporočila: 264

5. sep 2007 20:14

 

Zagovarjala bi dvig cen za absolutni znesek podražitve surovin, moti me pa, da trgovci dodajo na ceno dobavitelja svojo maržo v enakem odstotku kot prej, čeprav se njihovi stroški, razen nabavne cene, niso spremenili.  Pa izračunajmo,  če bodo trgovci ob nespremenjenem odstotku marž res imeli enak zaslužek, kot so ga imeli pred podražitvijo.

Nekje sem brala, da ima trgovec v končni ceni izdelka 60% in iz te postavke izhajam (čeprav bi zelo  rada natančno  vedela strukturo delitve  maloprodajne cene za posamezne osnovne prehrambene izdelke )

 Vzemimo, da je cena nekega izdelka bila pred podražitvijo 10€.  Proizvajalec je dobil 4€, trgovec 6€.

Proizvajalec dvigne ceno za 40%. Njegov cena je sedaj 5,6€. Trgovec % marže noče spremeniti, ohrani 60% delež in zasluži  8,4€, torej 2,4€ več kot prej. Zato izdelek podraži na 14€. Pri tem vztrajno trdi, da marže ni povečal in svoj zaslužek skriva naivnežem v % deležu. Pošteno bi bilo, da bi ohranil svoj zaslužek 6€ in tako podražil izdelek le na 11,6 € zaradi dviga nabavne cene in ne na 14€. Njegov delež v končni ceni bi se res zmanjšal od 60% na 51,72%, zaslužil bi pa enako!  Končna cena izdelka bi se tako povečala torej samo na 11,6€ in ne na 14€. To pa  bi pomenilo le 16% podražitev izdelka in ne 40%!

Ali je utopistično razmišljanje, da bo prišel čas, ko bodo morali trgovci svoje marže dodajati v realnem znesku svojih stroškov?

Nelly Sporočilo je spremenil(a) Nelly dne 05. sep 2007 20:41:47

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4877

6. sep 2007 12:32

Jaz bi pa le dodal... Se vam res plus paket zdi tako drag. Ko sem bil danes v trgovini, sem ugotovil, da za Pluska dobim le še 6 kil kruha Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

6. sep 2007 14:01

Zato pa kruh pečemo doma, po potrebi... Kozmeja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti