Kaj je narobe s paradižnikom

tina s  

član od: 9.12.2006

sporočila: 20

11. jul 2007 11:45

Lahko je problem tudi v pomankanju kalcija. Tudi sama sem imela lani problem s paradižnikom, ki je postal na spodnji strani črn in potem se je to samo še širilo, kljub temu, da sem imela paradižnik pokrit. Po nasvetu vrtnarja sem ga poškropila s kalcijem in tako uspešno ubranila ostali pridelek. Letos sem mu še pred cvetenjem dodala kalcij in teh problemov nimam več. tina s

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

11. jul 2007 12:03

Nič še ni izgubljeno. Če je paradižnik črn na spodnjem delu,je to znak , da v zemlji primanjkuje kalcija. Kupi foliarno gnojilo s kalcijem lahko je zraven tudi bor. Po listih dobro poškropi v večernem času ne po soncu, da ne narediš škode. Postopek ponoviš po 10 dneh. Foliarno gnojiš zato,da je učinek hitrejši. Če pa so lise na paradižniku rjave je pa to plesen ,ki bo okužila še ostale rastline. Takole izgleda pomanjkanje kalcija. Črna lisa na spodnjem delu paradižnika. nasha

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

11. jul 2007 12:07

Nasha takle paradižnik je pri nas že par let, ne ves ampak nekaj ga pa je. Jaz sem mislila, da je to plesen. Kaj lahko naredim, da letos to preprečim. Sicer zaenkrat še ni črn ampak verjetno bo, če zemlji manjka kalcija.

 

jade

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

11. jul 2007 12:25

Jaz sem črne paradižnike pobrala stran in poškropila s kalcijem za foliarno gnojenje. V malo več kot tednu dni sem našla le še dva črna paradižnika, sedaj pa že nekaj dni nič. Paradižnik imam posajen na več različnih mestih. Oboleval je pa samo na določenih in se bolezen ni širila.. Sicer sem ga dognojevala s specialnim gnojilom za paradižnike, ko pa sem izvedela kaj mojemu manjka sem dobro prebrala sestavo gnojila in ugotovila, da kalcija sploh ne vsebuje. Sliko sem prilepila zato, ker veliko ljudi zamenjuje plesen s pomanjkanjem določenega gnojila, kot sem napisala zgoraj je plesen rjavkaste barve, pa prizadeti so tudi listi. nasha

madronsica  

član od: 26.9.2006

sporočila: 103

11. jul 2007 12:42

Pa brez zamere vsem gojiteljem vrtnin. Sama sem takega mnenja, da če nekaj škropim z gnojilom, ki ni hlevski gnoj, koprive, kurjeki...., je bolje, da zelenjavo kupim v trgovini-tudi tam se lahko najem gnojil in strupov Drugače pa jaz in moja mama vedno pokrijemo paradižnik s strehco in stencami, vendar ne do tal, iz pvc, takoj ko vsadimo sadike paradižnika v zemljo. Zalivamo ga enkrat na dan, tudi ko je dež,s aj dež ne pride do korenine in sedaj bo to že več kot pet let, pa paradižnik ni bil nikoli bolan, tako da zagovarjam pokrivanje paradižnika, pa naj se kar delajo norce sosedi, da ute na vrtu postavljamo..... madronsica

tina s  

član od: 9.12.2006

sporočila: 20

11. jul 2007 13:04

Kalcija primankuje predvsem tam, kjer je zemlja kisla in gnojenje s hlevskim gnojem, zalivanje s koprivami in podobne stvari ne učinkujejo. Dodajanje kalcija zemlji pa ni tak eko kriminal, saj kolikor vem nima niti karence. tina s

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

11. jul 2007 13:57

Kakšen je pa cepljen paradižnik? Je bolj debel, več rodi, ali je bolj odporen? Nevednica Zdenka

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

11. jul 2007 14:12

Jaz sem tega cepljene enkrat kupila pa je samo rastel kot nor v višino, plodovi so bili majhni in vsaj meni brez okusa. jade

multicolor  

član od: 23.2.2007

sporočila: 28

11. jul 2007 14:18

Cepljen paradižnik imamo zdaj tretje leto. Je bolj odporen na bolezni in obilno rodi, vsaj pri nas je bilo tako. Drugače pa ga je več vrst, od drobnega do debelega, pa tudi rumen je. Mene letos tak jezi ta cepljen, ker je bolan ravno tisti podolgovat, ki je najboljši. Aja pa zraste tudi do dva metra, tak da mora imeti močno oporo. multicolor

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

11. jul 2007 14:50

Tako kot je napisala nasha. Paradižnik je treba poškropit vsakih deset dni s kalcijem. Madronsica, pa saj kalcij je tudi za ljudi zelo pomemben! Ko ga s hrano ne dobimo dovolj, ga moramo jemat v tabletah. Zaradi pomanjkanja kalcija zbolimo za osteoporozo. Ženske smo posebaj nagnjene k temu. Tako,da se tega ni treba nič bat. Lp valči

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti