Cremoz

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

9. apr 2002 14:39

Ali mi lahko kdo namigne, kje v okolici Ljubljane bi lahko nabrala čemaž.Zanima me tudi ali lahko uporabim celo rastlino ali samo liste. Renata Košir

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

9. apr 2002 16:32

Kje v okolici Ljubljane se nahaja čemaž nebi vedela. Vem kje se nahaja v okolici Bleda in mi smo ga danes jedli dva krat. Za zajtrk narezanega in popečenega s skuto in jajci. Bil je odličen. Za kosilo pa sem naredila omako kot je delam s špinačo. Spomladi so užitni samo listi v jeseni pa korenine. Detaljne opise dobite v knjigi UŽITNE DIVJE RASTLINE. Verjetno je v vsaki knjižnici. Lep pozdrav Marinka Marinka Pečjak

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

9. apr 2002 22:16

...saj niso samo svicarji neumni ali nevedni! Za Calchicum autumnale se ve, da cveti od avgusta do oktobra medtem ko cemaz cvete zgodaj spomladi. Ko cvetov ni vec pride do zamenjave tam, kjer je jesenski podlesek. Le ta vsebuje strup Colchicin (podoben arzenu). Smrtna doza je 2-5 gr njegovih semen (10-20 Mg Colchina). Strupena pa je cela rastlina. Koliko listov je smrtno nevarnih, nisem zasledil?! Tezave se zacenjajao po 2 - 6 urah, praskanje in pekoc obcutek v ustih in grlu, tezave s poziranjem, potem bljuvanje, krci, krvava driska, znizana temperatura telesa in nizek krvni pritisk. Smrt nastopi po 1. ali 2. dnevu s paralizo dihanja (zadusitev). Glej: www.google.com in vpisi Herbstzeitlose. Lep pozdrav vsem Henri P.S.: Maca je dobro opisala kaksen je cemaz! Henri Ratej

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. apr 2002 7:32

Rene - čemaža je toliko, da če se boste sprehajali samo pol ure po kašnem gozdu, ga ne morete zgrešiti. Celo v centru Ljubljane (Rožnik, Mostec). Sicer predlagam, da si izberet kakšno bolj čisto lokacijo - npr. v okolici Volčjega potoka ali pa v Kamniški Bistrici ga je tudi veliko(pri nihajki na Veliko Planino na levo čez Bistrico - na vzhodnih pobočjih Kalškega grebena smo se nazadnje pasli) .

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

24. apr 2002 14:44

Tako.Do čemaža sem prišla in si ga tudi dobro privoščila.Moram reči, da mi je bil zelo všeč.Imam pa dve vprašanji :1- ali se ga da zmrznit in če se ga da, kako je bolje ali samo nasekljan ali ga je treba prej blanširati, 2 - ali so tudi cvetovi užitni? Vsem skupaj lep pozdrav Renata Košir

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

25. apr 2002 8:45

Moja mama ga nareže na tanke kolobarje in ga zamrzne. Zamrznjenega uporablja kot nadomestek česna na solati ali pa v skutinih namazih. Lp! Tanja Tanja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. apr 2002 11:14

Čemaz je tudi odličen, če ga narediš v pesto različici, kjer baziliko zamenjaš s čemazem. Super omaka za testenine. Lp Mimika Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 01. apr 2005 15:29:45

neznan uporabnik

30. apr 2002 13:50

lep pozdrav. na nedeljskem sprehodu sem zasledila cemaz, in to pod hotelom bellevue v siski, torej ce gre kdo mimo hokejske dvorane proti bellevueju, je tam simpaticen gricek, ki disi po cesnu :), torej iscemo zdaj ozkosulicaste liste (podobne tistim od smarnic), pa cca 25cm visoke stebelnice z belimi cvetovi. jih je poln hribcek, tako da veselo na delo :) maja terzič

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

1. apr 2005 15:03

Ogromno ga je na poti na Osovik, a ne iz strani Sore ampak iz doline, ki gre proti Katarini. Greš samo za nosom in ga najdeš na obeh straneh poti. Ogromno užitkov pri okušanju. Irena

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

1. apr 2005 15:37

Tole sem našla danes na strani http://www.antikom.si/links/body_index.htm: NAČINI UPORABE Kot začimba: Sveže čemaževe liste nasekljamo kot drobnjak ali peteršilj in jih potresemo na kruh, juhe, omake, solato in mesne jedi. Čemažev cvet: Z drobno narezanimi listi ali čebulicami narahlo napolnimo steklenico do vratu, prelijemo z 38—40 procentnim žitnim ali podobnim, doma narejenim žganjem in postavimo za 14 dni na sonce ali v bližino štedilnika. Na dan popijemo štiri krat po 10—15 kapljic z nekaj vode. Čemaževo vino: Vzamemo pest drobno narezanih listov, jih hitro prekuhamo v ca. 1/4 litra belega vina, sladkamo po okusu z medom ali sirupom in pijemo čez dan počasi po požirkih.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti