Vrtni polži

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. maj 2007 8:39

Danes sem po našem vrtu na vse zgodaj že lovila polže - to je bil prizor, ki mi ga do pred kratkim sigurno ne bi nobeden prisodil - rezultat je bil polžek, ki se je že odpravljal s pojedine, tako da jutri nadaljujem z akcijo. Zanima me nekaj, ali bodo načete rastlince preživele, če je ostal srček? Kaj pa s tistim živim apnom? LP katjushka

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

11. maj 2007 8:48

In potem, ko jih vržeš v kanto za smeti, ugotoviš, da soploh niso tako počasni ... Tudi jaz imam zelo velik promlem " z morojo" pa karkoli je že, a ko so mi le dopovedali, da se naj odločim kdo bo koga, sem po nasvetu starejše sosede (nekaj časa zelo težko) v krop vrgla pest soli (da se bitje ne matra predolgo) in zgodaj zjutraj pričela pobirat. Sprva je bilo zelo hudo in opravičevanje vsakemu posebej, vendar bi potem po večkilski biri morala na pir zaradi suhega grla (ja:"samo mjiljon nas je"), jaz pa tega ne pijem.

Problem imamo še večji tisti, ki imamo živo mejo in obilo grmovnic.

kobra 1

gadyyss  

član od: 17.11.2006

sporočila: 7

11. maj 2007 8:58

Tudi pri nas je ogromno teh polžev. Jaz jih poberem, dam v litrski kozarec (od kumar), lepo ga zaprem s pokrovom, in že so v kontejnerju za smeti. Veliko uspeha pri zatiranju teh malih nadležnežev. M. gadyyss

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

11. maj 2007 8:59

Tudi jaz polže pobiram, zgodaj zjutraj jih je polno na vrtu. Posipanje s soljo je dvorezen meč, saj s tem ne uničiš le polžev, temveč tudi zemljico za rožice. Učinkovita zadeva so tudi tiste modre granule, ki jih posuješ po vrtu, samo to je pa že nekaj kemije vmes. Enkrat so mi v Semenarni dali neke rjave granule, ki naj bi bile tudi proti bramorjem, pa sem gor prebrala, da je to en hud strup, ki pomori še kaj zraven (čebele recimo). Vse skupaj sem nesla nazaj v trgovino. Pravijo, da pomaga tudi pivo v lončku, ki ga zakoplješ do roba v gredico. Polži se ga grejo malo napit... in padejo not... Tistega z zalivanjem z gnojnico iz polžev še nisem poskusila, sem pa že večkrat slišala za to zadevo. Ista reč (tudi sežiganje in dinamiziranje po posebnem postopku) naj bi delovala tudi pri drugih "škodljivcih". Kozmeja

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

11. maj 2007 9:00

ann tudi jaz se ne bi branila polžev s hišico. ampak tej rdeči so pa res ogabni. Ksenija :)

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

11. maj 2007 9:12

Če polža vržeš v vročo solno raztopino, v trenutku pogine. Vsekakor ni mišljeno, da bi s soljo potresali, saj bi naredili še dodatno škodo.

gadyyss si predstavljaš, da bi kdo tebe zaprl v kozarec in takole odvrgel, da se mučiš. To je popolnoma enako, kot tisto zadnjič s psički, samo da so oni nam ljubki.

Če že, jim omogočimo čimbolj humano smrt.

Ne vzeti tega kot grajo, ampak v poduk.

Če ima kdo še boljšo rešitev, se priporočam.

(zrnca za polže niso veliko pomagala)

kobra 1 Sporočilo je spremenil(a) kobra 1 dne 11. maj 2007 09:13:43

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

11. maj 2007 9:25

ksenjako je napisal/a:
ann tudi jaz se ne bi branila polžev s hišico. ampak tej rdeči so pa res ogabni. Ksenija :)
Se strinjam s ksenjako! Ne boste verjeli, pri nas ta golazen (se opravičujem izrazu, ampak so res nadležni) v vrtu domuje že 10 let. In vsako leto jih je bilo več. Lansko leto sem opustila gojenje zelenjave, zato ker mi je bilo škoda, da razmetavam denar za draga semena, potem v bistvu hranim rdeče polže. Vrt je prevzela trava, jaz pa sem vso zelenjavo kupovala. Letos sem se spet lotila. Do konca aprila je bilo vse OK, ker je bilo preveč toplo, da bi se pojavili, če pa je že bil kak, ga je verjetno pokončal FERRAMOL (upam, vsaj) - citiram "Sredstvo je dovoljeno za uporabo v EKOLOŠKI PRIDELAVI in ni uvrščeno med nevarne pripravke" Prav tako naj bi bilo neškodljivo za druge živali - deževnike, mačke, čebele. So take turkizne granule. Imam tudi Mesarol, ki pa je zelo nevaren...tiste granule pa posujem po betonu. Ta pa res deluje - vsako jutro je na betonu po več deset posušenih polžev. Sicer pa je najboljše sredstvo za zatiranje polžev absolutno "ročno" pobiranje. Zjutraj in zvečer. Jaz jih pobiram v steklen kozarec za kumare, v katerega nasujem kako žlico soli. Da pa jih najdem tudi čez dan, sem v vrt na mesta, kjer se najpogosteje zadržujejo, položila manjše kose lesa, ker se pod njimi nabira vlaga, jim tam najbolj ustreza, da preživijo sončen dan. Upam, da sem komu pomagala! Zase še zmeraj nisem našla nekega posebnega ukrepa - pač kombinacija vsega kar sem napisala. Pa še to: če jih zmečete v kanto za smeti, bodite brez skrbi, da se znajo izmuzniti in res niso počasni!!! To po moje ni rešitev... Lp, Marna Marna

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. maj 2007 9:48

Živo apno bi jaz iskala tam, kjer prodajajo gradbeni material ali direktno v kaki apnariji. Ali morda tudi v kaki kmetijski zadrugi.

Tako apno  dobiš, če žgane apnene skale takoj zdrobiš v prah. Praviloma mora tak prah ob stiku z vodo malo "zacvrčati".  Ostale skale smo zmetali v kotanjo z vodo, da smo dobili apneno brozgo za beljenje in gradbene  potrebe. Domnevam, da je tisto navadno apno, ki ga danes  dobiš za zidavo, najprej zmočeno in kasneje dehidrirano, zato je treba iskati res pravo živo apno.

Cila

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

11. maj 2007 10:03

Ja, s temi rdečimi polži je res en velik križ. Imamo jih že sigurno 15 let. preizkusili smo že vse možno, od pobiranja dalje...... Za pobiranje ni vedno časa, po dežju bi človek lahko najel delavce za pomoč- toliko jih je, tako da si je bilo treba pomagat drugače. Lansko leto sem na tržišču zasledila nekaj podobnega kot mesarol od nekega nemškega proizvajalca, ki je na osnovi železa. Ko polž zaužije ta briket ne čuti več lakote in se na ta način izsuši. To sem opisala na kratko. Tako da ta pripravek sedaj uporabljam brez slabe vesti. Mesorol sem tresla samo okrug vrta, po vrtu ga nisem upala, ker je baje strupen. Imena tega pripravka ne vem na pamet, napišem ko pridem iz službe. O tem kako deluje železo na prebavo polža, bi sigurno vedela kaj več naša Rimljanka. Lep dan valči

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. maj 2007 10:03

Cila je napisal/a:

Živo apno bi jaz iskala tam, kjer prodajajo gradbeni material ali direktno v kaki apnariji. Ali morda tudi v kaki kmetijski zadrugi.

Tako apno  dobiš, če žgane apnene skale takoj zdrobiš v prah. Praviloma mora tak prah ob stiku z vodo malo "zacvrčati".  Ostale skale smo zmetali v kotanjo z vodo, da smo dobili apneno brozgo za beljenje in gradbene  potrebe. Domnevam, da je tisto navadno apno, ki ga danes  dobiš za zidavo, najprej zmočeno in kasneje dehidrirano, zato je treba iskati res pravo živo apno.

Cila
Cila, hvala za odgovor. Pa bi lahko to bilo kaj škodljivo? Mož mi je prinesel tudi čisti kalcit. Ali bi bilo lahko to kot nadomestek za živo apno? LP katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti