Eno leto kasneje v šolo

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

11. maj 2007 14:08

Strinjam se z večino mnenj-odvisno od otroka do otroka, predvsem pa, ali pokaže zanimanje za učenje. Če se mu šola zameri v prvem razredu, ker ne dohaja vrstnikov, se mu je zamerila za vse življenje. Moja deklica je sicer majska, letos jo čaka vstop v šolo, je sicer veliko manj zainteresirana za branje in pisanje od starejše, ki je šla v šolo s polnimi šestimi (oktobrska), vendar to ni merilo. Zelo je vedoželjna, veliko opazuje, tudi besedni zaklad je zelo obsežen... in komaj čaka da gre v šolo. Moram pa povedati, da je starejša hči v kombiniranem razredu (takrat 1 razred osemletke in 1 razred devetletke), kar se je izkazalo za zelo učinkovito za večino otrok. Niso dosegali istih nivojev, saj je osemletka jemala bistveno več, zato ni bilo večjih travm pri otrocih, češ da ne zna to kar znajo ostali. V razredu jih je bilo 18 in z individualnim pristopom so se prišlepali do četrtega razreda kot izjemno uspešen razred. Pa ne govorim o ocenah, vsekakor te niso edino merilo - ima lenoba tudi kaj pri njih; njihovo znaje menim, da je v primerjavi z večjimi šolami dokaj kvalitetno; dopolnjujejo se in predvsem timsko delujejo. Ne gre posploševati, vendar je iz tega primera razvidno, da je med otroci v tem razredu tud 20 mesecev razlike.... Kot je navedla vandelina, pa se šele sedaj kažejo razlike v socioalnem razvoju. Naše devetletnice še zbirajo sličice, plešejo, idr, ta velike pa že gledajo po fantih, bi se barvale, tudi sex je sila zanimiva zadeva- tukaj pa je nastal razkol. in sedaj je pravi čas, da se ločijo po generacijah. to najbrž doživlja tudi otrok, ki je manj zrel od vrstnikov. Me pa čudi, da imate težave pri novembrskem otroku za premik vstopa v šolo, saj naj bi prav devetletka temeljila na individualističnem pristopu.... Sicer sem mnenja, da ima devetletka kar precej hib.... tabina Sporočilo je spremenil(a) tabina dne 11. maj 2007 14:25:04

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. maj 2007 15:41

Se strinjam s kuharco37; sicer se tole ne bo navezovalo na šolo pri 6 letih, ampak vseeno. Vsake dva ali tri mesece tudi mene odnese v prestolnico po nakupih, če ne pa vsaj firbec past. In se prebijamo po btcju, iščemo parkirišče, se gnetemo po trgovinah...povsod polno ljudi. Med njimi ogromno otrok, ki jih starši vlečejo iz trgovine v trgovino in kupujejo njihovo potrpljenje s sladkarijami in igrali na hodnikih trgovin. Med policami se gnetejo nosečnice in mamice z vozički, v katerih so otročki, ki jim je vroče in dolgčas... Potem vidim na tv kakšno razglabljanje, kako imajo starši vse manj časa zaradi vse daljših delavnikov in dela ob sobotah, pa nedeljah, pa kako se vsi iščejo krivca, da ne morejo biti z družino, ampak morajo delati, otroci pa so v varstvu cel dan. In na koncu se vprašam: če je res tako, zakaj pa potem še v tistem malo prostega časa, ki ga imajo, otroke peljejo v gnečo, kjer se z njimi niti pogovarjati ne morejo normalno in svoj prosti čas preživljajo v trgovskih centrih, namesto v gozdu in na igriščih. No upam, da ni tako hudo in da me ta občutek vara in le jaz zberem za odhod v Ljubljano tak dan, ko so vsi tam, kamor bi rada šla jaz. Res moram potem spet tri mesece zbirati voljo, da spet grem po nakupih, ali pa me v to prisilijo prekratke hlače mojih otrok. matilda

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

11. maj 2007 19:44

Moj sin je rojen Januarja, hodi v 1. razred. Mislim, da se starši pravzaprav preveč obremenjujejo s časom rojstva. Nekdo je zrel za šolo pri 5 letih, drug še pri 7-ih ni. Pač če vaš otrok ni zrel in lahko dosežete, da gre v šolo 1 leto kasneje to IZKORISTITE. Sicer pa 1. razred- pri nas je kot v vrtcu. Če ne bi imel vsaj 1X tedensko nalogo, sploh ne bi vedeli, da hodi v šolo. Vse gre skozi igro, ogromno se še igrajo in se mi zdi, da v tem letu spoznajo, da so v življenju obveznosti, ki jih je treba narediti. Ko to postorijo, se lahko igrajo. Hkrati spoznajo ustanovo, učiteljico in imajo potem v drugem razredu manj težav, saj takrat pa se začne resno. Ampak moj otrok je komaj čakal, da bo šel v šolo in gre vsak dan v šolo z veseljem. Mislim, da tukaj dajeta veliko vlogo učiteljica in vzgojiteljica. LENČA

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

11. maj 2007 19:52

Kar se tiče pubertete: Moj starejši sin je rojen Septembra in lahko rečem da je vstopil v puberteto 1 leto kasneje, kot njegovi sovrstniki, čeprav jih je v znanju , inteligenci in socialni zrelosti vedno presegal.Torej nič ne morete predvidevati v naprej. Nekateri dozorijo prej, drugi kasneje. Ravnajte po svoji vesti, saj ta pravica nam je kot staršem dana. Bolj hudo je, če otrok ni zrel, pa je rojen npr. meseca Avgusta. LENČA

Pavlika  

član od: 12.1.2006

sporočila: 45

11. maj 2007 21:18

Moja hči je rojena 27.12.2002.Kakšne tri tedne je prehitro privekala na svet. Kar slabo mi je, ko pomislim kam bo šla drugo jesen.Že res, da komaj čaka da bo hodila v šolo,ker se že zdaj igra da "študira"cicido.Meni pa se zdi, da kljub svoji vedoželnosti in znanju, ki si ga je pridobila z igranjem tako imenovane šole, obstaja čas bres skrbi, za otroke in za starše. Kaj bom storila drugo spomlad? Ne vem! Kaj prinese dobrega eno leta vrtca več in kaj dobrega eno leto šole tako kmalu?In v šoli bo 4 mesece petletnica. p.s.najbolj jo jezi, da je najmlajša v skupini.... Pavlika Sporočilo je spremenil(a) Pavlika dne 11. maj 2007 21:19:18

tejka77  

član od: 27.2.2007

sporočila: 544

11. maj 2007 22:12

Moj sin je rojen 5.11.-prezgodaj rojen,vendar je hitro napredoval.Nikakor ga nismo mogli pustiti še eno leto v vrtcu,nekaj smo poskušali-nismo dobili mnenj,da še ni zrel-tako,da zdaj obiskuje že četrti razred.Je nadpovprečno inteligenten,vendar pa še zelo zelo otročji,neresen...tako da lezemo nekak s štirkami,trojkami....Če bi še obstajala stara osemletka,bi zdaj obiskoval šele drugi razred. Drug otrok je rojen maja-hvala bogu. Lp tejka77

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

11. maj 2007 22:32

Beki če se bo le dalo naredi vse da bo otrok šel kasneje v šolo.Moja hči je roj.29.11. in hodi v drugi razred.Sedaj ji že gre boljše kot v 1.razredu.Nikakor ni mogla sledit temam v šoli in ji je bilo vsako jutro težko it v šolo,da ne rečem koliko energije nam je šlo za samo prepričevanje in govorjenje o šoli. Lenča ne vem katero OŠ obiskuje tvoj sin ,ampak pri nas so imeli že v 1.raz. vsak drug dan dom.nalogo.Da ne govorim o referatih in novičkah ,ki so morali biti povedani v knjižnem jeziku in pisna ocena je bila poudarjena ali otrok govori prosto,ali je siguren,kakšen pristop je imel ...... Lahko pa vam povem to,da ima vsaka šola svoj program in ti se med seboj ZELO razlikujejo. Ko sem vprašala učiteljico ,zakaj je takšna razlika med šolami in da naši otroci pišejo teste že 5 mesecev po vstopu v prvi razred ,imajo referate itd. Povedala mi je ,da hočejo pripravit otroke na odgovornost učenja,ker ko pridejo v četrti razred je za marsikaterega velika kriza.Izgleda pa tako kot ,da greš po lestvi gor ,dol pa ne znaš in padeš na tla z vso silo. Beki držim pesti,da ti uspe,kajti tudi jaz bi ,če bi lahko zavrtela čas nazaj naredila vse,da bi hčerko vpisala leto kasneje. Lp balu

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti